Ne politici. Osud země drží v rukou "véčkaři"

Veronika Lehovcová Suchá Martina Machová Sabina Slonková, Veronika Lehovcová Suchá, Kateřina Eliášová, Martina Machová
2. 6. 2010 12:35
O vládě budou hlasovat jen véčkaři zaregistrovaní před volbami
Radek John, šéf strany Věci Veřejné
Radek John, šéf strany Věci Veřejné | Foto: Petr Protivánek

Praha - Nikoli program, nikoli spory o jména. Je to referendum Věcí veřejných, které může nakonec zhatit vznik koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV.

Právě strana Radka Johna si chce své vyjednávání s potencionálními koaličními partnery nechat potvrdit ve stranickém referendu na internetu. A když členové strany a její sympatizanti řeknou NE, už vyjednaný projekt  padá podle Johna pod stůl.

Politici ODS i TOP 09 z toho nejsou právě nadšeni. Obávají se například zneužití referenda.

"Mám obavy, že by stranické referendum Věcí veřejných mohl napadnout hacker nebo by někdo mohl hlasovat víckrát. To zneužití je vždy možné. Tím, že to vyhlašují předem, si o to přímo říkají. Být hacker a bavit se tím, to by byla pro mě velká ryba," konstatoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz například vyjednavač za TOP 09 Petr Gazdík.

VV: Nebojíme se, zařídíme

Jeho obavy sdílejí i politologové. Zástupci strany Věci veřejné se rozhodli předejít dohadům o ovlivnění hlasování a vyhlásili omezení. "Budou hlasovat jen ti, kteří se k nám přihlásili do termínu voleb. Žádný nový velrybář se svými rybičkami nebude ovlivňovat hlasování," řekl po schůzce možných trojkoaličních partnerů předseda VV Radek John.

Systém registrace takzvaných "véčkařů" se navíc podle VV velmi zpřísnil. "Nebojíme se. Je to osmnáct tisíc konkrétních lidí, o nichž víme, kdo jsou," tvrdí vyjednavačka a programová ředitelka strany Kristýna Kočí. "Dříve tam byly nějaké možnosti zaregistrovat se víckrát, ale teď už je to velmi složité a ovlivnění je v tom množství véčkařů podle nás nemožné."

Podle volebního manažera strany Víta Bárty pak existují i další pojistky. "Aby nemohlo dojít k žádnému zneužití, existuje i závěrečné usnesení, že všechny klíčové věci rozhoduje stranické grémium a rada. Při sebemenší pochybnosti tak má strana mechanismy, jak se k tomu postavit. Ať už tím, že už bychom referendum opakovali, nebo že by rozhodla strana," dodal.

ODS se s plánovaným referendem oficiálně vypořádala ústy Petra Nečase: "Přehodit odpovědnost v takové věci na sympatizanty je poněkud zvláštní."

Neoficiálně plán VV budí u občanských demokratů ještě větší rozpaky. "Je to nestandardní řešení. Kdo má mandát vyjednávat vládu? Politici VV nebo jejich sympatizanti? Budeme to s nimi ještě řešit," uvedl další z vlivných občanských demokratů.

Referenda by se podle plánů VV mohlo účastnit zhruba dvacet tisíc lidí, nemělo by trvat déle než dva dny. Hlasování proběhne na internetu.

Stranu může ovlivňovat kdokoli

Referenda se může podle internetových stránek VV zúčastnit pouze registrovaný „véčkař". Kontrola jeho identity je následná: přes email, sms a poštu, kam jsou všude odeslány ověřovací kódy, jimiž se uživatel přihlašuje do systému. "Véčkaři" ovšem nejsou členy strany Věci veřejné, jen se musí zavázat, že nejsou členy strany jiné. Jiná omezení pro vstup do zdá se vlivného klubu nejsou. Zda straně ve volbách dali svůj hlas, není možné nijak zjistit.

Někteří politologové nad nápadem strany Věci veřejné kroutí hlavou. "Je to nesmysl. Máme u nás zastupitelskou demokracii a pokud zvolení nejsou schopni rozhodovat, neměli se nechat volit. Někdo musí mít mandát. To budou každou věc rozhodovat takto? To je proti zdravému rozumu," domnívá se politoložka Vladimíra Dvořáková.

Poslanci Věcí veřejných jsou navíc smluvně vázáni, že musí postupovat v souladu s názorem strany.

Podle Dvořákové navíc takový postup strany otevírá obrovský prostor pro netransparentnost. "Ti sympatizanti jsou nezřetelná, fiktivní komunita. Může se mezi ně dostat kdokoli a ovlivňovat chod strany. Je to navzdory deklaracím strany naprosto netransparentní."
 

 

Právě se děje

Další zprávy