Na Vítkově proběhly oslavy konce války. Výročí si připomněl Zeman, vojáci a další politici

ČTK ČTK
8. 5. 2018 11:58
Prezidenta Miloš Zeman, politici a další lidé si na pražském Vítkově připomněli 73. výročí konce druhé světové války v Evropě.
Pietní akt na Vítkově.
Pietní akt na Vítkově. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Politici, vojáci a další lidé v úterý oslavili 73. výročí konce druhé světové války v Evropě. K Národnímu památníku v Praze na Vítkově se přišli podívat na tradiční kladení věnců také pamětníci a váleční veteráni.

Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Mezi přítomnými byl prezident Miloš Zeman, který se před rokem piety na Vítkově neúčastnil. Dorazili rovněž například předsedové Senátu a sněmovny Milan Štěch a Radek Vondráček, premiér v demisi Andrej Babiš, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová, náčelník Generálního štábu Aleš Opata a kardinál Dominik Duka.

"Jsem velmi ráda za to, že všichni politici přijali mé pozvání, aby sem přišli," řekla novinářům Šlechtová. Ocenila, že se ceremoniálu účastnili i váleční veteráni. "To jsou takoví moji miláčci, to jsou chlapi, kteří bojovali ve druhé světové válce a teď nám říkají všechno, co zažívali," dodala.

Opata řekl, že Den vítězství není významný jen pro armádu, ale pro celý stát. "Lidé museli překonávat spousty útrap, spousta jich bylo zabito," řekl novinářům.

Vojáci nejprve přinesli na nádvoří před památníkem historické armádní prapory za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci, následovala státní hymna. Prezident a političtí představitelé, zástupci spolků a válečných veteránů pak položili věnce k památníku. Zazněly rovněž salvy vypálené čestnou stráží. Nad shromážděním proletěla dvojice armádních stíhaček JAS-39 Gripen a letoun Challenger.

Vojenskou přehlídku, která vzpomínkové akci předcházela, letos vykonala Šlechtová s Opatou. Prezident se na Vítkově zdržel poměrně krátce, pozdravil přítomné vojáky, poklonil se padlým u památníku a také s přítomnými držel minutu ticha. Po skončení ceremoniálu udělila ministryně obrany ve Slavnostní síni památníku nejvyšší resortní vyznamenání deseti válečným veteránům.

K památníku přišlo i několik protestujících, drželi transparent s nápisem "Zeman je Husák" na jedné straně a "Babiš je Mečiar" na straně druhé. "Někteří lidé by si měli uvědomit, že jsou příležitosti, kdy by se protesty měly odložit. Byly tam nějaké výkřiky, že na to mají právo - to mají, ale právě proto, že spousta vojáků, účastníků povstání položila své životy. Tak bych očekával více úcty," řekl předseda sněmovny Vondráček.

Pietní akty související s výročím ukončení války se konají na několika místech nejen v Praze, ale i v dalších českých městech.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě.

 

Právě se děje

Další zprávy