Nečas chce zaplatit otcům za dítě týdenní dovolenou

9. 5. 2007 16:33
Státní pokladnu by to přišlo na 200 miliónů
Petr Nečas odpovídá čtenářům Aktuálně.cz
Petr Nečas odpovídá čtenářům Aktuálně.cz | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Nárok na placenou rodičovskou dovolenou možná budou mít od roku 2008 také muži. Měla by trvat týden a otcové by ji měli vyčerpat v prvních dvou měsících života dítěte. Stát jim za to zaplatí náhradu za ušlý příjem.

S návrhem přišel ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který by tak chtěl přispět ke zvýšení porodnosti. Detaily svého návrhu, který chce co nejdříve podat, dnes představil na konferenci o demografii v Senátu.

"Chceme, aby existovala možnost jednotýdenní peněžité pomoci v otcovství. Jeden týden pracovního volna by byl hrazený ze systému nemocenského pojištění," uvedl Nečas.

Nápad za 200 miliónů

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Jak Evropa vymírá a stárne?

  • do roku 2050 zmizí 100 miliónů lidí z pracovního trhu EU, stejný vývoj se čeká také v Japonsku, Číně, USA a Indii
  • do roku 2030 se Evropa se změní v domov důchodců - lidé nad 60 budou tvořit 20-30% společnosti, lidí nad 80 let bude 11%
  • v roce 2025 bude v EU 470 miliónů lidí, v roce 2030 už jen 468 mil.

Porodnost v EU dnes?

  • Francie: 2,1 dítěte na jednu ženu v plodném věku
  • Irsko: 1,9
  • Švédsko: 1,75
  • ČR: 1,33 (podprůměr EU)

Zdroj: Eurostat a Evropská komise

Muži by měli během své týdenní dovolené pobírat 69 procent z denního základu příjmu stejně jako ženy na mateřské. Ty dnes mají nárok na dávky po 28 týdnů od narození dítěte, svobodné matky dokonce 37 týdnů.

Státní kasu by podle Nečase opatření přišlo na 200 miliónů. S ministerstvem financí o plánu ještě nejednal. Doufá ale, že by s podporou od Kalouskova resortu neměl být problém.

Na otcovskou dovolenou by podle Nečase měli chodit muži hned po návratu matky z porodnice, aby se od počátku více zapojili do péče o rodinu a zlepšili tak situaci žen při návratu do zaměstnání.

Právě obavy ze zbrždění kariéry jsou pro ženy dnes hlavním důvodem, proč se mateřství vyhýbají.

Hezké, ale málo

Podle odborníků však Nečasův návrh matkám příliš nepomůže. "Jeden týden je opravdu spíše symbolický, ženě při návratu do zaměstnání reálně nepomůže. Navíc muži si stejně vybírají po narození dítětě standardní dovolenou, takže toto je jenom jakýsi bonus od státu navíc," uvedla Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Prospěšnější by podle ní bylo, kdyby muži na rodičovskou dovolenou museli a to na delší čas. "V některých státech EU platí, že pokud muž na rodičovskou nejde, zkracuje se rodině čas, po který může pobírat dávky," vysvětluje Křížková.

Model platí zejména v severských státech. Například na Islandu se musí otcové starat o dítě z jedné třetiny.

Trh práce, potřebuje změnu

Odborníci se shodli také na tom, že jenom otcovská dovolená porodnost nezvýší. Je podle nich třeba odstranit platovou diskriminaci žen a přimět zaměstnavatele, aby přijímali pracovníky na zkrácené úvazky.

"Český trh práce je velmi rigidní a neumožňuje kombinovat práci a péči o rodinu. Pokud dnes existuje nějaká pracovní flexibilita, tak ve prospěch zaměstnavatelů, a ne zaměstnanců. Velmi častá je práce na zavolanou a pracovní pohotovost, kdy vlastně zaměstnanec musí být k dispozici 24 hodin denně. Trend by měl jít opačným směrem," myslí si socioložka Alena Křížková.

Česko vymírá, potřebuje imigranty

Podle eurokomisaře Vladimíra Špidly, který se konference také zúčastnil, ale Česku nepomůže ani zvyšování porodnosti. Země musí přijmout více imigrantů, kteří vymírající populaci doplní.

"Podle demografické projekce OSN dojde v Česku do roku 2050 k populačnímu úbytku o 10 až 12 procent. Pokud by bylo Česko ostrovem a nepřijímalo žádné lidi zvenčí, tak bychom dokonce do roku 2400 vymřeli," komentoval české vyhlídky Špidla.

"Otázka nezní, jestli přijímat, nebo nepřijímat imigranty, ale pouze, jak je přijímat," uvedl Špidla.

190 tisíc cizinců

Ministr Nečas byl ke Špidlovým doporučením spíše zdrženlivý.

"V Česku už v současnosti pracuje přes 190 tisíc cizinců. Samozřejmě chceme zjednodušit podmínky pro přijímání těch, kteří jsou zde legálně, protože ty jsou poměrně komplikované, a naopak ztížit pozici pro zprostředkovatele, kteří sem dostávají nelegální pracovníky," řekl Nečas.

Jaké přesně a kdy by měly změny příjít, však neuvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy