Nájemný vrah si odsedí 14 let, zastřelil podnikatele

ČTK ČTK
23. 7. 2013 17:27
Případ se stal v roce 2003, policie ho musela odložit, pak se k činu přihlásil Prytoka.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Pražský vrchní soud Olegu Kalašnikovovi pravomocně potvrdil 14 let vězení za nájemnou vraždu ukrajinského podnikatele v Litoměřicích.

Organizátoři činu Valerij Prytoka a Semen Lembak, kterým podnikatel svou činností konkuroval, si za mřížemi mají odpykat 13,5 a 13 let vězení.

Zda Lembak nastoupí k výkonu trestu, však vůbec není jisté - odcestoval na Ukrajinu, protože soudy jej v průběhu trestního řízení pustily z vazby.

Třicetiletý ukrajinský podnikatel zemřel v září 2003. Když večer vystupoval z auta před svým domem, Kalašnikov na něj začal z bezprostřední blízkosti střílet a způsobil mu mnohačetná zranění hlavy a hrudníku.

Na místě se našlo 16 nábojnic a starý samopal československé armády, takzvaný škorpion.

Kalašnikov si chtěl vražděním vydělat na dluhy

Policie případ po osmi měsících bezvýsledného vyšetřování odložila a zdálo se, že vražda zůstane nevyřešena. Loni se však k zorganizování činu přihlásil Prytoka, jeden z šéfů takzvané ukrajinské zločinecké brigády v Česku.

V té době pobýval ve vazbě, odkud měl být vydán na Ukrajinu k trestnímu stíhání pro vraždu. Obával se, že nepřátelé ho ve vlasti zlikvidují, a proto se rozhodl vystupovat v případu litoměřického podnikatele jako spolupracující obviněný.

Podle rozsudku přišel s myšlenkou zlikvidovat podnikatele Lembak, který se kvůli tomu obrátil na Prytoku. Zavražděný podnikatel totiž vozil do okolí Litoměřic ukrajinské dělníky, čímž mužům konkuroval a ohrožoval jejich postavení v kriminálním prostředí.

Odmítal se také podrobit Prytokovi jako vyšší autoritě. Někteří svědci pak vypovídali v tom smyslu, že odstranění podnikatele si u Lembaka objednali zkorumpovaní příslušníci cizinecké policie, protože se obávali, že prozradí jejich nezákonné jednání.

"Poškozený se dostal do neshod s cizineckou policií. To vedlo k tomu, že se rozhodl, že svým způsobem korupční praktiky policie oznámí," vysvětlila předsedkyně odvolacího senátu Alexandra Nováková.

Lembak měl přitom podle ní s policisty velmi nadstandardní vztahy. "Neobvyklé množství telefonátů, které spolu vedli, rozhodně přesahuje rámec úředních vztahů," podotkla. Údajnou korupci policistů však nikdy nikdo neprokázal.

Prytoka na vraždu zjednal přes prostředníka na Ukrajině Kalašnikova, kterému za její provedení slíbil 10.000 dolarů (dnes zhruba 197.000 korun) k umoření jeho dluhů.

Před soudy však Prytoka začal tvrdit, že Kalašnikov měl podnikatele jenom zastrašit, nikoliv zabít. Tomu ale soudci neuvěřili. "Kdyby šlo o zastrašení, šéf ukrajinské brigády by si dokázal poradit sám a nemusel by k tomu volat další osobu," poznamenala Nováková.

Proti původnímu rozsudku krajského soudu se odvolali jak všichni tři obvinění, kteří pokládali uložené tresty za nepřiměřeně přísné, tak i státní zástupce, kterému naopak tresty připadaly příliš mírné.

Odvolací senát však těmto námitkám nevyhověl. Vzhledem k zákonné sazbě, která činí 12 až 15 let, i vzhledem k tomu, že od činu již uplynula dlouhá doba, označil tresty za zcela přiměřené.

Kalašnikov byl vedle vraždy potrestán také za nedovolené ozbrojování - když jej zatýkala policie, měl u sebe trinitrotoluen s funkční rozbuškou.

Po odpykání trestu bude vyhoštěn z Česka naneurčito. Prytokovi nemohly soudy trest vyhoštění uložit, protože muž má v ČR platný politický azyl.

 

Právě se děje

Další zprávy