Pálka "Na cikány" je recese, rozhodl Nejvyšší soud

Domácí Domácí
3. 3. 2009 11:22
Spor se vleče už od roku 2001

Brno - Nejvyšší soud (NS) uzavřel po osmi letech případ, o němž se zmiňovala i zpráva neziskových organizací určená Evropskému monitorovacímu centru pro rasismus a xenofobii.

Soud zamítl dovolání romského dobrovolníka a rozhodl tak, že baseballovou pálku s nápisem "Na cikány" nelze považovat za diskriminaci.

Vše odstartovalo už v roce 2001. Poradnu pro občanská a lidská práva tehdy jeden z hostů restaurace v Pošumaví upozornil na sochu s baseballovou pálkou s jasně viditelným nápisem "Na cikány".

Poradna podala trestní oznámení, ovšem policie vyšetřování zastavila s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin.

"Přivolaní policisté dávali najevo, že celou věc považují za zbytečné zdržování. O pálce vědí již několik let a nikomu to dosud nevadilo," citovala tehdy ČTK reakci jednoho z aktivistů. Se stížnostmi neuspěli ani na Policejním prezidiu, ani na státním zastupitelství.

Na skiny, na brutálního M.

Romský dobrovolník proto podal na provozovatele hospody žalobu na ochranu osobnosti. Soudy různých instancí ovšem v průběhu let konstatovaly, že nápis nebyl namířen proti konkrétnímu člověku.

Poté, co Nejvyšší soud nařídil v roce 2005 nové projednání věci, ovšem vyšlo najevo, že na pálce jsou i další nápisy. "Na baseballové pálce sochy byly jako dominantní uvedeny nápisy ´Na cikány´, ´Na skiny´, ´Na P.´, ´Na brutálního M.´ a další, jejichž cílem nebylo nikoho poškodit, ale jednalo se o recesi," zopakovali soudci NS závěry soudů nižší instance.

Romovi právníci v dovolání poukazovali na to, že mohlo jít o případ takzvaného obtěžování, jež se projevuje zásahem do subjektivních pocitů.

NS ale tentokrát již rozhodnutí potvrdil. Podle senátu s předsedou Pavlem Pavlíkem soudy dostatečně zohlednily původní námitky.

Rom tak nemá nárok na požadované odškodné 150 tisíc korun ani omluvu.

 

Právě se děje

Další zprávy