Sežral jsem mu to i s navijákem, řekl advokát o Rathovi. Musí se mu za to omluvit

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 11. 2017 17:03
Jen částečně uspěl bývalý středočeský hejtman David Rath ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Soud zohlednil i to, že Rath tento případ využívá k obstrukcím ve své korupční kauze
David Rath.
David Rath. | Foto: ČTK

Praha - Advokát Michal Pacovský se musí omluvit bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi za slova, které na jeho adresu pronesl v souvislosti s korupční kauzou.

Celkově však Rath uspěl jen se zlomkem své žaloby, a bude proto platit náklady. "Úspěch je zhruba jedna šestina a v tomto poměru bude žalobce také platit náklady řízení," uvedl soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Martin Trepka.

Slovy "Já jim to sežral i s navijákem" popsal v prosinci 2015 advokát Pacovský v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz schůzku s bývalým středočeským hejtmanem a jeho dosavadními advokáty v květnu téhož roku. Okolnosti, které danou schůzku provázely, totiž pomohly Rathovi o několik měsíců oddálit verdikt v jeho korupční kauze.

Zastupuje mě váš strýček, pane soudce

Rath totiž v den, kdy začínaly v jeho korupční kauze závěrečné řeči, překvapenému soudci Robertu Pacovskému oznámil, že změnil obhájce - vybral si jeho strýce Michala Pacovského.

Soudce to ale vzápětí zpochybnil dopisem, který advokát poslal soudu. Podpisu při převzetí plné moci pro zastupování Ratha prý bylo dosaženo lstí a právník ji okamžitě zrušil.

Advokát Pacovský všechny okolnosti poté popsal v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz s tím, že jej Rath a jeho dosavadní advokáti obelhali a vnutili mu plnou moc podfukem.

Omluva advokáta Pacovského Rathovi

Omlouvám se MUDr. Davidu Rathovi, že jsem ve svém vyjádření pro Krajský soud v Praze nepravdivě uvedl, že by mohla být plná moc podvodně založena do spisu. Omlouvám se, že jsem pro server Aktuálně.cz uvedl, že jsem to MUDr. Davidu Rathovi a jeho právníkům sežral i s navijákem a že jsem dostal plnou moc jen k nahlížení do spisu. Žádné z těchto tvrzení se nezakládá na pravdě. Za způsobené nepříjemnosti se MUDr. Davidu Rathovi omlouvám.

Podle soudce Trepky ale advokát Pacovský skutečně v případu pochybil. Následné výroky Pacovského byly schopny zasáhnout do jeho cti. "Toto jednání žalovaného bylo způsobilé zasáhnout a také zasáhlo do osobnostní sféry žalobce a vyvolalo nemajetkovou újmu, když bylo označeno, že se chová účelově a jedná obstrukčním způsobem," uvedl soudce Trepka. Kromě uvedeného výroku o "navijáku" se musí omluvit i za to, že z něj Rath vylákal plnou moc podvodně.

Rath sice žádal, aby se mu advokát omluvil i za další výroky a zaplatil mu navíc sto tisíc korun nemajetkové újmy, ale to již soudce odmítl. "Nebylo prokázáno, že by jednal v úmyslu poškodit žalobce," řekl soudce Trepka na adresu Pacovského a poukázal i na to že incident medializoval Rath sám slovy "o habaďůře" ze strany advokáta a navíc jej využil k obstrukcím ve svém případu.

"Soud dospěl k tomu, že za těchto okolností postačuje omluva," uvedl Trepka.

To, že Rath využíval uvedený spor s advokátem pro to, aby co nejvíce oddálil verdikt ve své korupční kauze, je podle soudce Trepky evidentní. Poukázal na to, že spor s advokátem Pacovským si Rath vzal jako jednu ze záminek pro neustálé podávání námitek podjatosti ve snaze odebrat případ soudci.

Při obnoveném řízení ve své korupční kauze v polovině října například předčítal Rath výpověď advokáta Pacovského z tohoto vzájemného sporu, v níž advokát uvedl, že se se svým synovcem již několik let nestýká. I kvůli tomu, že jeho synovec Robert soudí Davida Ratha a také proto, že jej nyní Rath žaluje.

"Máte proti sobě člověka, který vás neustále štve, rozvrátil vám rodinný život a poukazuje na všechny vaše výstřelky. Máte dost důvodů mě nenávidět. Je to absurdní divadlo, Václav Havel by to nevymyslel," uvedl Rath.

Soudce vydržel Rathův monolog poslouchat tři dny. Po jedenácti hodinách mu pak vzal slovo s tím, že už jde o obstrukce. Na to Rath i jeho advokáti reagovali dalšími stížnostmi a námitkami podjatosti, které tak opět projednávání případu zbrzdily do doby, než o nich rozhodne nadřízený soud.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy