Praha - Český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský si už chystá sváteční žaket.
V pátek 29. dubna si ho podle královského protokolu obleče, přesune se do Westminsterského opatství a jako jediný představitel České republiky bude osobně přihlížet královské svatbě desetiletí, veselce prince Williama a Kate Middletonové.
"Samotného svatebního obřadu, který se bude konat ve Westminsterském opatství, se zúčastní 1200 hostů, mezi nimi i diplomaté, včetně mě," řekl Aktuálně.cz diplomat.
Nejsme příbuzní, řekl Schwarzenberg
Ke královskému manželskému slibu nebyly podle Žantovského přizvány hlavy států ani vlád evropských zemí, s výjimkou hlav korunovaných.
Mezi hosty zřejmě nebude ani český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, sám představitel evropské šlechty.
"S panem ministrem jsem to probíral a podle jeho sdělení nejsou oba rody v příbuzenském vztahu, takže ani pozvání neočekával," vysvětlil Žantovský, který je českým ambasadorem ve Velké Británii druhým rokem.
Od diplomatů se podle něj nebude při obřadu požadovat "aktivní účast", tudíž gratulaci z Prahy následníkovi britského trůnu a jeho novomanželce vlastnoručně nejspíš nepředá.
Žaket je předepsán
Velvyslanec Žantovský dostává všechny pokyny ke královské svatbě - včetně 'dress-codu', časových termínů i bezpečnostních opatření - korespondenčně od královského protokolu.
Pro obřad je předepsán žaket. "Ten mám, už jsem v něm předával pověřovací listiny tady v Londýně," podotýká Žantovský k přípravám.
Podle webové enycklopedie Wikipedie obsahuje žaket ve své tradiční formě zejména černý nebo antracitový vlněný kabát se šikmo ustřihnutými šosy, zapínáním na jeden knoflík a špičatými klopami. Dále šedou nebo béžovou vestu z vlny či lnu a šedé formální kalhoty s proužky nebo jiným vzorkem.
Dary jen na charitu
Je pravděpodobné, že český stát pošle do Londýna svatební pozornost. Přijat ale bude pouze peněžitý příspěvek.
Princ William a jeho snoubenka Kate si totiž vymínili, že všichni, kdo je budou chtít potěšit svatebním darem, mohou tak učinit pouze příspěvkem na speciálně zřízený Nadační fond Královské svatby, ten je pak rozdělí i mezi menší a méně známé nadace sídlící po celé Británii
Dary tak poputují třeba na podporu komunitní péče, veteránů či znevýhodněných dětí.
"Ministerstvo zahraničí jsem zatím nepožádal o účelovou dotaci, ale jistě se zachováme tak, jak se sluší a patří," podotkl velvyslanec.
Recepce je pro korunované
Po formálním obřadu, který podle všeho povede hlava anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury, se novomanželé - za jásotů v ulicích - přesunou do Buckinghamského paláce na polední recepci. Tam už se velvyslanec Žantovský nepodívá. Určená je prý pro šest set hostů, korunované hlavy a také britské představitele.
"Večeře už bude jen pro úzký okruh tři sta pozvaných a to budou především členové královské rodiny, osobní přátelé a podobně," popsal další program Žantovský.
České velvyslanectví kvůli královské veselce nebude měnit svou venkovní tvář. Budova totiž prý není na trase svatebního průvodu.
Podle Žantovského je pravděpodobné, že bude jediným Čechem na svatbě. "Já to nekádruji, ale pokud vím, tak ano. Ale můžu se docela dobře mýlit. Oficiální cestou přes velvyslanectví nebo ministerstvo zahraničí ale žádné další pozvání nešlo," dodal velvyslanec.
Kvůli omezenému počtu míst musí diplomaté na svatbu sami - bez manželek či manželů. Jejich partneři ale byli pozváni do londýnského Lancasterského paláce, kde budou moct svatební obřad sledovat na velkoplošné obrazovce.