Hamáček: Babiš chtěl vnitro tak moc, že raději zahodil týdny vyjednávání a možnost stabilní vlády

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
6. 4. 2018 11:50
Jednání o vládě hnutí ANO a ČSSD podle šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka zkrachovalo kvůli tomu, že se premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl vzdát ministerstva vnitra nebo financí. ČSSD tvrdila, že na jednom z těchto resortů trvá, aby zabránila střetu zájmů trestně stíhaného premiéra.
Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček.
Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Šéf ČSSD Jan Hamáček odmítl, že by jednání o menšinové vládě s hnutím ANO skončila kvůli jeho osobním ambicím. Vyjádření premiéra v demisi Andreje Babiše, že Hamáček chtěl ministerstvo vnitra pro sebe, je podle předsedy sociální demokracie nesmysl. 

"Tato jednání o vládě nezkrachovala kvůli nějakým personálním požadavkům ze strany ČSSD. A už vůbec ne kvůli mým osobním ambicím," reagoval Hamáček na Facebooku. 

Lídr ČSSD je přesvědčený, že se tímto způsobem Babišův marketingový tým snaží odklonit dopady, jaké by krach vyjednávání mohl mít na mediální obraz premiéra a hnutí ANO. "Máme problém, tak ho odcloníme tím, že vymyslíme jednu očerňující větu a budeme ji pořád dokola opakovat. A ono se snad při tom zapomene na jádro pudla, na podstatu celého problému. Na to ale odmítám přistoupit," říká předseda ČSSD.

Zástupci ANO a ČSSD vyjednávali o společné vládě podporované komunisty od února. Strany se dohodly na velké části programu a ve čtvrtek večer politici debatovali o rozložení ministerstev.

Sociální demokracie chtěla pět resortů včetně vnitra nebo financí. ANO původně nabízelo jen čtyři a nakonec přišlo s návrhem pěti ministerstev. Jenže na seznamu Hamáčkovi a místopředsedovi Jiřímu Zimolovi chybělo vnitro nebo finance. Pro ČSSD to byl zásadní požadavek.

Namísto toho jim Babiš nabídl resorty spravedlnosti, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury.

Jenže Hamáček věří tomu, že sociální demokracie může jít do vlády jen tehdy, pokud zabrání možnému střetu zájmů premiéra Babiše, který je trestně stíhaný kvůli dotačnímu podvodu v kaze Čapí hnízdo. "Abychom zabránili podnikatelskému střetu zájmů Andreje Babiše, respektive zaručili policii prostor pro vyšetřování kauzy Čapího hnízda bez jakýchkoliv tlaků," vysvětluje předseda ČSSD, proč stál právě o vnitro nebo finance. 

Aby ČSSD umožnila ANO problém vyřešit, nabídla hnutí, že ve vládě nebude ani jeden z předsedů stran - tedy ani Hamáček, ani Babiš. "Andrej Babiš a jeho hnutí opakovaně odmítli návrh na to, že by ve vládě přepustili vnitro sociální demokracii. Tak moc se ho nechtěli vzdát, že radši zahodili tři týdny vyjednávání a velmi reálnou možnost, že bychom vytvořili stabilní vládu s důvěrou," dodal Hamáček.

Vyjádření Jana Hamáčka po čtvrtečním jednání s ANO

Hnutí ANO shodilo šanci na stabilní vládu ze stolu, říká Jan Hamáček | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy