Církve nemusí mít nárok na majetek, tvrdí KSČM

Martina Macková
24. 4. 2008 13:35
Komunisté: Nároky by se měly znovu spočítat

Praha - Komunisté nechtějí církvím vracet některý majetek vůbec. Míní, že podle některých právnických studií na něj nemají vlastně ani právo.

Obě opoziční strany tento týden zveřejnily, jak by ony řešily oddělení státu a církví.

Vládní návrh zákona, podle něhož bude stát po šedesát let splácet částku 83 miliard korun úročenou sazbou 4,85 procenta, má sněmovna projednávat příští týden. ČSSD ani KSČM pro něj ruce nechtějí zvednout.

Sociální demokraté zveřejnili deset námitek, které proti koaličnímu řešení mají.

Čtěte také:

Nebyl to majetek církví

KSČM dnes oznámila, že zákon také nepodpoří. Vadí jí, že zákon jde i před rok 1948.

"Tak, jak je napsán, do doby nesvobody počítá i období první republiky i první poválečná léta. Není možné mluvit o křivdách a nemít vyjasněnou podstatu," řekl expetr strany na církevní majetek poslanec Vladimír Koníček.

KSČM se opírá i o právní výklad, který ještě před první pozemkovou reformou udělal profesor Hobza z Karlovy Univerzity v roce 1919.

"Církevní majetek je zvláštní druh veřejného jmění ve státě, jimž volně disponuje stát - dosud ve prospěch kultových účelů. Tento majetek se vytvořil na základě světských předpisů, je spravován v prvním řadě podle státních zákonů a nařízení, je podřízen úplně státní výsosti a může být kdykoliv státním zákonem určen pro jiné státní účely," uvádí se v dokumentu. "Nelze mluvit o konfiskaci tzv. církevního majetku, nýbrž o určení pro jiný státní účel."

Pavel Kováčik (vlevo) a Vladimír Koníček (na středu) a komunistická debata.
Pavel Kováčik (vlevo) a Vladimír Koníček (na středu) a komunistická debata. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle tohoto výkladu by se stát dokonce ani nemusel s církvemi vyrovnávat, protože majetek - o který jde, nikdy nevlastnily.

 "Vždy to byl majetek panovníků a pak patřil státu. Církve jej jenom spravovaly. Ne vše, co se nyní uvádí, že je církevní majetek, muselo patřit nutně církvi," řekl Aktuálně.cz Koníček (KSČM). Podle něj měly církve v roce 1948 pouze 5 tisíc hektarů půdy.

"Určitě se děly v minulosti věci, které se stát neměly. Ale původní záměr Masaryka o záboru církevního majetku se v některých případech po roce 1948 jen dokončoval. Není to nic, co by si vymysleli komunisté," míní poslanec.

Odluku ano, ale lépe spočítat

Komunisté se nechtějí církvím "vracet", ale  "narovnat" vztahy. Konkrétně by si to představovali i tak, že by se znovu přepočítala výsledná částka náhrady - 83 miliard korun, ke které dospěla vládní komise se zástupci církví.

"Mělo by se započítat i to, že stát celých 60 let zabezpečoval církve a platil kněží," soudí Koníček, který tvrdí, že se mu nepodařilo zjistit, jak vlastně komise a vláda došla k celkové částce. "Nejsou žádné podklady, odhady, nikdo nic přesně nespočítal. A my teď máme schválit zákon," řekl.

S návrhem ČSSD, aby stát znovu přepočítal částku a pak vyplatil církve do tří let z výnosu privatizace a do deseti let přestal vyplácet kněží a státní peníze spravovala nadace, KSČM souhlasí zčásti. "Jsou to zatím teze k diskusi a my chceme debatovat," dodal Koníček.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy