Nakažený řidič taxi jezdil tři dny po Praze, hygienici dohledávají 90 pasažérů

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2020 18:10
Muž z Prahy, který je prvním případem nákazy novým typem koronaviru v Česku bez vazby na Itálii nebo jinou rizikovou zemi, tři dny i s příznaky nákazy řídil taxi. Hygienici dohledali zhruba 90 jeho pasažérů, postupně je kontaktují. Nakazit se mohl přes Airbnb, které provozuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zdravotní stav taxikáře nebyl úplně dobrý, sám vyhledal nemocnici, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová uvedla, že vedle řízení taxi také pronajímá byt přes Airbnb a byli u něj ubytováni Němci, od kterých se možná nakazil.

"Pracoval zhruba tři dny s příznaky, pravděpodobně si neuvědomoval, že by mohlo jít o toto onemocnění, když nebyl v Itálii," uvedl ministr. Podle něj muž sám zamířil do pražské Nemocnice Na Františku, odkud pro něj zavolali infekční sanitku, která ho odvezla na Bulovku. "Jeho stav nebyl úplně dobrý, měl zánět dýchacích cest a horečku. Byl mu poskytnutý i kyslík, ale zlepšil se," dodal.

U případů nákazy koronavirem, jako je u pražského taxikáře, jsou hygienici stále schopni mapovat pohyb díky elektronickým záznamům. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Bezpečností rady státu (BRS) to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Muž podle něj pracoval pro aplikací Uber, která umožní kontakty dohledat.

"U takových případů stále jsme schopni mapovat pohyb, protože z elektronických záznamů jsme schopni vytipovat většinu pasažérů, kteří byli v taxíku. To nepochybně proběhne," řekl Prymula. "Společnosti, které organizují různé taxíky, mají evidenci adres, odkud se volá, a telefonních čísel, takže je možné toto dohledat, aniž bychom zneužívali ochranu osobních dat," doplnil.

V návaznosti na první případ komunitní nákazy a situaci v jiných evropských zemích, BRS rozhodla o dalších mimořádných opatřeních. Výuka je od středy zrušena na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách, zakázány jsou od úterních 18:00 jednorázové akce nad 100 lidí. Vláda tak rozhodla i v návaznosti na dynamiku šíření epidemie v Evropě.

Česko má zatím 41 lidí nakažených novým typem koronaviru. Posledním je cizinec na infekčním oddělení nemocnice v Prostějově, pracovně pobýval v Anglii a Německu. Celkem bylo v České republice vyšetřeno asi 1200 pacientů, informoval v úterý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zákaz shromažďování kvůli koronaviru | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy