NBÚ kontroloval, jak Hrad nakládá s utajovanými informacemi. Žádná pochybení podle Ovčáčka nenašel

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2017 17:36
Národní bezpečnostní úřad nenašel žádná pochybení při nakládání s utajovanými informacemi během kontroly v Kanceláři prezidenta republiky, sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. "Výsledkem podrobné kontroly je konstatování, že s utajovanými informacemi se v KPR nakládá správně a v souladu s právními předpisy," informoval Ovčáček. Mluvčí NBÚ Radek Holý potvrdil, že se kontrola uskutečnila. Prezidentská kancelář čelila v minulosti opakovaně kritice kvůli kancléři Vratislavu Mynářovi, který vykonává svůj úřad, i když nezískal bezpečnostní prověrku.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) provedl kontrolu v Kanceláři prezidenta republiky (KPR). Na Facebooku o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, podle kterého NBÚ neobjevil žádné pochybení při nakládání s utajovanými informacemi. Prezidentská kancelář v minulosti čelila kritice mimo jiné kvůli tomu, že kancléř Vratislav Mynář nezískal bezpečnostní prověrku.

Mluvčí NBÚ Radek Holý potvrdil, že se kontrola uskutečnila. "Státní dozor neshledal v Kanceláři prezidenta republiky žádné porušení zákona," napsal.

"Výsledkem podrobné kontroly je konstatování, že s utajovanými informacemi se v KPR nakládá správně a v souladu s právními předpisy. S utajovanými informacemi zde pracují oprávněné osoby, které je vyřizují podle platných pravidel," uvedl Ovčáček. Mluvčí Hradu doplnil, že podobné kontroly ze strany NBÚ jsou standardní záležitost.

Prezidentská kancelář čelila v minulosti opakovaně kritice kvůli Mynářovi, který vykonává svůj úřad, i když nezískal bezpečnostní prověrku a loni NBÚ zamítl i rozklad, který kancléř proti rozhodnutí podal. Mynář se proti rozhodnutí úřadu chce bránit soudní cestou. Prezident Miloš Zeman letos v březnu řekl, že pokud Mynář bude dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudům nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby kancléř z funkce odcházel.

 

Právě se děje

Další zprávy