Ne radaru, znělo Národní třídou. Emoce tišili strážníci

Ondřej Besperát, Michal Pavec
17. 11. 2008 17:15
Došlo ke strkanici mezi aktivisty a některými občany. Uvnitř: Fotogalerie
Nejvytrvalejší aktivisty musela od památníku odvádět městská policie
Nejvytrvalejší aktivisty musela od památníku odvádět městská policie | Foto: Ondřej Besperát

* Postrkování s odpůrci radaru začalo před 10:00 a pokračovalo celé odpoledne * Na Národní třídě už květiny položil premiér Topolánek, šéf zelených Bursík či primátor Bém * Ovace sklidil exprezident Václav Havel. Lidé volali "Děkujeme"

Praha - Prudké hádky, strkanice a dopoledne i cupování věnce. To vše se odehrálo 17. listopadu v Praze na Národní třídě u památníku 17. listopadu - v onom podloubí, kde komunistická policie před devatenácti roky brutálně zmlátila studenty.

Hlavními aktéry konfliktu byli odpůrci amerického radaru z iniciativy Ne základnám. Ti svou agitací rozčilovali mnohé z těch, kteří přišli k pomníku položit svíčky.

Příchozím se nelíbilo, že aktivisté zneužívají pietní místo k prosazování vlastních názorů. "Tohle je apolitické místo, tady nemáte co dělat," bouřili se.

Aktivisté měli rozvinuté transparenty a k pomníku položili svůj věnec s nápisem "Toto je referendum. Ne základnám". Právě to bylo rozbuškou ke strkanici, při níž se rozzlobení lidé snažili "antiradarový" věnec z podloubí odstranit.

Nakonec se jim to podařilo. Jeden z nejaktivnějších občanů věnec vybojoval a utekl s ním.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Jana Tamáše z hnutí Nenásilí, bývalého mluvčího iniciativy Ne základnám

Zasáhnout museli strážníci

"Když v podloubí nemohl být věnec, stoupli si tam dva naši lidé s transparenty. Ti byli nakonec zadrženi městskou policií," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí hnutí Ne základnám Jana Glivická.

Strážníci aktivisty nejprve vyzvali, aby místo opustili. Když neuposlechli, z místa je odvedli a odvezli na služebnu. Podloubím se v tu chvíli ozývala hesla typu: "U památníku demokracie se dnes opět zatýká."

Svědkem konfliktu byl i ministerský předseda Mirek Topolánek, který na Národní třídu přišel položit svůj věnec. Do emotivního střetu se ale nijak nezapojil - položil věnec a odešel.

Hnutí Ne základnám později (o páté hodině) na Národní třídě zahájilo demonstraci - a hádky a strkanice pokračovaly.

Znepokojení nad tím, co v Česku téma "radar" vyvolává, vyjádřil odpoledne na Národní třídě bývalý prezident Václav Havel. Jeho příchod vyvolal ovace a skandování "Děkujeme".

Podle reportérů Aktuálně.cz se rozmíšky - byť v menším měřítku - mezi lidmi a nejrůznějšími aktivisty odehrávaly v průběhu celého odpoledne. Strážníci od památníku například odvedli muže, který tam agitoval proti potratům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy