Kalousek napadl Bártu z VV, téměř si šli po krku

Martina Machová Sabina Slonková, Kateřina Eliášová, Martina Machová, eli,ina,mmm
1. 6. 2010 13:10
Hrotící se spory mezi oběma muži jsou velkou potíží pro rodící se vládní koalici
Vyjednavač TOP 09 Miroslav Kalousek.
Vyjednavač TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě spolu ani nevládnou a už mezi nimi zuří tichá válka provázená slovními útoky. Řeč je o klíčových postavách TOP 09 a Věcí veřejných Miroslavu Kalouskovi a Vítu Bártovi.

Politici ODS sice věří, že se na vládní koalici s oběma menšími stranami nakonec dohodnou, hladký průběh vyjednávání ale začal komplikovat vyhrocený vztah obou mužů.

TOP 09 se už od voleb netají tím, že Věci veřejné považuje za nečitelný spolek, u něhož není zřejmé, zda mu jde o politiku či byznys.

Víta Bártu takový komentář uráží, Kalouska Věci veřejné řadí mezi dinosaury, s nimiž v jedné vládě usednout nechtějí.

Málem se chytli pod krkem

Do osobní roviny pak spor přešel podle zjištění Aktuálně.cz v pondělí v noci, před televizním vystoupením Bárty a Kalouska v Událostech, komentářích.

"Narazili na sebe už před vysíláním. Kalousek na Bártu hned vyjel, jestli je tady za Věci veřejné nebo ABL (rodinná detektivní agentura Víta Bárty pozn. red). Nechybělo málo a chytili se pod krkem," popsal situaci zdroj obeznámený s incidentem.

Bárta pondělní konflikt v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil.

"Není žádné tajemství, že v České televizi byla atmosféra mezi lidmi napravo od pana Tluchoře (kde seděl Kalousek pozn. red.) a nalevo od pana Tluchoře (kde seděl Bárta pozn. red.) trošku emotivní. I příchod do studia bylo pro mne důležité poznání. Je to silný soupeř, pro obě strany bylo výhodné se trošičku oťukat," konstatoval Bárta.

Miroslav Kalousek se zatím nevyjádřil, telefon nezvedal, protože se připravoval na odpolední jednání se sociálními demokraty.

Bárta: Na vnitro nepůjdu

Kalousek s Bártou mají společné to, že oba jsou sice formální dvojkou své strany, ale fakticky jsou to oni, kdo mají v TOP 09 a VV hlavní slovo.

Právě s Bártou přitom mají problém i někteří občanští demokraté, kteří by mu stejně jako TOP 09 neradi svěřovali ministerstvo vnitra, o které VV v neformálních debatách usilují.

Kdo ovládá vnitro, má v ruce výrazný nástroj v podobě policie, odposlechů a sledování.

Věci veřejné se včera tuto nedůvěru pokusily otupit oznámením, že Bárta o post ministra vnitra zcela jistě usilovat nebude.

Pokud jej VV nakonec dostanou, usedl by v čele resortu pravděpodobně Radek John.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy