Čtěte souvislosti
- Co říká o dluzích sám Krejčíř
- Proč byl zatčen Starka
- Co o dluzích zjistila policie
Praha - Úřady vyhrály první spory s dlužníky Radovana Krejčíře. Ti si kdysi od uprchlého podnikatele půjčili desítky miliónů, a když stát po Krejčířově útěku začal obstavovat veškerý jeho dostupný majetek, přišla řada i na nesplacené směnky nalezené při domovních prohlídkách v jeho černošické vile.
Objevili jsme směnky, podle nichž několik lidí dluží panu Krejčířovi přes padesát miliónů korun. Zákon nám umožňuje, aby stát proplacení směnek požadoval, sdělil Aktuálně.cz státní zástupce Vladimír Trýzna.
Dlužníci se ale k placení neměli, a tak rozhodoval soud. A ten už v minulých týdnech v několika případech uznal platnost pohledávek a dlužníkům uložil zaplatit.
"Už byly vydány směnečné platební rozkazy," potvrdil žalobce.
Vymáhání Krejčířových pohledávek je zřejmě vůbec prvním případem, kdy policie při blokování majetku stíhaných osob k podobnému kroku přistoupila.
Dluží Krejčířovi i Starka?
V brzké době má být vyřešena i směnka, podle níž Krejčířovi dluží třicet miliónů příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Mimochodem momentálně stíhaný pro podezření, že před lety nechal právě z finančních důvodů unést Krejčířova otce Lamberta, který během únosu zemřel.
Starka ovšem trvá na tom, že finanční záležitosti s Krejčířem má už dávno srovnané a roli v únosu jeho otce striktně popřel.
"Finanční otázky jsou vyřešené. Ale podrobnosti řeší moji právníci," sdělil nyní Starka.
Starkovi právníci uvedli, že směnka byla jen zajišťovací instrument a Krejčíř jejich klientovi částku uvedenou na směnce nikdy nepůjčil. "K plnění prostě nedošlo," uvedl právník Julius Kramarič.
Sám Radovan Krejčíř přitom před pár měsíci ještě před zatčením v Jihoafrické republice Aktuálně.cz tvrdil, že směnka prokazující Starkův dluh je dodnes otevřený příběh. "Řekněme, že to nebylo vyřešeno," prohlásil Krejčíř.
Rovněž policie opakovaně ve svých interních dokumentech tvrdila, že Starka uprchlíkovi skutečně dluží.
Radovan svědčí ze Seychel
I přes vydané platební rozkazy stát zatím žádné peníze neinkasoval. Dlužníci se totiž odvolali. Podle informací Aktuálně.cz drtivá většina z podnikatelů u soudu předložila dokument, který označili za místopřísežné prohlášení Radovana Krejčíře, podle něhož je už dluh dávno vyrovnán.
"V těch rozsouzených případech se vždy prokázala, že ta místopřísežná prohlášení byla padělek. Krejčíř byl v době jejich vzniku už dávno na Seychelách," uvedl státní úředník detailně obeznámený s průběhem soudních sporů.
Vysouzené peníze zůstanou v úschově státu až do okamžiku, kdy padnou pravomocné rozsudky v Krejčířových trestních kauzách. V případě, že soud Krejčířovi vinu prokáže, určí i rozsah jeho majetku, který definitivně propadne státu a peníze skončí ve státním rozpočtu.
Jak však deník Aktuálně.cz už minulý týden informoval, úřadům se podařilo zablokovat jen zlomek skutečné majetku Radovana Krejčíře. Například na švýcarská konta nedosáhla vůbec a teprve po odjezdu Krejčíře ze Seychel do Jihoafrické republiky se ukázalo, že od útěku z černošické vily žil právě z ukrytého majetku v Česku.