Napadl další sníh. Vítr tvoří jazyky, pozor na ledovku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 3. 2013 11:46
Kvůli hustému sněžení se na Vysočině staly téměř tři desítky dopravních nehod
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Česko - Kvůli hustému dopolednímu sněžení se v pátek na Vysočině staly téměř tři desítky dopravních nehod.

Silničáři udržují sjízdnost s nasazením veškeré techniky. Silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, jsou však kluzké a zejména v kopcích mohou leckde uvíznout kamiony. Na Třebíčsku hrozí ledovka.

Řekl to Dalibor Tomšů z dispečinku Krajské správy a údržby silnic v Jihlavě.

"Řidiči měli problémy například mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě, silnice však zůstala průjezdná alespoň jedním pruhem," řekl Tomšů.

Silničáři se před polednem kvůli hromadné nehodě, která uzavřela provoz na dálnici D1 ve směru na Brno, soustřeďují hlavně na údržbu silnice souběžné s dálnicí sloužící jako objízdná trasa.

Kolem 11:00 podle silničářů sněží ještě na Žďársku a Třebíčsku. Vlivem silného větru se mohou hlavně v jižní části kraje tvořit sněhové jazyky. Hlavní silnice jsou mokré, místy na nich leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na vedlejších je ujetá a někde zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Sněžení a ledovka ztěžují po ránu dopravu na jihu Čech. Na většině území sněží, někde jsou přeháňky dešťové.

Na náledí si musí dát řidiči pozor především na Českokrumlovsku a Táborsku. Vozovky na hlavních tazích jsou většinou mokré, někde se zbytky sněhové břečky.

Na silnicích, kde se nesmí používat sůl, je ujetá a zledovatělá vrstva sněhu. Všechny silnice jsou podle správy a údržby silnic se zvýšenou pozorností sjízdné.

Většina meteorologických stanic hlásí sněžení, v Kocelovicích na Strakonicku padá mrznoucí déšť. Teplota osciluje mezi nulou a minus dvěma stupni Celsia.

Přes den bude zataženo až oblačno, zpočátku na většině území sněžení nebo srážky smíšené i dešťové, ojediněle mrznoucí. Během dne od západu ubývání oblačnosti až na polojasno a ojediněle přeháňky.

Nejvyšší denní teploty plus čtyři až plus sedm stupňů Celsia, na horách kolem bodu mrazu. Celé dopoledne se bude na jihu Čech tvořit ledovka, večer náledí a zmrazky, varují meteorologové.

Foto: Začátek jara plný rozporů. Loni jsme si už užívali tepla

V Královéhradeckém kraji ráno drobně sněžilo, například na Jičínsku a Hradecku. Silnice jsou většinou mokré, někde by se ale mohla tvořit ledovka.

Na horských cestách v Krkonoších a Orlických horách zůstává vrstva starého sněhu, která může být i zledovatělá. Teploty se ráno pohybovaly kolem nuly.

V pátek by mělo být v kraji oblačno až zataženo se sněžením či deštěm. Během dne má oblačnosti ubývat. Teploty by se měly pohybovat od tří do šesti stupňů, na hřebenech hor má být kolem nuly.

Pozor na rychlostních silnicích

Dopravu ve Středočeském kraji ráno může komplikovat sněžení. Většina silnic je sjízdná pouze s opatrností. Vozovky byly chemicky ošetřeny, ale leží na nich rozbředlý sníh nebo jeho zbytky.

Řidiči by měli dávat pozor zejména na rychlostních silnicích a vozovkách prvních, druhých a třetích tříd, protože na nich většinou leží sněhová břečka. Na menších silnicích na Rakovnicku je vrstva ujetého sněhu krytá posypem.

Bez problémů sjízdná je naopak většina dálnic s výjimkou ústecké D8. Dálnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření.

Teploty se ve středních Čechách pohybovaly od minus dvou do dvou stupňů Celsia.

Sněžení nebo sněhové přeháňky se vyskytovaly Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Praze-východ, Mělnicku a Mladoboleslavsku. Na většině území bylo zataženo a foukal slabý vítr.

Foto: Návrat sněhu do Evropy

Ve Zlínském kraji opět sněží, řidiči musí být opatrní, dohlednost je kvůli srážkám snížená. Na některých místech mohou silnice namrzat.

Silničáři varují před náledím mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku, tradičně na kopci Petrůvka u Luhačovic či u Komárna na Kroměřížsku. Dálnice D1 v okolí Kroměříže je kluzká.

Hlavní tahy v kraji jsou mokré po chemickém ošetření, na silnicích nižších tříd leží rozbředlý sníh.

Ve vyšších polohách Vsetínska a Zlínska leží na silnicích uježděná vrstva sněhu, v noci na dnešek připadlo až deset centimetrů.

V kraji je ráno zataženo a sněží, teploty se pohybují od minus dvou do dvou stupňů Celsia.

Do rána napadly tři centimetry

V Libereckém kraji napadly do rána až tři centimetry sněhu a místy stále sněží. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré, na některých místech ale leží zbytky rozbředlého sněhu, které mohou klouzat.

Silničáři radí jezdit se zvýšenou opatrností. Podle policie zatím žádné problémy hlášeny nejsou.

Teploty v Libereckém kraji se ráno pohybují od nuly do minus čtyř stupňů. Většinou je zataženo, fouká jen slabý vítr. Sněhové přeháňky snižují viditelnost.

Pozor by si měli dát hlavně motoristé, kteří míří do horských středisek. Na silnicích nižších tříd tam leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu.

Kouzlo velkoměstské zimy. Paříž a Londýn pod sněhem

Automobilovou dopravu v Pardubickém kraji komplikuje nový sníh. Jeho slabá vrstva leží ve výše položených oblastech, jinde je po solení rozbředlý.

Kolem tří centimetrů sněhu pokrývá vozovky v okolí Hlinska, zasněžené jsou silnice i na Svitavsku, Vysokomýtsku a Žamberecku. Asi dva centimetry sněhu hlásí silničáři na menších cestách v Železných horách.

Ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo, vál slabý, na Hlinecku nárazový vítr. Na většině území sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové či smíšené přeháňky. Teploty kolísaly dva stupně kolem nuly.

Zima se vrátila

Řidiči musí být na silnicích v Moravskoslezském kraji opatrní. Všechny silnice jsou sice podle silničářů sjízdné, ale na většině území kraje sněžilo nebo sněží a například v Beskydech napadlo až pět centimetrů sněhu.

"Nemáme hlášené žádné problémy, ale zima se vrátila. Na horách, hlavně ve vyšších oblastech, jako je Bílá nebo Hrčava, napadlo až pět centimetrů sněhu. V noci byly venku všechny osádky," řekla dispečerka frýdecko-místecké správy silnic.

Silnice první třídy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, na silnicích druhé třídy leží ujetá, posypaná vrstva sněhu.

"U nás začalo sněžit kolem 05:00 a dosud napadly necelé dva centimetry. Teď je ta intenzita sněžení trochu větší, uvidíme, co to přinese přes den," řekl dispečer bruntálské správy silnic.

Dohlednost snižují sněhové přeháňky

V Olomouckém kraji opět napadl sníh a silnice ráno pokrývají zbytky rozbředlého sněhu. Některé vozovky namrzají a zejména v horských oblastech se na nich tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Dohlednost na silnicích v celém kraji snižují sněhové přeháňky.

"Na Šumpersku začalo sněžit v šest hodin ráno a zatím napadl zhruba centimetr sněhu. Od rána sněží i na Jesenicku, kde navíc silný nárazový vítr na silnicích místy tvoří sněhové jazyky," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Na Šumpersku a Jesenicku leží na hlavních silnicích po chemickém posypu zbytky rozbředlého sněhu a méně důležité cesty pokrývá slabá vrstva nového sněhu s posypem. "Červenohorské sedlo je průjezdné bez problémů," podotkl dispečer.

Rozbředlý sníh pokrývá také většinu silnic na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku, kde správy silnic průběžně provádí chemický posyp. Na Prostějovsku se místy tvoří sněhové jazyky, takže v terénu jsou i pluhy.

Některé silnice ve vyšších polohách Olomoucka, Přerovska a Prostějovska mohou ráno kvůli poklesu teplot namrzat.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy