Průlet komety, polární záře i zatmění Měsíce. Nejzajímavější nebeské úkazy roku 2024

Emma Fousková Emma Fousková
2. 1. 2024 19:31
Na obloze lidé v letošním roce uvidí meteory ze "ztraceného souhvězdí" nebo přiblížení Jupiteru a Marsu. Dobře pozorovatelné i pouhým okem bude také částečné zatmění "velkého" Měsíce, které nastane v září, nebo průlet nedávno objevené komety kolem Země. V Česku by mohla být znovu vidět také polární záře. Jaké další nebeské úkazy vědci očekávají v roce 2024?
Maximum meteorického roje Kvadrantidy v lednu 2020 nad Oravskou Lesnou na Slovensku.
Maximum meteorického roje Kvadrantidy v lednu 2020 nad Oravskou Lesnou na Slovensku. | Foto: Petr Horálek

Astronomická podívaná začne hned zkraje roku. Během prvních deseti dnů v lednu se na obloze ukáže jeden z nejsilnějších meteorických rojů. Kvadrantidy, též přezdívané "meteory ze ztraceného souhvězdí", budou nejlépe pozorovatelné v noci ze 3. na 4. ledna. Zároveň se Slunce v letošním roce dostává na maximum své aktivity, což zvyšuje šance na výskyt polárních září viditelných i v Česku, a to hlavně v období kolem rovnodenností, tedy na začátku astronomického jara a podzimu.

Jedním ze vzácnějších úkazů, které astronomové v roce 2024 očekávají, je přiblížení Jupiteru a Marsu. "Budou vycházet už někdy kolem půlnoci ze 14. na 15. srpna a rozednění má nastat až kolem páté hodiny ranní. Takže lidé budou mít celých pět hodin k pozorování tohoto planetárního setkání," vysvětlil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. "Samozřejmě se přiblíží jen na obloze. Ve vesmíru budou pořád stejně daleko, ale nám ze Země se budou úhlově jevit přiblížené," dodal. 

Největší očekávání vzbudila trajektorie komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, kterou loni objevily nezávisle na sobě dvě observatoře. "Nových komet se objevuje poměrně dost. V průběhu několika týdnů klidně deset nebo patnáct. Tato je ale zajímavá tím, že při průletu kolem Slunce bude relativně blízko Zemi a navíc disponuje relativně velkým jádrem. Tím pádem by měla být dost jasná na to, abychom ji mohli pozorovat pouhým okem," objasnil výjimečnost úkazu Horálek.

Kometa pochází z míst pozůstatků počátku sluneční soustavy, konkrétně z Oortova oblaku, který leží za oběžnou drahou Pluta. Do přísluní, tedy nejblíže ke Slunci, se kometa dostane 27. září, kdy bude od středové hvězdy naší soustavy vzdálená 58,6 milionu kilometrů. Což je o něco dál než oběžná dráha planety Merkur. Díky této relativně velké vzdálenosti od Slunce vědci předpokládají, že kometa svůj průchod přísluním přežije.

"Potom poletí kometa k Zemi. A jak v přísluní nakumuluje teplo, tak teprve pak začne být aktivnější a jasnější. Takže zajímavé bude období spíše po průchodu přísluním, tedy mezi 27. zářím a 12. říjnem, kdy kometa dosáhne přízemí (nejbližšího bodu k Zemi, pozn. red.)," popsal její putování Horálek. "U nás ji budeme moci nejlépe sledovat od 10. října nízko nad západním obzorem. Navíc by měla být dost jasná na to, aby byla pozorovatelná pouhým okem i z měst," podotkl.

V září na noční obloze nastane ještě jeden vzácný úkaz - částečné zatmění Měsíce. Maximální zatmění nastane 18. září v 4:44, kdy bude Měsíc nejvíce ponořen v zemském stínu, téměř z devíti procent. Vesmírný jev bude možné dobře sledovat i bez dalekohledu. "Zajímavé na tom je hlavně to, že Měsíc bude zakrývaný v době, kdy bude úhlově větší než obvyklé úplňky. Lidé tomu stavu říkají superúplněk, ale já ten výraz nemám úplně rád," dodal astronom.

Prach z Halleyovy komety, noční svítící oblaka nebo zákryt planety Saturn Měsícem jsou další očekávané úkazy. Podrobný přehled zveřejnil Fyzikální ústav Slezské univerzity nebo web Kudyznudy agentury CzechTourism.

Zajímavé vesmírné úkazy v roce 2024

  • celý rok 2024: možné polární záře
  • Leden
    4. ledna: meteory ze ztraceného souhvězdí
  • Březen
    přelom března a dubna: světlo zvířetníku
  • Duben
    8. dubna: zatmění Slunce v Mexiku, USA a Kanadě
    10./11. dubna: Noc plná nebeských setkání
    20. dubna: Jupiter a Uran se na nebi těsně potkají
  • Květen
    6. května ráno: prach z Halleyovy komety
  • Červen a červenec
    červen a první polovina července: mrazivě krásná noční oblaka
    30. a 31. července: pozoruhodná setkání
  • Srpen
    kolem 12. srpna: letní rojení meteorů v ranních hodinách
    14. a 15. srpna: těsné planetární setkání
    19. srpna: "Modrý úplněk"
    21. srpna: Saturn se schová za Měsícem
    26. a 28. srpna: pozoruhodné srpnové ranní konstelace
  • Září
    celé září: Mléčná dráha a planeta Saturn
    první polovina září: světlo zvířetníku
    18. září: částečné zatmění "velkého" Měsíce
    konec září a celý říjen: kometa Tsuchinshan-ATLAS
  • Říjen
    17. října: "Velký úplněk" na obzoru
    21. října: prach z Halleyovy komety za svitu Měsíce
  • Listopad
    občas zazáří jasná Taurida
  • Prosinec
    7. prosince: nejjasnější Jupiter
    13./14. prosince: zimní rojení za úplňku
    30. prosince: novoluní a třpytivý hvězdný šestiúhelník

Zdroj: Slezská univerzita, Fyzikální ústav v Opavě

Video: Šance, že poletím do vesmíru není malá, je to moje celoživotní ambice, říká Svoboda (14. 12. 2022)

„Jestli poletím do vesmíru nezáleží jenom na mně, ale příležitosti určitě budou," říká nový záložní astronaut ESA Aleš Svoboda. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy