Andrej Babiš (ANO 2011) mezi Stropnickým a Berlusconim

Martin Fendrych Martin Fendrych
13. 8. 2013 15:00
ANO 2011 má šanci se dostat do sněmovny. A má šanci vzdorovat i Andreji Babišovi.
Andrej Babiš - mediální magnát, majitel Agrofertu, politik. Chce, aby mu voliči řekli ANO.
Andrej Babiš - mediální magnát, majitel Agrofertu, politik. Chce, aby mu voliči řekli ANO. | Foto: Aktuálně.cz

Podle čerstvé informace (Právo, úterý) půjde předseda hnutí ANO 2011 Andrej Babiš do voleb ve středních Čechách. Střetne se tam asi s Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Babišovo hnutí vyvěsilo billboardy v době, kdy poslanci chtějí rozpustit sněmovnu. Miliardář má štěstí - takto to sám neplánoval. Má ANO 2011 v předčasných volbách (pokud předčasné budou) šanci? Co to je za stranu, nějaké nové Věci veřejné, nebo se dá Babišovu hnutí věřit?

Šéfovi Agrofertu se podařilo sehnat do čela několika kandidátek jeho hnutí zajímavé tváře. Nejznámější jsou novinář Martin Komárek, profesor Jiří Zlatuška, herec Martin Stropnický, bývalá náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj, která byla neprávem obviněna z korupce v kauze Budišov, Věra Jourová. Kandidovat má také profesorka Helena Válková, jež se postavila nechvalně proslulému vedení Právnické fakulty v Plzni. A další jména.

Babiš je sporná osoba. Podle slovenského Ústavu paměti národa byl od roku 1982 agentem StB (neměl ovšem pracovat proti vnitřnímu nepříteli). V Bratislavě se soudí, že agentem nikdy nebyl. Známé byly jeho styky s expředsedou ČSSD Stanislavem Grossem. Oranžoví politici zřejmě pomáhali jeho podnikání. Ale před dvěma roky začal ostře vystupovat proti korupci - tvrdil, že se z řádů milionů posunula do stamilionů a miliard a je potřeba ji vrátit na původní úroveň. Stát je nefunkční, nefunguje podle pravidel, neřeší problémy občanů. - Babiš je ostrý jak břitva, nebojí se. Mluví legrační českoslovenštinou a servítky jsou mu cizí.

Zlatuška: Nejednám jenom s anděly

Podle politologů nemá jeho hnutí velkou šanci. Důvody? Babiš sám není velká osobnost. Voliči se v roce 2010 nechali napálit Věcmi veřejnými Víta Bárty, který hlásal podobné pravdy jako Babiš. O.K. Jenže tu najdeme jeden dost zásadní rozdíl. Tvoří ho právě ony osobnosti, které Babišovi buď podlehly, nebo prostě uvěřily. Vévéčka měla kromě několika kandidátek s tvářemi modelek jen jednu opravdu známou postavu - novináře Radka Johna. A John už v době, kdy za VV kandidoval, čelil několika aférám.

Zlatuška, Jourová, Komárek, Stropnický - to jsou prověřená, důvěryhodná jména. Věra Jourová si prošla peklem (několikaměsíční vazba, útoky politiků, ztráta zaměstnání atd.) Obstála. Zlatuška neztratil dobrou pověst ani jako senátor za LiRA. Stropnický je vnímán jako poctivý, navíc ho lidé vídají v televizi... Komárek léta zasvěceně, ostře komentoval českou politiku.

Jak ale máme poznat, že Babiš není další Vít Bárta (VV), další Aleš Řebíček (ODS)? Český Berlusconi? Proč bychom měli věřit miliardáři, který to táhl s politiky a pak se trhnul, protože úplatky přesáhly únosnou úroveň milionů?

Zajímavé je, co říkají lidé, které Babiš zlákal do ANO 2011. Prý je v osobním kontaktu jiný než v médiích. Prý umí naslouchat. A zjevně chce něco dělat. Stropnický vysvětlil, proč bude za ANO 2011 kandidovat: „Nechci si nikdy vyčítat, že jsem nic neudělal pro to, aby se tato země pohnula."

Jiří Zlatuška tvrdí, že byl sám překvapen, když Babišovi na nabídku kývl. Jak zakladatele ANO 2011 popisuje? „Nejedná se o jednotlivce, který chce postavit svou soldatesku a prosazovat jen svoje cíle", říká. Zdůrazňuje „altruistické projekty", které Babiš financuje. Přirovnává ho k Američanovi Rockefellerovi; ti po sobě také nechtěli zanechat jen firmu, ale něco víc, společnosti prospět. Zlatuška si uvědomuje Babišovy chyby, ale nepřeceňuje je: „Jsem dost starý a nejednám jenom s anděly," pravil.

Politik a mediální magnát: Itálie?

Podle profesora Zlatušky je u Babiše „naštvání nad pokleslostí české politiky a českých poměrů poměrně dosti autentické". To je prý dostatečně silný motiv, aby se věci měnily, zatímco u jiných stran, zavedených, usazených po léta v Parlamentu, je potenciál na změnu prakticky nulový (přesně to samé říká Komárek). Propojení stran jako ODS nebo ČSSD se zájmovými skupinami je podle Zlatušky tak velké, že už to prostě nejde změnit. Přesvědčilo ho také to, že Babiš je jasně proevropsky orientovaný, že směřuje na Západ nikoli, jak je u nás dnes v módě, do Moskvy.

Babiš neshání jen osobnosti. Tento hyperaktivní český politik před několika týdny koupil vydavatelský dům Mafra. Patří sem deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, Metro, server iDnes, dvě malé rozhlasové stanice a televize Óčko. Loni odstartoval regionální týdeník 5+2, který se rozdává jako Metro zdarma. Babiš též platí web Česká pozice. Stal se z něj mediální magnát. Tvrdí, že média, která vlastní, nebude používat jako své politické nástroje.

„Já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře, ať si klidně píší, co chtějí," svěřil se ČTK, když koupil Mafru. Krátce poté se však pídil po tom, proč v Lidových novinách nevyšel žádný text o tiskovce ANO 2011. Telefonát redaktorovi zakončil větou: „Doufám, že kluci vědí, co dělaj. Ještě nevědí, s kým mají tu čest, ale to je jedno." Když to prasklo, redakci se omluvil.

Tak velká mediální síla v rukou miliardáře a politika zároveň připomíná Itálii. Pokud budou volby za tři měsíce, Babiš nebude mít čas svá média využít pro ANO 2011. Ale mohl by je nasměrovat proti soupeřům. (To ostatně noviny budou dělat i bez něj, bez jeho nasměrování - dál popisovat maléry ODS, ČSSD a dalších stran, vazby jejich politiků na lobbisty, kmotry, mafiány.) Jde o to, jestli Andreje Babiše a jeho ANO 2011 nenápadně nevynechají.

Pan Semtex

Babiš působí jako semtex. Mluví syrově, tvrdě. Nevadí mu, že Rusnokova vláda vznikla mimo sněmovnu, jen z vůle Miloše Zemana. Sleduje hlavně její kroky: „Všichni jsme věděli, že Petr Žaluda byl do čela Českých drah nominovaný Romanem Janouškem a že ho řídil Martin Roman. Že dráhy nakupovaly vagony od Škody, protože z toho měla prospěch určitá zájmová skupina. Tak je snad dobře, že teď Žaludu odvolali, ne? Ve vládě je pan Toman, největší odborník na zemědělství, jakého znám. Pan Cienciala, praktik, který jako málokdo rozumí průmyslu a problematice Ostravska."

Starým stranám Babiš nevěří. Aktuálně.cz řekl: „Podívejte, ve sněmovně jsou politické strany vzešlé z voleb, léta něco deklarují a neplní to. Politici tam jen žvaní. Jsou tam zoufalci, co mluví o zaměstnanosti, o řízení ekonomiky, a nemají ani potuchy, co to je. Na lidi myslí jen před volbami. Neumí řídit stát. Řízení státu je třeba odpolitizovat. Smějí se mi kvůli tomu, ale pořád tvrdím, že se stát musí řídit jako firma, jejíž akcionáři jsou občané."

Problém ANO 2011 vězí mimo jiné v tom, jak Babiš ostatní osobnosti zastiňuje. I z billboardů na nás musí shlížet spolu s nimi. Jakoby je hlídal, kontroloval. Čiší z něj hegemon zvyklý dělat si, co chce.

„Musí přijít noví lidé, slušní, schopní, kteří nebudou lhát a krást a udělají něco pro ostatní," hlásá. Přesně rétorika Věcí veřejných v roce 2010. Zároveň ale Babiš částečně chválí Zemana, „je geniální rétor, velký politik, ale není to praktický člověk, stát řídit neumí".

Babiš je samý rozpor, chybí mu integrita, volby pojímá jako byznys, marketing. Kdyby prý měl 9 měsíců na kampaň, získal by jistě 12 procent. Pro firmu, která ANO 2011 dělá kampaň, má cílový bonus, pokud dosáhne 12 procent.

Myslí to Babiš vážně s českým státem? Má důvod chtít, aby to u nás fungovalo lépe, aby podnikatelé nepřežívali jen díky korupci. Sám mluví o tom, že by mu mohli jednou Agrofert znárodnit, jako znárodnili Baťu.

Nežvanil. ANO 2011 založil

Fakt je, že Babiš něco udělal. Dal dohromady ANO 2011, zatímco ostatní naštvaní byznysmeni o nějakém společném hnutí, postupu jen žvanili a k ničemu se nerozhoupali. Část z nich chtěla založit stranu už někdy před dvěma roky, měla to být jakási byznys-partaj, která by stát vytáhla z bahna za pomoci velkých podnikatelů, která by obnovila Česko jako důvěryhodnou obchodní značku. Nic se nestalo.

Dá se Babišovi věřit? Neroste zde český Berlusconi? Šanci dostat se do sněmovny má. Nijak velkou, ale má. Čím budou volby později, tím má ANO 2011 šanci větší. Ale na 12 procent, které by on chtěl, to nevypadá.

Zároveň je jisté, že s lidmi jako je Stropnický, Jourová, Komárek, Zlatuška nebo Válková nemůže nadupaný Babiš jednat stejně, jako jednal Vít Bárta s Kristýnou Kočí nebo Jaroslavem Škárkou. Jednak bychom se to hned dozvěděli, jednak jsou to jiní lidé. Babiš si silný tým staví tak trochu sám proti sobě. Pokud jeho strana uspěje, pokud se dostane (částečně za jeho stamiliony) do Parlamentu, budou ji ovládat také tyto osobnosti - alespoň doufejme.

Ale na nějaké velké změny po volbách Andrej Babiš, ANO 2011, mít nebude. Na to jsou čeští voliči příliš bláhově věrní svým velkým partajím.

 

Právě se děje

Další zprávy