William britským králem? Jen když se Charles vzdá trůnu

Martin Novák Martin Novák
9. 2. 2011 20:20
Průzkumy naznačují větší podporu Williamovi, ale to není v této věci směrodatné
Vosková figurína prince Williama v londýnském muzeu.
Vosková figurína prince Williama v londýnském muzeu. | Foto: Reuters

* Svatba prince Williama bude 29. dubna v Londýně * Spekuluje se o tom, zda mu Charles neuvolní trůn * Princezna Diana prosazovala, aby byl králem William

Londýn - Británie pomalu, ale jistě začíná žít královskou svatbou. Vnuk královny Alžběty, princ William, si 29. dubna vezme Catherine Middletonovou.

Srovnatelná událost se konala naposledy před třiceti lety, kdy se během velkolepých oslav a ceremonií brali Princ Charles a princezna Diana.

Jejich svatba se konala v katedrále svatého Pavla, William a Kate si ovšem řeknou "ano" přesně v jedenáct hodin dopoledne ve Westminsterském opatství, kde se konal před čtrnácti lety pohřeb princezny Diany.

Království zaplavují tisíce cetek a suvenýrů, týkajících se svatby. Zakázku na výrobu šestnácti tisíc kusů nádobí na svatební hostinu získala čínská soukromá porcelánka.

Charles ve středu vystoupil v Evropském parlamentu.
Charles ve středu vystoupil v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters

Sjedou se samozřejmě monarchové a politici z celého světa, v Británii bude den volna.

Za tím vším se schovává otázka: Neměl by po královně Alžbětě nastoupit na trůn rovnou William, namísto svého otce Charlese?

Královně je 84 let, Charlesovi 62, Williamovi bude 29. Některým Britům se zdá, že by bylo rozumnější uvolnit místo mladému a populárnímu Williamovi, poněvadž Charles už není nejmladší a jeho pověst pošramotilo několik událostí. Především svatba s dost neoblíbenou Camillou Parker Bowlesovou.

Král se nevolí

Průzkum z loňského roku ukázal, že za krále by si po Alžbětě přálo Williama pětapadesát  procent obyvatel Spojeného království.

Experti ovšem upozorňují na to, že Británie je parlamentní monarchií. Tedy že lid má právo mluvit do složení Dolní sněmovny a tím i do podoby vlády, nástupnictví na trůnu se však přáním veřejnosti a průzkumy neřídí.

Princ Charles se zdraví s vojákem během návštěvy základny v Belfastu.
Princ Charles se zdraví s vojákem během návštěvy základny v Belfastu. | Foto: Reuters

Charles zatím nenaznačil, že by uvolnil místo synovi, a William sám dává najevo, že takové úmysly nemá.

"Princ William vůbec neuvažuje o tom, že by jeho otec, princ Charles, neměl být králem," uvedl jeden z poradců královské rodiny pro list Sunday Telegraph.

William se prý také zásadně vyhýbá všem akcím nebo projevům, které by mohly být vykládány jako jeho snaha "přeskočit" otce v nástupnictví.

Jediný, kdo naznačil preference pro Williama, byla jeho matka Diana. V roce 1995, dva roky před svou smrtí, v televizi BBC otevřeně řekla, že její starší syn má pro kralování lepší předpoklady než její manžel.

Británie zatím nikdy nezaznamenala, že by někdo z vládnoucího rodu předal nástupnictví svému potomkovi nebo komukoliv jinému ještě před tím, než by nastoupil na trůn (král Eduard VIII. abdikoval v roce 1936 po jedenácti měsících v čele země).

Zákonodárci musejí souhlasit

Pokud by se tak stalo, musel by to schválit parlament, stejně tak jako parlamenty dalších zemí, patřících formálně britské koruně. Například australský, novozélandský a několik dalších.

Mimochodem - nedávný průzkum v Kanadě ukázal, že i většina Kanaďanů by dala přednost Williamovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy