Hamáček: Babiš chtěl vnitro tak moc, že raději zahodil týdny vyjednávání a možnost stabilní vlády

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
6. 4. 2018 11:50
Jednání o vládě hnutí ANO a ČSSD podle šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka zkrachovalo kvůli tomu, že se premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl vzdát ministerstva vnitra nebo financí. ČSSD tvrdila, že na jednom z těchto resortů trvá, aby zabránila střetu zájmů trestně stíhaného premiéra.
Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček.
Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Šéf ČSSD Jan Hamáček odmítl, že by jednání o menšinové vládě s hnutím ANO skončila kvůli jeho osobním ambicím. Vyjádření premiéra v demisi Andreje Babiše, že Hamáček chtěl ministerstvo vnitra pro sebe, je podle předsedy sociální demokracie nesmysl. 

"Tato jednání o vládě nezkrachovala kvůli nějakým personálním požadavkům ze strany ČSSD. A už vůbec ne kvůli mým osobním ambicím," reagoval Hamáček na Facebooku. 

Lídr ČSSD je přesvědčený, že se tímto způsobem Babišův marketingový tým snaží odklonit dopady, jaké by krach vyjednávání mohl mít na mediální obraz premiéra a hnutí ANO. "Máme problém, tak ho odcloníme tím, že vymyslíme jednu očerňující větu a budeme ji pořád dokola opakovat. A ono se snad při tom zapomene na jádro pudla, na podstatu celého problému. Na to ale odmítám přistoupit," říká předseda ČSSD.

Zástupci ANO a ČSSD vyjednávali o společné vládě podporované komunisty od února. Strany se dohodly na velké části programu a ve čtvrtek večer politici debatovali o rozložení ministerstev.

Sociální demokracie chtěla pět resortů včetně vnitra nebo financí. ANO původně nabízelo jen čtyři a nakonec přišlo s návrhem pěti ministerstev. Jenže na seznamu Hamáčkovi a místopředsedovi Jiřímu Zimolovi chybělo vnitro nebo finance. Pro ČSSD to byl zásadní požadavek.

Namísto toho jim Babiš nabídl resorty spravedlnosti, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury.

Jenže Hamáček věří tomu, že sociální demokracie může jít do vlády jen tehdy, pokud zabrání možnému střetu zájmů premiéra Babiše, který je trestně stíhaný kvůli dotačnímu podvodu v kaze Čapí hnízdo. "Abychom zabránili podnikatelskému střetu zájmů Andreje Babiše, respektive zaručili policii prostor pro vyšetřování kauzy Čapího hnízda bez jakýchkoliv tlaků," vysvětluje předseda ČSSD, proč stál právě o vnitro nebo finance. 

Aby ČSSD umožnila ANO problém vyřešit, nabídla hnutí, že ve vládě nebude ani jeden z předsedů stran - tedy ani Hamáček, ani Babiš. "Andrej Babiš a jeho hnutí opakovaně odmítli návrh na to, že by ve vládě přepustili vnitro sociální demokracii. Tak moc se ho nechtěli vzdát, že radši zahodili tři týdny vyjednávání a velmi reálnou možnost, že bychom vytvořili stabilní vládu s důvěrou," dodal Hamáček.

Vyjádření Jana Hamáčka po čtvrtečním jednání s ANO

Hnutí ANO shodilo šanci na stabilní vládu ze stolu, říká Jan Hamáček | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy