Závěrečné řeči v kauze Rath: Exhejtman bude mluvit poslední, aby nezdržoval ostatní obžalované

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 23. 3. 2018 11:11
Soud řízení odročil na pondělní ráno s poukazem na to, že by bylo zbytečné vzhledem k očekávané délce začínat i Rathovu závěrečnou řeč.
David Rath.
David Rath. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Závěrečné řeči v korupční kauze Davida Ratha pokračovaly v pátek před Krajským soudem v Praze. Hlavní aktér se však ke slovu nedostal, soudce s ohledem na očekávanou délku jeho řeči jednání odročil na pondělí.

Po třech dnech řečí státního zástupce a advokátů si soudce Robert Pacovský jako prvního k závěrečné řeči vybral Martina Jireše z firmy Puro-Klima. Ta spolu s Hospimedem podle obžaloby dodávala do krajských nemocnic předražené přístroje ve zmanipulovaných soutěžích.

Před soud dorazili čtyři z jedenácti obžalovaných. Kromě Ratha a Jireše to byl i majitel společnosti Hospimed Jindřich Řehák a Lucia Novanská z firmy ML Compet, která podle obžaloby manipulovala s výběrovými řízeními. Zatímco Jireš mluvil jen zhruba deset minut a Novanská nabídku nevyužila, Řehák si připravil podrobnou řeč, v níž veškeré důkazy zpochybňoval. 

Řehák dokončil svoji závěrečnou těsně před jedenáctou. Soudce poté přečetl stručnou závěrečnou výpověď, kterou mu poslala spolupracující obviněná Ivana Salačová. Majitelka stavební firmy Fisa byla prostředníkem, který předával úplatky i dalších stavebních firem.

"Odkazuji na spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a soudem," uvedla Salačová s tím, že doufá v udělení podmíněného trestu. Navíc poukázala na to, že insolvenční správce bývalé společnosti Konstruktiva Branko, která prostřednictvím její firmy Jipe poskytovala úplatky, ji žaluje o vrácení více než jedenácti milionů korun, jež na ně právě byly poskytnuty. A v první instanci žalobu prohrála. "Ukazuje to, jak pro mě bylo rozhodnutí vypovídat a doznat se v této věci náročné," poukázala a požádala, aby to soud při rozhodování o výši trestu zohlednil.

Soud poté řízení odročil na pondělní ráno s poukazem na to, že by bylo zbytečné vzhledem k očekávané délce začínat i Rathovu závěrečnou řeč. Soudce se rozhodl vzít bývalého středočeského hejtmana na řadu jako posledního kvůli tomu, aby jeho podle očekávání dlouhá řeč nezdržovala ostatní obžalované. "Upozorňuji dopředu, že z technických důvodů bude dnešní řízení nejdéle do 12 hodin," dodal Pacovský.

Sám Rath již před příchodem do jednací místnosti naznačil, že jeho řeč bude dlouhá. Chce totiž podle svých slov probrat znovu všechny důkazy a doložit, že je policie a státní zástupce Petr Jirát překroutili.

Závěrečné řeči v kauze zmanipulovaných zakázek Středočeského kraje zaznívají již podruhé. V létě 2015 Ratha i deset dalších obžalovaných uznal soud vinnými a udělil jim tehdy tresty až 8,5 roku vězení. Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil kvůli údajně nezákonně použitým odposlechům, tento verdikt ale loni v červnu označil Nejvyšší soud za nezákonný. Nemohl jej ale zrušit, a tak Krajský soud v Praze případ musí projednávat znovu.

Úterní vyjádření Davida Ratha:

Klidně dopředu přečtu rozsudek, směje se David Rath z Krajského soudu v Praze | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy