Na Mynářovy padesátiny v zahradách Hradu chce přijít i Duka. Druhá oslava bude v Osvětimanech

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
21. 6. 2017 19:17
Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek oslaví své padesáté narozeniny v jižních zahradách Pražského hradu, které jsou obvykle návštěvníkům nepřístupné. Popřát kancléři nejspíš přijde i kardinál Dominik Duka. Pronájem a pohoštění bude kancléře stát 300 tisíc korun, na oslavu pozval zhruba 200 hostů, mezi nimi i prezidenta Miloše Zemana a jeho poradce Martina Nejedlého. Plánuje ale ještě jednu oslavu ve své restauraci v Osvětimanech na Moravě.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář ve čtvrtek odpoledne oslaví na Pražském hradě své padesáté narozeniny. Oslava se uskuteční v jižních zahradách Hradu, které jsou návštěvníkům obyčejně nepřístupné.

Za oslavu utratí Mynář celkově 300 tisíc korun, z toho 180 tisíc zaplatí Správě Pražského hradu za pronájem prostor. Peníze mají být použité na rekonstrukci a údržbu Hradu. "Nedělám to, abych ukázal nějakou pompéznost nebo sílu. Když už jsem plánoval utratit velké peníze, což se na padesátiny sluší, chtěl jsem, aby zůstaly doma," popsal pro iDnes.cz Mynář.

Online deník Aktuálně.cz se několikrát pokusil kancléře zastihnout. Ten ale z časových důvodů hovořit odmítl a zavěsil. Kancléř část dne strávil v Lánech, kde probíhal policejní zásah v Lesní správě Lány. Tu spravuje kancelář prezidenta republiky, a spadá tak přímo pod Mynáře.

Přijde asi 150 lidí, nejspíš i kardinál

Na svou oslavu Mynář pozval zhruba 200 hostů, sám ale očekává asi 150 lidí. Přijít chce i kardinál Dominik Duka. "Pan kardinál má sice večer velmi nabitý program, pokusí se ale na oslavu na chvíli dorazit," řekl tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského Stanislav Zeman.

"Účastnit se bude jistě jedna osobnost, jmenuje se Miloš Zeman, a druhý není osobností, je to kontroverzní lupič, zloděj a lhář Martin Nejedlý," řekl blízký poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý. A kromě Zemana, Nejedlého a dalších lidí z kanceláře prezidenta republiky a Hradu přijdou na oslavu například zpěvák Daniel Hůlka nebo poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD).

Kvůli pompéznosti Mynářovy akce zaznívá i kritika. Loni sice podobně jako nynější kancléř slavil narozeniny i Zemanův poradce Martin Nejedlý, u předchozích kancléřů podobně velkolepé oslavy nebyly zvykem. "Když třeba tehdejší kancléř Jiří Weigl slavil narozeniny, tak jen ve vnitřních prostorách Hradu. Nejednalo se o reprezentační místnosti. Nikdo zvenku se nezval, šli pouze zaměstnanci Hradu. Tehdejší prezident Klaus pro to často vyčlenil takzvaný fotosalon. Nejednalo se o reprezentativní prostory," řekl redakci zdroj obeznámený s chodem Hradu.

Prezidentův poradce Nejedlý Mynáře hájí. "Má na to právo, aby se to konalo v rámci Hradu, zaplatil nájemné. Pan prezident prohlásil, že v rámci toho, že Vráťa bude slavit padesátiny, je rád, že se to bude konat na Hradě," říká. Nejedlý si sám loni na své padesátiny pronajal Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny. Pronájem podle ceníku Hradu vyšel na 260 tisíc korun.

Mynář bude mít kromě Hradní oslavy ještě druhou ve své restauraci v Osvětimanech na Moravě. "Rozumím tomu, že bude ještě pořádat jednu oslavu na Moravě, tady by vše neobsáhl," dodal Nejedlý.

 

Právě se děje

Další zprávy