Kabinet Jiřího Rusnoka, lépe řečeno kabinet Miloše Zemana, důvěru nedostal. Pro hlasovalo 93 poslanců, proti 100. Přesto prezident dosáhl svého. Jeho nepřítel, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, ve své straně krutě prohrál. Den před hlasováním o důvěře se ukázalo, že jeho 84 procent hlasů ze sjezdu v Ostravě je fuč. Sociální demokracie dalších několik let nepůjde cestou moderní strany. Vrátí se do dob, kdy ji řídil Zeman. Stranu ovládl strach. Strach ze Zemana. Proto podpořila Rusnoka.
Dosud byla ČSSD stranou opoziční. Podporou rusnokovců se stává stranou vládní. Je to světový unikát - sociální demokracie nemá ve vládě jediné křeslo (ministři, kteří byli jejími členy a členkou, si museli pozastavit členství, dokonce byli vyzýváni, ať stranu opustí), vláda se opírá o neparlamentní stranu SPOZ, která je volební sokyní ČSSD, a přece jsou sobotkovci, nebo dnes již lépe haškovci, vládní partají.
Po hlasování neexistuje koalice 101. Dva poslanci ODS (Jan Florián a Tomáš Úlehla) a předsedkyně LIDEM Karolína Peake opustili sál. Podle některých zpráv měl na odchodu dvou modrých poslanců podíl kmotr ODS Tomáš Hrdlička. Pro prezidenta je neexistence "101" silný argument pro další experimenty.
Pro Česko je důležité, že většina poslanců Zemanův antiparlamentní SPOZ-experiment odmítla. Ale i tak nás čeká ničemné, stagnační období, pokud klíčové strany nenajdou odvahu a sněmovnu samy co nejrychleji nerozpustí. Se vší pravděpodobností v dohledné době nebude přijat ani státní rozpočet. Aby ne, kdo by svěřil miliardy do rukou vlády bez důvěry.
Dnes se nedá říci, zda budou předčasné volby. TOP 09 se těsně po hlasování zavázala, že je podpoří. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka hned sjednal schůzku, kde chce dohodnout hlasování o rozpuštění sněmovny. Ale může se stát, že haškovci nebudou pro.
Co by pak následovalo? Miloš Zeman ve svém projevu další postup naznačil. Zřejmě se dost dlouho nebude dít vůbec nic. Rusnokovci podají demisi, ale vládnout budou v klidu dál. Prezident perfektně využívá veřejné mínění, když se mu hodí. Ví, že lidi drásá korupce, spojení politiky s lobbisty a kmotry. A přesně toho využil.
Čekání na senzaci
Ve svém projevu před hlasováním o důvěře připomněl, proč padla vláda Petra Nečase - díky policejnímu vyšetřování. Zdůraznil, že primárně nejde o Janu Nagyovou a exposlance ODS, ale spojení politiků s kmotry. Využil chyby Petra Nečase (ODS), Miroslava Kalouska (TOP 09) i dalších politiků, kteří napadali policii a státní zástupce. Podle Zemana není jisté, že by se koalice ODS, TOP 09 a LIDEM nesnažila ovlivňovat, bránit, brzdit vyšetřování.
V závěru své řeči Zeman připomněl svou schůzku s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem a jeho rozhovor pro Hospodářské noviny. Ištvan v něm mluvil o tom, že se vyšetřování během několika týdnů zásadně pohne. Prý se chystá senzace, pro kterou má policie dost důkazů. Zeman naznačil, že by se to mohlo týkat i exministrů Nečasovy vlády. (Nebylo by divu.) Prezident poslancům sdělil: „Ujišťuji vás, že během těchto několika týdnů žádný druhý pokus nepodniknu, i kdybyste mě lámali kolem."
Rusnokovci tedy budou pokračovat v čistkách na ministerstvech i ve státních podnicích. Podle interních informací chystají změny v dozorčí radě ČEZ, ale také Lesích ČR, kde stále zbývá dost miliard.
Až pomine ochranná lhůta pro Ištvana (vláda Jiřího Rusnoka se zavázala, že nebude do vyšetřování zasahovat), až budeme mít za sebou onu „senzaci", co se stane? Nemáme jistotu, že se sněmovna rozpustí. ODS se do voleb nepohrne, Miloš Zeman je taky podle všeho nechce.
Kalousek je Antizeman
Koalice 101 neexistuje. Zeman tedy Miroslavu Němcovou (ODS) jisto jistě nepověří sestavením vlády. Miroslav Kalousek se bude pilně strefovat do Rusnokovy vlády, nahánět hlasy pro TOP 09. Stává se jakýmsi Antizemanem pravice. Zeman v projevu řekl, že kdyby jmenoval vládu Miroslavy Němcové, „nebyla by to Nečasova vláda bez Nečase, ale Kalouskova s Kalouskem". Podle něj byl exministr financí Kalousek faktickým premiérem vlády, v jejímž čele stál Petr Nečas.
Zeman porazil Sobotku. Díky svým lidem v ČSSD, díky Michalu Haškovi a díky obratu šéfa oranžových poslanců Jeronýma Tejce, který by zřejmě strašně moc chtěl být ministrem vnitra a myslí si, že ví, jak toho dosáhnout.
Předsedu ČSSD okopával před hlasováním jak hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ), tak místopředseda Zemanovců Martin Nejedlý. Sobotka leží na lopatkách (a ze země křičí, že chce předčasné volby) a Zeman teď za úhlavního nepřítele označil Kalouska. Prezident ví, že jeho lidé Nepřítele potřebují.
Premiérkou Benešová?
Koho tedy jmenuje premiérem, pokud se sněmovna nerozpustí? Podle informací z jeho okolí jsou ve hře dvě varianty, které mají další podvarianty. První varianta: nejmenuje premiéra, ale někoho jen pověří tím, aby se pokusil sestavit vládu, která by měla šanci na úspěch. I o tom mluvil ve svém projevu. Připomněl údajné výroky Václava Havla před hlasováním o důvěře úřednické vládě Josefa Tošovského (1998). Podle prezidenta tehdy Havel řekl, že pokud poslanci Tošovského vládě důvěru nedají, bude potom týdny a týdny přemýšlet, koho pověřit sestavením vlády, a bude týdny a týdny pověřovat jednoho politika za druhým, aby se pokusil sestavit vládu.
Základní varianty tedy jsou: buď někoho pověřit sestavením nové vlády (mezitím vláda v demisi dál vládne), nebo jmenovat přímo premiéra, který sestaví vládu a půjde žádat o důvěru. Počítejme tak 4 až 5 měsíců s rusnokovci.
Koho by pak mohl Zeman jmenovat premiérem? Mluví se o třech možnostech: Jiří Rusnok (podruhé), ministr vnitra Martin Pecina nebo ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Údajně v opačném pořadí, největší šanci prý má Benešová, pokud by takovou nabídku přijala.
Ovládá Hrad, vládu i ČSSD
Velmi málo pravděpodobné je, že by byl skládáním dalšího kabinetu pověřen Bohuslav Sobotka. Jednak patří do kategorie nepřátel, byť poražených. A jednak Zeman řekl, že riskovat mohl v prvním pokusu, ale ve druhém prý musí brát zřetel na rozložení sil ve sněmovně. To byl vzkaz ČSSD, že druhý pokus nedostane. U ní je jasné, že 100 ani 101 poslanců nemá.
Podle některých politiků není vyloučené, že by po řádném odkladu mohl dostat šanci i Václav Klaus. Ten by pro svoji vládu „napříč stranami" přitáhl hlasy některých občanských demokratů. Ale pravděpodobné je to málo, voliči Zemana ještě nezapomněli amnestii.
Při tomto výhledu se znovu a znovu vrací jediné rozumné řešení: předčasné volby. Které, jak už řečeno, Zemanovi vůbec nevyhovují, jeho role v nich je menší.
A po nich? Prezident učinil prohlášení i k době po volbách: „Samozřejmě po volbách jmenuji předsedou vlády představitele vítězné strany, a to nezávisle na tom, jaká strana to bude..," slíbil. - Neřekl, že jmenuje předsedu, nýbrž „představitele" vítězné strany. Pro Bohuslava Sobotku, pokud ČSSD vyhraje, to bude smutný čas.
Shrnuto? Zeman dosáhl svého, rozdrtil Sobotku, ovládl ČSSD, chce udržet Rusnoka co nejdéle, protože jeho vládu dokonale ovládá. Má teď tři funkce - řídí Hrad, řídí ČSSD a samozřejmě řídí i svoji vládu. Na nějakou důvěru poslanců se přímo volená hlava státu může v klidu vykašlat.