Nebezpečí komunistů? Čekají na svou šanci

Petr Holub
16. 5. 2008 19:30
V sobotu čeká KSČM klíčový sjezd
Až bude milión nezaměstnaných, přijdou.
Až bude milión nezaměstnaných, přijdou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Řadoví komunisté dosud odmítají "buržoazní parlamentarismus", jak nazývají současný politický systém.

Pokud se stranickým lídrům nepodaří je přesvědčit, aby změnili názor, mohou se rozloučit s vidinou účasti v některé z budoucích vlád.

Otázka pro sjezd strany v Hradci Králové, který začne v sobotu, zní: Pokusí se vůbec lídři komunistů delegáty přesvědčovat?

Marxisticko-leninský revival

Experti, které oslovila redakce Aktuálně.cz, vesměs předpokládají, že se sjezd pouze utvrdí v tradiční ideologii, podle níž je třeba věřit v návrat tradičního socialismu.

Jiří Paroubek záři reflektorů televizních stanic po té, co vypovídal u soudu v kauze 'pět na stole'.
Jiří Paroubek záři reflektorů televizních stanic po té, co vypovídal u soudu v kauze 'pět na stole'. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Trest za Švejnara: Paroubek ignoruje sjezd komunistů

"Jejich základní program je stále v zajetí původního marxisticko-leninského názoru, který usiluje o změnu demokratického systému. Pokud by se jim to podařilo, tak nedávají žádné záruky, že to nebude mít stejně neblahé důsledky jako v minulém století," říká analytik ČSSD Oto Novotný.

Komunisté přitom podle Novotného českou demokracii neohrožují. "V praktické politice se dnes chovají v souladu s demokratickými principy," upozorňuje analytik.

Nad existencí strany jako KSČM by se zřejmě ve Spojených státech nikdo ani nepozastavil. Pokud by její příznivci dodržovali zákony, mohli by hlásat své názory stejně, jako je dnes hlásají různá fašistická nebo radikálně levicová hnutí.

"V Evropě ovšem máme jiné zkušenosti a snažíme se zkoumat, jaké mají strany úmysly," připomíná Novotný, podle kterého je program hlavní důvod, proč komunisté nemohou do vlády.

Až budou miliony nezaměstnaných

O tom, že komunisté dnes demokracii neohrožují, je přesvědčen i Pavel Šaradín z Palackého univerzity: "Nebezpeční mohou být při nějaké celosvětové krizi. Dnes je u nás taková míra svobody a prosperity, že mají minimální šanci."

"Při výročí února 1948 naposled prohlásili, že to byl pokus o první etapu sociální spravedlivé společnosti. Tím dávají najevo, že ji zkusí realizovat znova. Ale významnější vliv by získali jen ve chvíli, kdyby byla přinejmenším milionová nezaměstnanost," doplňuje Jan Bureš z Metropolitní univerzity.

Bureš připomíná, že KSČM v poslední době oslabila, protože přišla o všechna témata, kterými by mohla veřejnost oslovit. V otázce radaru, církevních restitucí a reformy zdravotnictví přehlušila jejich protesty agresivní protivládní kampaň sociálních demokratů.

Zříci se minulosti?

KSČM a ČSSD jsou v této chvíli tak silné, že by po případných volbách dokázaly sestavit vládu.

Novotný tuto možnost vylučuje, pokud komunisté nesplní zásadní podmínku: "KSČM je jediná komunistická strana v regionu, která se netransformovala a nevyrovnala s minulostí. Pokud bychom se měli bavit o vládě, museli by se nejdříve změnit," vysvětluje sociálnědemokratický analytik, podle kterého je prakticky nepředstavitelné, že se komunisté budou důsledně distancovat od padesátých let, nebo od agrese v roce 1968.

"Pokud začnou i oni považovat rok 1989 za svou výhru, mohou být pro sociální demokraty přijatelní," potvrzuje politolog Šaradín.

Takovou možnost však vylučují Novotný i Bureš. "Na sjezdu nic neudělají, budou se dál držet svých dogmat jako církev, která potřebuje udržet své členy," předpovídá Novotný.

Pragmatici na okraji moci

"Komunistům ani nejde o převzetí vládní odpovědnosti. To možná chtějí ti, co jsou v parlamentních lavicích. Členové jsou však proti systému a pro voliče musí zůstat protestní stranou," vysvětluje ředitel Masarykovy dělnické akademie Lukáš Jelínek.

Podle Jana Bureše komunisté nejsou schopni být klasickou demokratickou levicí. "Pokud by se přiblížili středu, ztratili by smysl své existence," tvrdí.

Riziko zániku by bylo v takovém případě značné, jak svědčí nedávný průzkum, při kterém dvě třetiny voličů KSČM připustily, že by po likvidaci strany bez problémů podpořily ČSSD. Z voličů ČSSD nevyloučila opačnou možnost jen desetina.

"Pokud se někdo ze současného komunistického vedení chce dostat do vlády, měl by přejít do sociální demokracie," doporučuje Bureš.

Komunisté by podle něho ztratili dosavadní vliv na českou politiku, pokud by se na sjezdu rozhádali, proto se dá čekat, že budou demonstrovat jednotu právě pod hesly marxismu-leninismu.

"Pokud tohle dokážou, představí se veřejnosti jako pragmatická firma, která jde bez problémů za svým," míní Bureš. A pokud se přihlásí k tradiční a dávno mrtvé ideologii 70. a 80. let, tak prý pouze potvrdí, že jim o ni vlastně ani nejde.

 

Právě se děje

Další zprávy