"Odsouzený podal dovolání, které je odůvodněno a bylo zasláno na vědomí a k případnému vyjádření Nejvyššímu státnímu zastupitelství," potvrdila Aktuálně.cz Eva Švíglerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, jenž případ Nečasovy lži v prvním stupni vyřizoval. Nečasovo podání poté zamíří k Nejvyššímu soudu.
Bývalý premiér coby svědek v kauze zneužití Vojenského zpravodajství lhal o tom, že pokyny příslušníkům služby ke sledování své tehdejší ženy Radky udělil sám. Akci přitom organizovala vedoucí jeho sekretariátu Jana Nagyová, s níž měl poměr. Nečas za křivou výpověď dostal pokutu 100 tisíc korun a roční vězení s podmíněným odkladem na dva roky.
Letos v květnu ho potrestal Městský soud v Praze. Bylo to poprvé v historii Česka, kdy byl bývalý předseda vlády pravomocně odsouzen. Případ Nečasovy křivé výpovědi započal v listopadu 2019, kdy kriminalisté někdejšího premiéra obvinili. Nejvyšší soud by se mohl jeho dovoláním začít zabývat ke konci letošního roku.
Trest za trafiky pro poslance
Předposlední premiér za Občanskou demokratickou stranu přitom tento týden dostal další trest. Soudkyně Anežka Pudilová z Obvodního soudu pro Prahu 1 ho uznala vinným z podplacení, za což mu vyměřila dva a půl roku podmíněně se zkušební lhůtou čtyři roky a pokutu milion korun. K trestu mu přičetla jeho provinění za křivou výpověď.
"Jelikož dovolání je mimořádným opravným prostředkem, nemá vliv na právní moc rozhodnutí ve věci křivé výpovědi, a proto ve věci podplacení mohl být uložen souhrnný trest," vysvětlila mluvčí soudu Švíglerová. Spolu s Nečasem byli v kauze podplacení odsouzeni také jeho žena Jana a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček.
Trojice domlouvala pro někdejší poslance ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu místa ve státních a polostátních firmách za to, že rezignují na své sněmovní mandáty, čímž umožní schválení daňových opatření Nečasovy vlády. Podle čerstvého rozsudku šlo o korupci. Vedle zneužití Vojenského zpravodajství byla hlavním důvodem k zásahu na Úřadu vlády před deseti lety.
"Zneužila bezbřehou moc"
"V hlavním líčení u zdejšího soudu při projednání zneužití Vojenského zpravodajství vědomě nepravdivě uvedl skutečnosti ve prospěch obžalované Jany Nečasové ve snaze pomoci jí vyvinit se z trestní odpovědnosti v této věci," popsala podstatu Nečasovy lži tehdejší mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.
Bývalý premiér trval na své nevině, prý nelhal. Přitom na tiskové konferenci několik dní po zásahu na Úřad vlády prohlásil, že o sledování své tehdejší manželky Radky nevěděl. Svou výpověď změnil až u soudu. Janu Nagyovou si vzal necelé dva měsíce po policejní razii.
"Zneužila bezbřehou moc, které se jí v té době dostávalo kvůli mileneckému vztahu s premiérem," popsala soudkyně Pavla Hájková provinění Jany Nečasové při nezákonném úkolování Vojenského zpravodajství. Na tehdejší Nečasovu ženu Radku chtěla zjistit informace, jimiž by urychlila premiérův rozvod. Podle soudkyně Radku Nečasovou "hluboce nenáviděla".