Praha - Někdejší premiér Stanislav Gross a bývalý ministr financí a nynější úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se stanou terčem trestního oznámení kvůli prodeji téměř polovičního podílu v důlním gigantu OKD v září 2004.
Oznámení podá v pondělí místopředsedkyně přípravného výboru Suverenity (SBB) Jana Volfová.
Informaci přinesl server Novinky.cz.
Jak informovalo páteční Právo, podle znaleckého posudku společnosti Ernst&Young byla tržní hodnota téměř 46procentního státního podílu zhruba 24 miliard korun a nikoli 4,1 miliardy, které za něj nakonec zaplatila státu společnost Karbon Invest vlastněná Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou.
"Kamsi se podělo 20 miliard korun při privatizaci OKD," odůvodnila v pátek na setkání s novináři Volfová rozhodnutí podat trestní oznámení. "Smlouvu podepsal Bohuslav Sobotka," uvedla. "Byl ministr financí a za vše ručil," doplnila.
Volfová plánuje trestní oznámení na Grosse a Sobotku podat v pondělí na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Seznam není konečný. Volfová zvažuje, že oznámení rozšíří i o další lidi, kteří měli s privatizací OKD co do činění, například na tehdejšího šéfa Fondu národního majetku.
Sobotka: Cena byla v pořádku
Znalecký posudek má v rukou šéf Sdružení nájemníků BytyOKD.cz Roman Macháček. Ten také podává trestní oznámení, ovšem na neznámého pachatele.
Sobotka už pro páteční Právo pochybnosti kolem prodeje OKD odmítl. Částka 4,1 miliardy podle něj odpovídala tržní ceně a byla tedy v pořádku, navíc šlo prý o jediné peníze, které kdy stát za prodej OKD dostal.
Vláda podle Sobotky tehdy vycházela ze znaleckého posudku, který nechal zpracovat Fond národního majetku a ten ho nijakým způsobem nezpochybňoval. "K prodeji došlo za tržní cenu, neboť celou transakci posuzovala Evropská komise a ta konstatovala, že nedošlo k poskytnutí nepovolené veřejné podpory," bránil tehdejší postup vlády Sobotka. ,
"Jestli jsou zde nyní na stole nějaké nové informace, tak je potřeba, aby se prošetřily. V roce 2004 ale takové informace na stole nebyly," doplnil Sobotka.