Kalousek napadl Bártu z VV, téměř si šli po krku

Martina Machová Sabina Slonková, Kateřina Eliášová, Martina Machová, eli,ina,mmm
1. 6. 2010 13:10
Hrotící se spory mezi oběma muži jsou velkou potíží pro rodící se vládní koalici
Vyjednavač TOP 09 Miroslav Kalousek.
Vyjednavač TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě spolu ani nevládnou a už mezi nimi zuří tichá válka provázená slovními útoky. Řeč je o klíčových postavách TOP 09 a Věcí veřejných Miroslavu Kalouskovi a Vítu Bártovi.

Politici ODS sice věří, že se na vládní koalici s oběma menšími stranami nakonec dohodnou, hladký průběh vyjednávání ale začal komplikovat vyhrocený vztah obou mužů.

TOP 09 se už od voleb netají tím, že Věci veřejné považuje za nečitelný spolek, u něhož není zřejmé, zda mu jde o politiku či byznys.

Víta Bártu takový komentář uráží, Kalouska Věci veřejné řadí mezi dinosaury, s nimiž v jedné vládě usednout nechtějí.

Málem se chytli pod krkem

Do osobní roviny pak spor přešel podle zjištění Aktuálně.cz v pondělí v noci, před televizním vystoupením Bárty a Kalouska v Událostech, komentářích.

"Narazili na sebe už před vysíláním. Kalousek na Bártu hned vyjel, jestli je tady za Věci veřejné nebo ABL (rodinná detektivní agentura Víta Bárty pozn. red). Nechybělo málo a chytili se pod krkem," popsal situaci zdroj obeznámený s incidentem.

Bárta pondělní konflikt v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil.

"Není žádné tajemství, že v České televizi byla atmosféra mezi lidmi napravo od pana Tluchoře (kde seděl Kalousek pozn. red.) a nalevo od pana Tluchoře (kde seděl Bárta pozn. red.) trošku emotivní. I příchod do studia bylo pro mne důležité poznání. Je to silný soupeř, pro obě strany bylo výhodné se trošičku oťukat," konstatoval Bárta.

Miroslav Kalousek se zatím nevyjádřil, telefon nezvedal, protože se připravoval na odpolední jednání se sociálními demokraty.

Bárta: Na vnitro nepůjdu

Kalousek s Bártou mají společné to, že oba jsou sice formální dvojkou své strany, ale fakticky jsou to oni, kdo mají v TOP 09 a VV hlavní slovo.

Právě s Bártou přitom mají problém i někteří občanští demokraté, kteří by mu stejně jako TOP 09 neradi svěřovali ministerstvo vnitra, o které VV v neformálních debatách usilují.

Kdo ovládá vnitro, má v ruce výrazný nástroj v podobě policie, odposlechů a sledování.

Věci veřejné se včera tuto nedůvěru pokusily otupit oznámením, že Bárta o post ministra vnitra zcela jistě usilovat nebude.

Pokud jej VV nakonec dostanou, usedl by v čele resortu pravděpodobně Radek John.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy