Nejlepší fotografie NASA. Od prvních pokusů obletět Zemi po snímky vzdálených galaxií

Nejlepší fotografie NASA. Od prvních pokusů obletět Zemi po snímky vzdálených galaxií
Přesně osm let, jeden měsíc a 26 dní poté, co prezident Kennedy vyzval Američany, aby se vydali na Měsíc, přistáli v rámci projektu Apollo první lidé na povrchu této jediné přirozené družice Země.
Pohled nejnovějšího vesmírného teleskopu Jamese Webba na Pilíře stvoření v Orlí mlhovině. Jedná se o oblak plynu a prachu vytvořený explodující hvězdou, z něhož se formují nové hvězdy a planety.
Orbitální sondy s přistávacími moduly odhalily mnoho informací o atmosféře, reliéfu, gravitaci, magnetickém poli, prvkovém a minerálním složení, vnitřní struktuře a počasí Marsu. Na snímku západ Slunce v kráteru Gusev.
V 50. letech minulého století začali američtí piloti a inženýři experimentovat a létat stále rychleji a výš. Díky tomu se objevila i otázka: Dokážeme letět až do vesmíru? Když se Sovětům podařilo vyslat družici Sputnik, rozhodl se Washington rychle reagovat a 29. července 1958 prezident Dwight Eisenhower podepsal Národní zákon o letectví a kosmonautice, kterým byl zřízen Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).
Foto: Aktuálně.cz / NASA / Public domain
Dominika Perlínová Dan Poláček Dominika Perlínová, Dan Poláček
29. 7. 2023 17:37
Když Sověti v roce 1957 vypustili do vesmíru družici Sputnik, Spojené státy si uvědomily, že za svým východním rivalem zaostaly. Prezident Dwight Eisenhower se proto rozhodl vytvořit agenturu, která by se plně věnovala výzkumu vesmíru. Takto před 65 lety vznikla NASA. Během několika desetiletí se i díky ní zcela proměnilo naše chápání Země a kosmu.
 

Právě se děje

Další zprávy