Členové Českého svazu ochránců přírody Klenice na místě loni našli osm rostlin. "Organizace zde na pozemcích kraje a s jeho souhlasem vykonává drobný management - někde udělají tůňku, jinde část areálu posekají a podobně," uvedla radní pro životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).
Předsedkyně ochranářského svazu Milada Vrbová uvedla, že tořiče se objevily zejména v místech, která loni dobrovolníci posekali. "Tořiče stejně jako další druhy orchidejí potřebují ke svému životu vhodné prostředí, které získáme pravidelným kosením a eliminací průmyslových hnojiv. Tuto péči se i díky dobrovolníkům daří ve Vrchbělé těmto vzácným rostlinám poskytnout," uvedla Vrbová. Tořič je silně závislý na mykorhize, tedy soužití s houbami.
Tořič včelonosný je až 40 centimetrů vysoká vytrvalá bylina, která roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních, většinou ve Středozemí. V Česku se vyskytuje jen vzácně, ve Středočeském kraji se objevil také na jedné z lokalit na Mělnicku. Kvete v červnu a červenci. Kriticky ohrožený tořič včelonosný je chráněn zákonem a rovněž podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin.