Sežral jsem mu to i s navijákem, řekl advokát o Rathovi. Musí se mu za to omluvit

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 11. 2017 17:03
Jen částečně uspěl bývalý středočeský hejtman David Rath ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Soud zohlednil i to, že Rath tento případ využívá k obstrukcím ve své korupční kauze
David Rath.
David Rath. | Foto: ČTK

Praha - Advokát Michal Pacovský se musí omluvit bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi za slova, které na jeho adresu pronesl v souvislosti s korupční kauzou.

Celkově však Rath uspěl jen se zlomkem své žaloby, a bude proto platit náklady. "Úspěch je zhruba jedna šestina a v tomto poměru bude žalobce také platit náklady řízení," uvedl soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Martin Trepka.

Slovy "Já jim to sežral i s navijákem" popsal v prosinci 2015 advokát Pacovský v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz schůzku s bývalým středočeským hejtmanem a jeho dosavadními advokáty v květnu téhož roku. Okolnosti, které danou schůzku provázely, totiž pomohly Rathovi o několik měsíců oddálit verdikt v jeho korupční kauze.

Zastupuje mě váš strýček, pane soudce

Rath totiž v den, kdy začínaly v jeho korupční kauze závěrečné řeči, překvapenému soudci Robertu Pacovskému oznámil, že změnil obhájce - vybral si jeho strýce Michala Pacovského.

Soudce to ale vzápětí zpochybnil dopisem, který advokát poslal soudu. Podpisu při převzetí plné moci pro zastupování Ratha prý bylo dosaženo lstí a právník ji okamžitě zrušil.

Advokát Pacovský všechny okolnosti poté popsal v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz s tím, že jej Rath a jeho dosavadní advokáti obelhali a vnutili mu plnou moc podfukem.

Omluva advokáta Pacovského Rathovi

Omlouvám se MUDr. Davidu Rathovi, že jsem ve svém vyjádření pro Krajský soud v Praze nepravdivě uvedl, že by mohla být plná moc podvodně založena do spisu. Omlouvám se, že jsem pro server Aktuálně.cz uvedl, že jsem to MUDr. Davidu Rathovi a jeho právníkům sežral i s navijákem a že jsem dostal plnou moc jen k nahlížení do spisu. Žádné z těchto tvrzení se nezakládá na pravdě. Za způsobené nepříjemnosti se MUDr. Davidu Rathovi omlouvám.

Podle soudce Trepky ale advokát Pacovský skutečně v případu pochybil. Následné výroky Pacovského byly schopny zasáhnout do jeho cti. "Toto jednání žalovaného bylo způsobilé zasáhnout a také zasáhlo do osobnostní sféry žalobce a vyvolalo nemajetkovou újmu, když bylo označeno, že se chová účelově a jedná obstrukčním způsobem," uvedl soudce Trepka. Kromě uvedeného výroku o "navijáku" se musí omluvit i za to, že z něj Rath vylákal plnou moc podvodně.

Rath sice žádal, aby se mu advokát omluvil i za další výroky a zaplatil mu navíc sto tisíc korun nemajetkové újmy, ale to již soudce odmítl. "Nebylo prokázáno, že by jednal v úmyslu poškodit žalobce," řekl soudce Trepka na adresu Pacovského a poukázal i na to že incident medializoval Rath sám slovy "o habaďůře" ze strany advokáta a navíc jej využil k obstrukcím ve svém případu.

"Soud dospěl k tomu, že za těchto okolností postačuje omluva," uvedl Trepka.

To, že Rath využíval uvedený spor s advokátem pro to, aby co nejvíce oddálil verdikt ve své korupční kauze, je podle soudce Trepky evidentní. Poukázal na to, že spor s advokátem Pacovským si Rath vzal jako jednu ze záminek pro neustálé podávání námitek podjatosti ve snaze odebrat případ soudci.

Při obnoveném řízení ve své korupční kauze v polovině října například předčítal Rath výpověď advokáta Pacovského z tohoto vzájemného sporu, v níž advokát uvedl, že se se svým synovcem již několik let nestýká. I kvůli tomu, že jeho synovec Robert soudí Davida Ratha a také proto, že jej nyní Rath žaluje.

"Máte proti sobě člověka, který vás neustále štve, rozvrátil vám rodinný život a poukazuje na všechny vaše výstřelky. Máte dost důvodů mě nenávidět. Je to absurdní divadlo, Václav Havel by to nevymyslel," uvedl Rath.

Soudce vydržel Rathův monolog poslouchat tři dny. Po jedenácti hodinách mu pak vzal slovo s tím, že už jde o obstrukce. Na to Rath i jeho advokáti reagovali dalšími stížnostmi a námitkami podjatosti, které tak opět projednávání případu zbrzdily do doby, než o nich rozhodne nadřízený soud.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy