Nadávat do bílých sviní ještě není rasismus, řekl soud

Lenka Smyčková
26. 8. 2009 13:45
Vrchní soud snížil tresty Romům, kteří zmlátili muže lopatou
Dva z útočníků z Karlovarska, vrchní soud jejich útok ohodnotil nižší sazbou.
Dva z útočníků z Karlovarska, vrchní soud jejich útok ohodnotil nižší sazbou. | Foto: Jan Langer

Praha - Křičet na někoho kvůli barvě pleti a mlátit ho při tom nemusí být nutně rasově motivovaný čin. Potvrdil to Vrchní soud v Praze, když snížil tresty třem mužům romského původu.

Dva z nich surově zbili neromského známého lopatami a nadávali mu při tom do "bílých sviní". Třetí - policista - pak pomáhal jejich čin zahladit.

Plzeňský krajský soud jim za to vyměřil čtyřleté tresty. Vrchní soud v Praze je dnes zmírnil. A to na 3 roky pro policistu za zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání. Pro útočníky vyměřil 2,5 roku za ublížení na zdraví a výtržnictví.

Na rozdíl od plzeňského rozsudku se vrchní soud domnívá, že jejich čin nebyl rasově motivovaný. Důkazem je to, že napadli i Roma, který chtěl oběti pomoci.

Prokázat u soudu rasový motiv je často obtížné. Je přitom podstatný rozdíl mezi tím, zda je někdo souzen například za "obyčejnou" vraždu, nebo za stejný zločin spáchaný kvůli rasové nesnášenlivosti.

Zatímco v prvním případě předepisuje zákon maximálně patnáctiletý trest, vražda s rasovým motivem může být odměněna i výjimečným trestem.

Stejně tak: za těžké ublížení na zdraví hrozí obžalovaným dva až osm let. Pokud je ale jejich čin motivovaný rasovou nesnášenlivostí, může být tří- až desetiletý.

Žádnej bílej se tu roztahovat nebude

Jedenatřicetiletý Július Horváth a třicetiletý Milan Pačan svou oběť znali už dříve. Pětatřicetiletý muž, který je nyní pod policejní ochranou, pořádal v hotelu na Karlovarsku romské zábavy. Podle svých slov ale zjistil, že se na nich mají prodávat drogy, a tak je zrušil.

To se Horváthovi s Pačanem nelíbilo. Před předloňskými Vánocemi si na něj počkali před diskotékou v Ostrově na Karlovarsku. Vybavili se násadami od lopat. Mlátili jimi tak silně, až jednu o poměrně statného muže zlomili.

Útok provázeli slovy "chcípni hajzle" a "bílá svině". Zmlácený muž také slyšel, že "žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu".

Svědci napadení zavolali policii, to ale napadenému nepomohlo. Na místo totiž přijel zasahovat Martin Barkóci - kamarád obou násilníků. Ten se pak podle soudu postaral o to, aby se případ zametl pod koberec.

"Dostal jsi málo, měli tě zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat, mohl bys ještě nafasovat," řekl prý zraněnému muži. Ten proto ze strachu ani v nemocnici nepřiznal, jak k rozsáhlým zraněním přišel. Vyšetřování tak začalo až po půl roce.

Soud poškozenému, který je nyní v programu na ochranu svědků a čeká ho nová identita, uvěřil hlavně díky existujícím záznamům telefonátů, ve kterých se spolu baví tři odsouzení Romové.

Rasový motiv se prokazuje těžce

Juraj Lukáš s kamarády ubil a zapálil romského bezdomovce. Rasistický podtext mu soud nedokázal.
Juraj Lukáš s kamarády ubil a zapálil romského bezdomovce. Rasistický podtext mu soud nedokázal. | Foto: Atiila Racek

Obecně vzato, odsouzených na rasový paragraf není v Česku mnoho. Podobný případ jako ten dnešní ale dohledat lze: v roce 2000 poslal dva romské bratry na čtrnáct a dvanáct let do vězení brněnský krajský soud.

Ludovít a Jan Polákovi pobodali celkem čtyři muže před restaurací v Brně, ze které byli předtím kvůli nevhodnému chování vykázáni. Při útoku jim nadávali do "bílých prasat" a vyhrožovali jim, že je podřežou.

Podle soudce Daniela Plška bylo jasně prokázáno, že se jednalo o trestný čin s rasovým podtextem.

Zdaleka ne všechny útoky, při kterých padnou rasistické nadávky, však soudy hodnotí jako rasově motivované.

Například v roce 2006 snížil olomoucký Vrchní soud tresty trojici Romů, která v Prostějově napadla čtyřicetiletého muže. Podle senátu totiž nebyl jasně prokázán rasový podtext činu.

Překvapivý byl i verdikt v případu čtveřice mladíků, kteří v Hodoníně zbili a poté zapálili romského bezdomovce. Krajský soud v Brně jednoho z nich poslal do vězení na třináct a půl roku, dalším rozdal podmínky.

Podle soudu se ale nepodařilo prokázat, že by útok na Roma byl veden z rasových důvodů, ač byli mladíci sympatizanty rasistických hnutí. "Podtext mohl být rasový, ale důkazy o tom nesvědčí," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně.

Její verdikt stvrdil i Vrchní soud v Olomouci.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy