Praha - Olympiáda v Číně se zřejmě odehraje bez účasti nejvyšších politiků České republiky.
Premiér Mirek Topolánek ve čtvrtek reagoval na prezidentovo oznámení, že se do Pekingu nechystá. Sám dosud jasně neřekl, zda na hry pojede. V prohlášení uvedl, že o jeho případné cestě rozhodne vláda.
"Rozhodnutí, zda se má, či nemá premiér coby představitel republiky zúčastnit zahájení OH, bude rozhodnutím celé vlády. Přijmeme ho na základě důkladné věcné analýzy. Nemám ve zvyku činit laciná gesta a neučiním tak ani v souvislosti s Olympijskými hrami," píše ve svém prohlášení.
Premiér zároveň zdůraznil, že nechce v žádném případě poškodit naše sportovce a nespojuje jejich účast s jeho rozhodnutím, zda jet, či nejet.
Podobně se vyjádřil prezident. Řekl, že slova o bojkotu her - naposledy je pronesl francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo polský premiér Donald Tusk - považuje za planná.
Čtěte dokument: Celé prohlášení premiéra zde
"Jako celoživotní sportovec jsem proti politizaci sportu a proti závodění v tom, kdo udělá olympiádu velkolepější," píše Klaus na webu.
Na olympiádu nejezděte, píše Roithová premiérovi
K bojkotu olympijských her vyzvala premiéra lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová.
"Dovoluji si Vás, pane premiére, požádat, abyste zvážil vyhlásit politický bojkot Olympijským hrám v Pekingu. Návrh znamená veřejně odmítnout svou účast jako předsedy vlády ČR na zahajovacím ceremoniálu, pokud bude Čína pokračovat v kulturní i fyzické genocidě páchané na Tibeťanech," píše Roithová ve svém prohlášení.
Návrh předsedy Evropského parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa na takovýto politický bojkot byl podle Roithové včera podpořen řadou evropských poslanců napříč politickým spektrem.
Diskuse o tom, zda by se neměly olympijské hry v čínském Pekingu bojkotovat, přicházejí po zásahu čínské policie proti demonstracím Tibeťanů, kteří v předminulém týdnu protestovali proti čínské okupaci.
"Cílem tohoto gesta však není nic více a nic méně než ukončení represí, propuštění politických vězňů v Tibetu a neodkladné zahájení dialogu mezi čínskou vládou a zástupci tibetské exilové vlády a Dalajlámou o takové míře autonomního uspořádání, která vrátí Tibeťanům právo na kulturní a duchovní nezávislost a důstojný život," sdělila Roithová.
Čtěte více:
Bojkot olympiády v Číně nemá smysl, soudí prezident Hrad: Prezident Klaus půjde na operaci kyčle |