Nad poměry si nežiju, letadlo nemám. V odposleších se mluví o penězích pro ČSSD, hájí se Rath

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 26. 3. 2018 10:35
Bývalý středočeský hejtman avizoval, že bude mluvit dlouho. V prvním kole trvala jeho závěrečná řeč tři dny.
Závěrečná řeč Davida Ratha: Tento soud vůbec nevzal v úvahu, co jsem říkal | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Po třech letech se znovu blíží do finále korupční případ bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten v pondělí těsně po deváté hodině začal před senátem Krajského soud v Praze již svoji druhou závěrečnou řeč.

Po té první před necelými třemi lety mu soudce Robert Pacovský udělil 8,5 roku vězení, zbylým deseti obžalovaným pak tresty od tříleté podmínky až po 7,5 roku vězení.

Pacovský musí případ projednávat znovu poté, co mu jej vrátil kvůli údajně nedostatečně odůvodněným odposlechům Vrchní soud v Praze. Byť Nejvyšší soud poté konstatoval, že vrácení bylo nezákonné.

Soudce ještě před Rathovou řečí přečetl krátkou výpověď Václava Kovandy ze stavební firmy Pohl, který napoprvé dostal tříletou podmínku. Ten poukázal právě na nezákonnost odposlechů. "Jediným důkazem proti mojí osobě je výpověď spolupracující obžalované Ivany Salačové, která je nepravdivá. Říká vždy pouze to, co se jí hodí, žádný trestný čin jsem nespáchal a ani nemohl," uvedl Kovanda v prohlášení.

Vždy jsem vše trpělivě vysvětloval

Rath svou řeč začal poukázáním na to, že jako jediný po zatčení neodmítl vypovídat a trpělivě vyšetřovatelům odpovídal na všechny jejich otázky a podobně i před soudem. "Obžaloba to úplně zasklila a soud se k tomu ve zrušeném rozsudku z 99 procent nevyjádřil," reagoval Rath, který mluví spatra a vypomáhá si jen poznámkami Již dopředu avizoval, že jeho řeč bude dlouhá. Ta minulá v červenci 2015 trvala tři dny.

Zatímco před třemi lety finále svého korupčního případu oddaloval různými triky, nyní až na obvyklé námitky podjatosti či říjnovou výpověď, kdy útočil na soudce a snažil se jej vyprovokovat, probíhá jednání v poklidu.

Pro připomenutí: vynesení prvního rozsudku tehdy oddaloval nejen četnými neschopenkami či údajným pádem z kola, po němž prý utrpěl ztrátu paměti, ale také nečekanou změnou advokáta, kdy si vybral strýčka svého soudce Pacovského.

Žiju si snad nad poměry? 

A i nyní řeč na začátku stočil k sedmi milionům v krabici od vína, s níž ho policie zadržela, když odcházel z domu manželů Kottových. Ti podle obžaloby i původního verdiktu celý systém uplácení při získávání zakázek ve středních Čechách organizovali. "Nebylo prokázáno, že bych věděl, že jde o úplatek za nějakou konkrétní zakázku. To netvrdil nikdo, ani spolupracující obžalovaná Salačová," uvedl Rath.

"Zjistila snad obžaloba, že si žiju nějak nad poměry? Mám letadlo? Létám soukromou helikoptérou?" uvedl v řečnické otázce. Podle něho tak nemůže obstát verze obžaloby, že by šlo o jeho peníze získané z úplatků.

A pokud prý odposlechy zachytily řeči o penězích, tak prý nebyly určeny jemu. "Šlo o peníze určené pro sociální demokracii na financování volební kampaně. Takže pokud se mluvilo o penězích, nepatřily mně, ale sociální demokracii," popisoval. To, že by nalezené peníze měly se stranou něco společného, již dříve představitelé ČSSD odmítli.

Část peněz nalezených u něj doma v trezoru pak podle Ratha patřila jeho otci. "Dům je i rodičů, kteří dům využívají a ten trezor také. Ve svém domě a trezoru uložili část svých celoživotních úspor," vysvětloval. Poté začal rozebírat jednotlivé zakázky a poukazovat na rozpory či například na to, že proti němu není žádný konkrétní důkaz. A především napadat výpověď spolupracující obviněné.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy