Na Moravu se zatoulal jeden z nejtěžších ptáků světa, pátrají po něm ornitologové

Vojtěch Štěpán Vojtěch Štěpán
14. 7. 2023 9:12
Je jedním z nejtěžších ptáků na světě, samci mohou vážit až šestnáct kilo a jejich peří u zobáku připomíná vousy. Přestože se v Česku dropové velcí už běžně nevyskytují, jeden z nich se nyní objevil nedaleko Holešova na Kroměřížsku. Ornitologové prosí veřejnost, aby jim s jeho hledáním pomohla.

Drop velký, který může mít rozpětí křídel až dva a půl metru, v Česku nehnízdí od devadesátých let. Ještě dříve ale na Moravě žily desítky jedinců, hlavně na Znojemsku.

"Dropům nevyhovuje intenzivní zemědělství a monokultury. Na Znojemsku bylo velké polní záložní letiště, což byla vlastně obrovská louka. To dropům vyhovovalo, ale poslední dobou se rozorávají části, takže už pro ně není místo," vysvětluje Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Pták, kterého ornitologové pozorovali na Hané, do Česka pravděpodobně přiletěl z Rakouska.

"Je to v podstatě bažant velikosti krocana. Potřebuje značně velké plochy. A s tím, jak se krajina zahušťuje, se velké plochy stále zmenšují a lidé jsou dnes všude. Ptáci jsou hodně rušení, i v Rakousku," dodává Šafránek, proč jsou dropové v Česku velmi vzácní.

Tento druh se u nás podle ornitologa objeví zhruba jednou za pět let. Nedávno tak jeden pták přezimoval na Prostějovsku. Nejbližší hnízdiště vzácného zvířete je totiž jen 25 kilometrů za hranicemi v Rakousku. Žijí i v Maďarsku. V obou zemích jich ale ubývá.

"Když končí doba hnízdění, dropové - hlavně mladí samci - se toulají. Toto je dospělý samec. Dalo by se říci, že se všude možně fláká, poznává okolí a hledá nové možnosti k hnízdění," popisuje odborník, jak se pták dostal do Česka.

Drop na Moravě nemá díky své velikosti příliš přirozených nepřátel. Největší hrozbou je pro něj člověk či dráty vysokého napětí.

Jelikož je výskyt dropa v Česku výjimečnou událostí, sledují ho ornitologové i amatérští pozorovatelé ptáků. Ti jej naposled viděli v pátek 7. července, jak letí směrem na Hulín. Od té doby o něm nemají žádnou zprávu. Prosí tedy veřejnost, aby je informovala, pokud ho zahlédne.

Ornitolog Šafránek doufá, že drop v Česku zůstane. Předpokládá ale, že se může dostat až do Polska. "Nic ho netlačí, je tu teplo, relativní dostatek hmyzu. Může se tu toulat, jak dlouho chce," dodává.

Video: Z české přírody mizí ptáci. Na vině je příliš intenzivní zemědělství, říká ornitolog (5. 10. 2018)

Úbytek je celosvětový problém, zemědělství je intenzivní všude a vede k úbytku diverzity, říká Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy