Na severu už nasněžilo půl metru, řidiči musí zpomalit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 2. 2013 9:01
Silničáři otevřeli i pro kamiony silnici 10 z Tanvaldu k hraničnímu přechodu v Harrachově
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Adéla Vlachová

Česko - Silničáři otevřeli v 7:00 i pro kamiony silnici 10 z Tanvaldu k hraničnímu přechodu v Harrachově na Semilsku.

Řekl to krajský dispečer zimní údržby v Libereckém kraji Pavel Pospíšil. Komunikace byla pro nákladní dopravu kvůli sněžení uzavřená od středečního rána.

"Situace se přes noc uklidnila, jsou tam již jen slabé sněhové přeháňky," uvedl Pospíšil. Od úterý v Libereckém kraji připadlo místy skoro půl metru sněhu, zejména v horách.

Silnice v Libereckém kraji jsou ve čtvrtek ráno sjízdné se zvýšenou opatrností, sníh zůstává zejména na vozovkách nižších tříd ošetřovaných inertně. "Hlavní tahy jsou mokré, ve vyšších polohách Semilska na nich jsou zbytky rozbředlého sněhu," řekl dispečer.

Dopravu může místy komplikovat náledí. Problémy mohou být i na silnicích nižších tříd v Krkonoších a Jizerských horách. Motoristé by tam měli jezdit opatrně, vozovky jsou zúžené sněhovými mantinely a na některých jsou vyjeté koleje od pěti do 15 centimetrů.

Podle dispečera se protijedoucí auta těžko vyhýbají, na zúžených vozovkách jsou totiž jen tři vyjeté koleje pro oba směry. "Má také mrznout, proto nasadíme grejdry (speciální stroje), abychom koleje odstranili ještě před víkendem," dodal Pospíšil. Na rozšíření vozovek použijí silničáři frézy.

Foto: Kouzelná zima

Na vedlejších komunikacích v Pardubickém kraji zůstává zledovatělý sníh. Jde o úseky, které cestáři nesolí. Upozorňují na region Ústí nad Orlicí, Holice a Lanškroun. V okolí Vysokého Mýta se místy tvoří sněhové jazyky.

Teploty klesly na minus 11 až dva stupně Celsia. Na většině území kraje je zataženo a fouká slabý vítr. Sněhové přeháňky jsou na Chrudimsku a v regionu Přelouče.

Pozor na sněhové přeháňky

Většina jihočeských vozovek je sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Na komunikacích nižších tříd na Jindřichohradecku, Písecku a Táborsku leží zledovatělá nebo ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Bez omezení sjízdné zůstávají všechny vozovky na Strakonicku a komunikace první třídy na Písecku a Táborsku. Na Českobudějovicku a Prachaticku si řidiči musí dát pozor na sněhové přeháňky.

Teploty v Jihočeském kraji se po ránu pohybovaly v rozmezí od minus čtyř do minus devíti stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů bude mírně mrznout po celý den a místy se vyskytnou sněhové přeháňky.

Na Vysočině napadl další sníh, přeháňky jsou téměř na celém území kraje kromě Třebíčska. Silnice první třídy jsou mokré po chemickém ošetření, na ostatních leží ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, místy se může tvořit náledí. Řidiči musí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost, doporučují silničáři.

Je zataženo, vane slabý vítr. Teploty se pohybují od dvou do sedmi stupňů pod nulou. Slabé sněhové přeháňky by měly podle meteorologů pokračovat i během dne. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou dvou až pěti stupňů pod nulou.

Na Jesenicku 10 centimetrů

Až deset centimetrů sněhu pokrylo v noci na čtvrtek silnice na severu Olomouckého kraje. Cesty jsou tam sjízdné, místy musejí řidiči počítat s rozbředající vrstvou po chemickém ošetření. Sníh se na Šumpersku a Jesenicku drží na silnicích udržovaných inertně. Vozovky v ostatních částech kraje jsou již většinou holé.

"Přes noc sněžilo, na Šumpersku to byl poprašek, na Hanušovicku napadly tak tři centimetry, na Jesenicku až šest centimetrů, místy až deset. Týká se to především Červenohorského sedla," řekl dispečer šumperské správy silnic.

V regionu už nyní nesněží, pouze na sedle mírně popadává sníh. Teploty se drží šest až deset stupňů pod nulou.

Silnice na Šumpersku jsou nyní holé a mokré po chemickém ošetření, na sedle leží zbytky rozbředajícího sněhu. Na inertních trasách leží ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Podobná situace je také na Jesenicku.

Naopak na Olomoucku a Přerovsku jsou již podle informací Ředitelství silnic a dálnic silnice holé a mokré, přesto správci cest nabádají ke zvýšené opatrnosti. Sníh se drží ještě na Prostějovsku na trasách udržovaných inertně.

Tyto fotky české zimy obletěly svět

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo, všechny silnice zůstávají se zvýšenou opatrností sjízdné. V horských oblastech leží až deseticentimetrová vrstva uježděného sněhu, na otevřených úsecích v Krkonoších se mohou tvořit sněhové jazyky.

Hlavní silniční tahy v kraji jsou mokré po chemickém ošetření, ve vyšších polohách na nich zůstává vrstva rozbředlého sněhu. Na menších komunikacích leží vrstva ujetého sněhu, která v některých oblastech může být i zledovatělá.

Na většině území kraje je zataženo, teploty klesly až 13 stupňů Celsia pod bod mrazu. Z Trutnovska jsou hlášené sněhové přeháňky, z Rychnovska mlha.

Opatrně i na hlavních tazích

Některé silnice ve Zlínském kraji pokrývá ujetý sníh. Jedná se zejména o vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku, kde na horách leží až deset centimetrů vysoká vrstva zajetého sněhu, a také o některé menší cesty ve vyšších polohách ostatních okresů. Řidiči by tudy měli jezdit opatrně.

Silnice první třídy na Vsetínsku pokrývají zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, v ostatních okresech jsou holé, suché a vymrzlé. Podobně je tomu i u zbylých regionálních tahů. Podle meteorologů mohou některé silnice vlivem nízkých teplot namrzat.

V regionu je polojasno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Na Vsetínsku viditelnost snižují sněhové přeháňky. Teplota se ráno pohybovala od minus patnácti do minus sedmi stupňů Celsia.

Podle meteorologů by mrazivé počasí mělo vydržet i přes den, teplota podle předpovědi stoupne maximálně k bodu mrazu.

Obrazem: jak vypadá ložnice, bar či kostel z ledu

Dopravu ve středních Čechách opět komplikuje sníh. Po ránu je sněžení hlášeno zejména na Příbramsku a Benešovsku. Silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, obezřetní ale řidiči musejí být i na hlavních tazích.

Sněhové přeháňky se ráno vyskytují na Berounsku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v okolí Prahy. Na Benešovsku, Příbramsku a v okrese Praha-západ musejí motoristé počítat i s horší viditelností.

Hlavní tahy včetně mnohých úseků dálnic D1, D5, rychlostních komunikací nebo pražského okruhu jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích druhé a třetí třídy v okrese Praha-západ může řidiče překvapit vrstva nového sněhu. Na ostatních menších komunikacích většinou leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření.

Teploty se ráno ve Středočeském kraji pohybují od minus 12 do minus čtyř stupňů Celsia. Na většině území je zataženo a vane slabý vítr.

 

Právě se děje

Další zprávy