Praha - V bazilice sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě se ve čtvrtek lidé rozloučili se zesnulým skladatelem a zpěvákem Petrem Hapkou. Mše začala po poledni. Na pietní akt vedle rodiny dorazili známí umělci, veřejnost i motorkáři, kteří se postarali o doprovod rakve. Následný pohřeb v Okoři u Prahy se uskuteční už pouze v rodinném kruhu. Přesné místo posledního odpočinku rodina nesdělila.
Do baziliky přicházely desítky lidí celé dopoledne. Pietní akt provázel velký zájem médií. Zněla hudba, kterou složil Hapka. Část kostela provonělo velké levandulové srdce připomínající hit Levandulová.
Se skladatelem se loučili i motorkáři
Po 10:00 před vchodem do baziliky zaburácely silné stroje několika desítek motorkářů Harley Davidson, kteří se přijeli rozloučit se svým příznivcem.
"Petra jsme znali, chodil mezi nás, a přestože byl časově zaneprázdněný, občas se svezl. Chodil na naše společenské akce a známe se s jeho dcerou Petrou, která se svou kapelou často hraje na našich srazech," vysvětlil účast motorkářů jejich zástupce Petr Smutný.
S Hapkou se dále přišli rozloučit například Petr Janda, František Segrado, Ondřej Soukup, Michael Kocáb a Ondřej Brzobohatý. Smuteční řeč během mše pronesl Hapkův spolupracovník Michal Horáček.
"Dozvěděl ses, co tvá práce znamenala pro osudy lidí. Mnozí z nich si za komunismu brali desky s tvojí hudbou, když odcházeli do emigrace, mnozí se při tvé hudbě seznámili, milovali se při ní, mnozí při ní byli počati," uvedl Horáček. "Dost často jsi byl grázl, jen nikdy škarohlíd," zacitoval poté část textu jejich společné písně Denim Blues.
Hapka zemřel po vážné nemoci
Hapka zemřel 25. listopadu. Bylo mu 70 let. Hapka se potýkal s vážnou nemocí, žil doma v Okoři, kde se o něj starala rodina. Loni v březnu se Hapka podrobil operaci kyčelního kloubu, pak se u něj projevila Alzheimerova choroba.
Památku autora mnoha hitů, jako jsou například Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji nebo Štěstí je krásná věc, připomněli i při sobotním vyhlašování výsledků ankety Český slavík.
Hapka je znám především jako autor i interpret řady písní. Spolu s textařem Horáčkem se podílel na desce Hany Hegerové Potměšilý host či na albech s více interprety V penziónu Svět a Citová investice. Patřil také k nejplodnějším a nejvýraznějším autorům filmové hudby. Je podepsán například pod hudbou k filmům Tisícročná včela, Páni kluci, Den pro mou lásku, Panna a netvor, Deváté srdce nebo Kráva. "Dobré je, že v té hudbě tu s námi bude dál, a nejen s námi. I těm, co se teprve narodí, bude pořád mít co říci o slovy nepostižitelných úzkostech i touhách," napsal na svém facebookovém profilu Horáček.
Televize Barrandov zařadí dnes večer mimořádně do svého programového schématu snímek Obchodníci. Jedná se o poslední film, v němž si Petr Hapka zahrál.