Zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z 13. června 2013 přivedl policisty také do bytu Jany Nagyové. Příslušníci tam mimo jiné zajistili více než čtyřicet cenných pozorností od významných politiků, byznysmenů či státních úředníků. Dohromady přišly na deset milionů korun.
Osm z nich podle policie daroval Nečasové generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Byly mezi nimi kabelky, příruční tašky či šály od značky Christian Dior za 343 tisíc, pozornosti pocházely z butiku v Pařížské ulici v Praze. Kriminalisté zjistili, že Nečasová neodvedla z pozorností darovací daň. V případě věcí od Beneše šlo o 22 617 korun.
Nečasové doměřil daň finanční úřad, ale manželka bývalého premiéra přešla do protiútoku. Na úřad podala žalobu. Ve sporu proběhlo už několik soudních kol, minulý měsíc se však Městský soud v Praze zásadním způsobem přiklonil na stranu Nečasové. V neveřejném řízení zrušil rozhodnutí o zpětném zdanění.
Nemusí prokázat, kde dary vzala
"Pokud jde o povinnost žalobkyně prokázat způsob nabytí věcí, které se nacházely v jejím bytě při provedení prohlídky, takovou povinnost žalobkyni žádný předpis neukládá," zní jeden z hlavních argumentů rozsudku, jejž vynesl senát soudkyně Viery Horčicové a který má Aktuálně.cz k dispozici.
Podle soudu v daňovém řízení nehraje roli, že Nečasová nedokázala vysvětlit původ darů. Za nákupy cizí osoby neodpovídá. Soudkyně Horčicová však především ukázala na selhání finančního úřadu. V řízení o doměření daně se opíral o faktury, které však nesouzněly s pozornostmi zajištěnými u Nečasové v bytě.
"Správce daně neprovedl objektivní dokazování vedoucí k řádně zjištěnému skutkovému stavu ohledně otázky, zda došlo k předmětnému darování, či nikoli."
"Po porovnání protokolu z domovní prohlídky včetně fotodokumentace, kterou si soud dodatečně vyžádal, a faktury, nebyla soudem zjištěna shoda v jakékoli z věcí, o kterých se žalovaný domníval, že byly žalobkyní bezúplatně nabyté," uvádí soudkyně. Úřad nebyl schopný určit, který módní doplněk z faktury odpovídá tomu kterému na snímcích.
Nebylo tedy jasné, na základě čeho finanční úřad rozhodl o dodatečném zdanění Nečasové, píše soudkyně v rozsudku. Faktury za cennosti od Diora vystavila prodejna na tehdejšího šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula. Žádný z darů se oficiálně nekupoval na její jméno, byť se Nečasová jako host účastnila jedné prezentace zboží z butiku.
"Nemyslím si, že bych něco kupoval"
Rozsudek je pravomocný. Lze se proti němu bránit před Nejvyšším správním soudem kasační stížností, ta ale nemá odkladný účinek. Odvolací finanční ředitelství však ve sporu nebude pokračovat. "Tento rozsudek Městského soudu v Praze akceptuje a nebude podávat kasační stížnost," sdělila mluvčí ředitelství Veronika Mertová.
Ředitelství daňové řízení otevře znovu. Vést ho ale musí s ohledem na to, jak městský soud rozhodl. Pokud Nečasovou znovu zatíží darovací daní, musí správně identifikovat cennosti a prokázat jejich původ. Mluvčí Mertová s ohledem na povinnost mlčenlivosti úřadu výše uvedené odmítla komentovat.
"Nemám na to čas, mám jednání," reagoval pak na prosbu Aktuálně.cz o stanovisko k rozsudku Nečasové advokát Michal Bureš. Sám Daniel Beneš se k darům veřejně nepřihlásil. U soudu projednávajícího trestní rovinu věci však neodpovídal jednoznačně. "Ty obchody znám, ale že bych tam chodil něco nakupovat pro Nečasovou, to si nemyslím," uvedl.
Dary za deset milionů
Podle policie luxusní zboží zajištěné v bytě Nečasové pocházelo kromě Beneše také od vlivného byznysmena Daniela Křetínského, lobbisty Vladimíra Johanese, advokáta Karla Muzikáře mladšího či bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy z ODS. Finanční úřad jí nařídil zpětně uhradit daň v celkové výši 736 tisíc korun.
Stejně jako v případě šéfa ČEZ se proti povinnosti odvést státu peníze ohradila Nečasová žalobou, celkem jich podala přes dvě desítky. Jejich stav u příslušného Městského soudu v Praze se redakci nepodařilo ověřit. Finanční úřad coby poražený ve sporu o Benešovy dary musel Nečasové uhradit 11 tisíc korun za advokáta. Hospodářské noviny upozornily, že celkové náklady úřadu na spor už převýšily požadované daně.
Také trestní rovina příběhu se vyvinula ve prospěch Nečasové. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ji obžalovalo z krácení daně, ale loni na podzim kauzu uzavřel Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně Anežka Pudilová stíhání Nečasové zastavila s odůvodněním, že vzhledem k původu pozorností z let 2011 a 2012 je kauza promlčená.