Modrava - Ekologičtí aktivisté už třetím dnem brání svou přítomností kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Ptačí potok u Modravy. Tvrdí, že správa Národního parku Šumava nemá nutnou výjimku, která by umožnila kácení stromů v této lokalitě.
Park naopak trvá na tom, že kácení je v souladu se zákonem i stanoviskem ministerstva životního prostředí. Dřevorubci se nicméně v místě už od pátku neobjevili, hlásí aktivisté.
"Zatím je klid a ani v okolních lokalitách se dnes ráno netěží. Setkali jsme se jen s jedním incidentem, kdy se někdo pokusil nám poškodit auto a pod kola dal hřebíky a za auto hromadu hlíny, abychom nevyjeli. Jenže právě ta hromada hlíny nás na to upozornila, jinak bychom byli bez jednoho auta," uvedl jeden z aktivistů Mojmír Vlašín. Incident nahlásili aktivisté policii.
Muži zákona byli v tomto případě úspěšní a pachatele se jim podařilo rychle vypátrat.
"Našli ho podle velikosti té hromady," uvedl večer Vlašín. Krajská policejní mluvčí Dana Ladmanová řekla, že šlo o 28letého muže z Kašperskohorska, který auto aktivistů zablokoval hlínou s pomocí traktoru. "Když zjistil, že případ police vyšetřuje, sám se přiznal a uvedl, že nechtěl nikomu způsobit škodu," dodala Ladmanová. Je ale podezřelý ze spáchání přestupku.
Policie také vyšetřuje, jestli už pokácené stromy nebyly podťaty v rozporu se zákonem.
"Policie nás ujistila, že případ zatím neodložila. Vedení parku by mělo vyčkat, jak vyšetřování dopadne. Ale máme některé indicie, že se sem dřevorubci vrátí. Ale my tu budeme už od časného rána," řekl odpoledne Vlašín.
K zemi má jít na tři tisíce stromů
Ekologičtí aktivisté začali s blokádou už v pátek. Podle nich je v místě, kde by se mělo kácet a kde žijí chráněné druhy zvířat, označeno na 3000 stromů.
Jejich vykácením by vznikla holina. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000. Na místě blokády jsou asi tři desítky aktivistů, kteří chtějí v blokádě pokračovat i příští týden.
"Pokud někdo bude ohrožovat vlastní bezpečnost v označeném prostoru, zavoláme policii, aby zjednala pořádek. Metody Hnutí Duha jsou nepřípustné a my se jim musíme bránit," uvedl v tiskové zprávě ředitel parku Jan Stráský. Podle něj park čekal na 15. července, aby vyhověl námitkám, že kácení ohrozí hnízdění tetřeva.
Podle Bláhy jde o druhou zónu, která byla dříve bezzásahová. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) tam sice kácení kůrovcem napadených smrků povolil, ale správa parku si podle Bláhy musí nechat k mýcení vypracovat od expertů vliv těžby na tamní faunu a floru, což prý neučinila. Park potřebuje také udělení české výjimky k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému.
Správa parku ale trvá na tom, že musí v současném stavu nebývalé kůrovcové kalamity konat, aby ochránila další šumavské lesy a zabránila ještě větším škodám.
"Veřejný zájem na ochranu přírody v tomto případě hovoří jasně a v našem jednání nás jednoznačně podporuje město Kašperské Hory, Modrava i Plzeňský kraj, na jejichž území se lokalita nachází," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.