Co se po návratu plukovníka Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta a po nečekaném odvolání brigádního generála Martina Červíčka děje v nejvyšších patrech policie? Uklidnila se situace, nebo management čekají další šachy, další škatulata, hejbejte se?
Není pochyb, že ministr vnitra v demisi Martin Pecina uvedl vedení policie do chaotického pohybu. Martin Červíček oznámil, že podá rozklad proti svému odvolání. (Jeho advokát rozklad odešle na konci patnáctidenní správní lhůty.) Pokud Červíček s rozkladem neuspěje, obrátí se podle svých slov na správní soud. To je jedna rovina problému - ještě dlouho, ještě měsíce zřejmě nebude jasné, kdo se nakonec stane příštím policejním prezidentem. Nedobré.
Nejde jen o nejvyšší příčku. Podstatné jsou i pohyby pod ní. Klíčovým náměstkem pro kriminální policii je Václav Kučera. Muž, kterého si v policii váží, je to kariérní policista. Jeho služební dráha se podobá kupříkladu cestě Oldřicha Tomáška, bývalého policejního prezidenta, který si ve sboru vydobyl velkou úctu. Kučera ovšem zjevně nechce být obětí politických tahanic a vyklízí pole Červíčkovi, vrací se na post šéfa středočeské policie. Na tomto místě ani ne rok sedí Jan Ptáček, který se posune na místo náměstka pro vnější službu, odkud bude muset odejít další policista. Naprostý pecinovský Absurdistán. Navíc okořeněný tím, že kvalitního kriminalistu Kučeru střídá Červíček, který podle více informací zevnitř policie nemá úplně čistý štít a je považován za člověka blízkého Ivanu Langerovi.
Martin Červíček veřejnosti emotivně oznámil, že na něj Pecina naléhal, aby vyměnil některé vysoké policejní funkcionáře. Dva krajské ředitele, ale i šéfa protikorupční policie, který se ve funkci sotva ohřál. Zajímavé je, že jedno místo nezmínil, ačkoliv i tam podle zpráv z policie Pecina žádal změnu; místo šéfa Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování (ÚZČ SKP). Tam dnes sedí další důvěryhodná policejní postava, Vladimír Šibor.
Informace mimo protokol
Na jeho útvaru právě nyní, ve středu, začíná ministerská kontrola, jak je zde nakládáno s utajovanými skutečnostmi. Tyto kontroly se obvykle hlásí měsíc dva dopředu, Šibor se o ní dozvěděl minulý týden. To však ještě nemusí znamenat, že si kontrolu na konci svého ministrování objednal Pecina. Přesto se hodí. Kdyby se našlo nějaké pochybení, Vladimír Šibor by v nejhorším případě mohl přijít o bezpečnostní prověrku, načež by musel jako šéf tohoto speciálního, exponovaného útvaru ihned skončit. A klíčový flek by byl volný.
O ovládnutí útvaru zvláštních činností, pod který spadají policejní odposlechy, mají různé politické a mafiánské kliky velký zájem. Dnes je sice zaveden mechanismus, který monitoruje každý dotaz, kdo je odposloucháván, včetně dotazu samotného ředitele útvaru, to však neznamená, že by vhodně vybraný nový šéf nemohl směrnice změnit nebo podřízené nutit, aby mu informace dávali mimo záznam.
Šibor je považován za slušného, neslouží žádné klice, takže vlastně v dnešní době není pro takové místo vhodný. (Podobně jako Kučera.) V zálohách je do konce ledna zařazen bývalý Lessyho náměstek Pavel Osvald, muž, o kterém se traduje, že byl úzce navázán na Michala Moroze, blízkého člověka Víta Bárty. Lessy usilovně hledá uplatnění pro Osvalda - musí mu nabídnout funkci v nejméně 10. platové třídě. Útvar zvláštních činností by se jim jistě líbil. Naštěstí odvolat šéfa útvaru je komplikovaná záležitost.
Lessy prohlásil, že po nástupu nového ministra dá svoji funkci k dispozici. Potenciální ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD, rychlostudent plzeňských práv) už pravil, že Lessyho ve funkci nechá až do vyřešení situace. Tedy zřejmě do doby, než soud rozhodne o tom, zda byl Martin Červíček odvolán z postu policejního prezidenta oprávněně, nebo nezákonně. (Experti tvrdí, že byl sejmut neoprávněně.) Setrvání Lessyho i návrat Červíčka nejsou dobré zprávy.
Chovanec by ovšem rád nové výběrové řízení na hlavu sboru. Podle zpráv z policie se budoucí ministr (a bývalý oranžový pučista) zná s ředitelem zahraniční tajné služby ÚZSI, s brigádním generálem Ivo Schwarzem, oba jsou z Plzeňského kraje. Hovoří se o tom, že by se Chovancovi líbilo mít na postu šéfa policie svého člověka a že by tam rád právě Schwarze. Není to nemožné, služební zákon je prostupný, Schwarz se může hlásit do policie, splňuje zákonné podmínky a mohl by se na prezidenta hlásit.
Výhled pro policii? Slušní policajti ve vysokých funkcích jsou stále ohroženi. Jistota žádná, rozuzlení, kdo policajty napříště povede, v nedohlednu. A Lessy se jistě bude snažit své lidi co nejlépe uplacírovat.