Ne radaru, znělo Národní třídou. Emoce tišili strážníci

Ondřej Besperát, Michal Pavec
17. 11. 2008 17:15
Došlo ke strkanici mezi aktivisty a některými občany. Uvnitř: Fotogalerie
Nejvytrvalejší aktivisty musela od památníku odvádět městská policie
Nejvytrvalejší aktivisty musela od památníku odvádět městská policie | Foto: Ondřej Besperát

* Postrkování s odpůrci radaru začalo před 10:00 a pokračovalo celé odpoledne * Na Národní třídě už květiny položil premiér Topolánek, šéf zelených Bursík či primátor Bém * Ovace sklidil exprezident Václav Havel. Lidé volali "Děkujeme"

Praha - Prudké hádky, strkanice a dopoledne i cupování věnce. To vše se odehrálo 17. listopadu v Praze na Národní třídě u památníku 17. listopadu - v onom podloubí, kde komunistická policie před devatenácti roky brutálně zmlátila studenty.

Hlavními aktéry konfliktu byli odpůrci amerického radaru z iniciativy Ne základnám. Ti svou agitací rozčilovali mnohé z těch, kteří přišli k pomníku položit svíčky.

Příchozím se nelíbilo, že aktivisté zneužívají pietní místo k prosazování vlastních názorů. "Tohle je apolitické místo, tady nemáte co dělat," bouřili se.

Aktivisté měli rozvinuté transparenty a k pomníku položili svůj věnec s nápisem "Toto je referendum. Ne základnám". Právě to bylo rozbuškou ke strkanici, při níž se rozzlobení lidé snažili "antiradarový" věnec z podloubí odstranit.

Nakonec se jim to podařilo. Jeden z nejaktivnějších občanů věnec vybojoval a utekl s ním.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Jana Tamáše z hnutí Nenásilí, bývalého mluvčího iniciativy Ne základnám

Zasáhnout museli strážníci

"Když v podloubí nemohl být věnec, stoupli si tam dva naši lidé s transparenty. Ti byli nakonec zadrženi městskou policií," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí hnutí Ne základnám Jana Glivická.

Strážníci aktivisty nejprve vyzvali, aby místo opustili. Když neuposlechli, z místa je odvedli a odvezli na služebnu. Podloubím se v tu chvíli ozývala hesla typu: "U památníku demokracie se dnes opět zatýká."

Svědkem konfliktu byl i ministerský předseda Mirek Topolánek, který na Národní třídu přišel položit svůj věnec. Do emotivního střetu se ale nijak nezapojil - položil věnec a odešel.

Hnutí Ne základnám později (o páté hodině) na Národní třídě zahájilo demonstraci - a hádky a strkanice pokračovaly.

Znepokojení nad tím, co v Česku téma "radar" vyvolává, vyjádřil odpoledne na Národní třídě bývalý prezident Václav Havel. Jeho příchod vyvolal ovace a skandování "Děkujeme".

Podle reportérů Aktuálně.cz se rozmíšky - byť v menším měřítku - mezi lidmi a nejrůznějšími aktivisty odehrávaly v průběhu celého odpoledne. Strážníci od památníku například odvedli muže, který tam agitoval proti potratům.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy