Praha - Většina vysokých škol kvůli novému protikuřáckému zákonu zásadně zpřísnila svůj přístup ke kouření. Mizí kuřácké koutky, školy až na některé výjimky plošně zakazují užívání tabáku i elektronických náhražek ve venkovních prostorech. Zapálit si cigaretu tak nelze v celých rozsáhlých univerzitních kampusech České zemědělské univerzity v Praze nebo Vysoké školy báňské − Technické univerzity Ostrava.
"Radili jsme se s právníky a ve středu jsme vydali plošný zákaz na náš celý areál v Porubě. Je to stále náš kampus, náš pozemek, takže jsme museli přitvrdit. Nikde před našimi budovami, mezi nimi ani u kolejí se kouřit nesmí," uvedla tisková mluvčí ostravské vysoké školy Petra Halíková. Jedinou výjimkou zůstal prostor před budovou ekonomické fakulty v centru města. "Tam je veřejný chodník a ulice, do toho samozřejmě zasahovat nemůžeme," dodala Halíková.
Podobně kouření řeší i na České zemědělské univerzitě. V úterý studentům přišly e-maily s varováním, že nově je zakázáno kouřit v areálu školy, a po kampusu se objevily i varovné cedule.
Podle právníka Tomáše Kindla, který se na kuřáckou legislativu specializuje, však měly školy zakázat kouření v celých areálech už před dvanácti lety. V roce 2005 vstoupil v platnost zákon o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, který už nekuřácké prostředí v kampusech škol nařizoval. "Jediná dnešní změna je zákaz i elektronických cigaret," upozornil Kindl. Některé vysoké školy však kouření už dávno plošně zakázaly. Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická v Praze žádné nové opatření neudělaly.
Řada univerzit ale přitvrzuje až nyní. Podobně jako zemědělská univerzita či Vysoká škola báňská se zachovalo i vedení Palackého univerzity v Olomouci. Přísný zákaz kouření, včetně elektronických cigaret, platí až na veřejná prostranství, tedy chodníky a ulice, všude.
"Osobně si myslím, že je to trochu přitažené za vlasy, ale zákon je zákon a platí pro všechny naše fakulty," uvedl prorektor Petr Bilík. Že by však na studenty škola posílala nějaké hlídky a pokutovala je, zatím není v plánu. "Nařízení je však jasné," dodal Bilík.
Jednou z výjimek je Univerzita Pardubice, kde zatím tolerují kouření ve venkovních prostorech. "Univerzita je ve vnitřních prostorách nekuřácká už dávno, žádné kuřácké koutky tu nemáme. Venku však naším kampusem vede veřejná cesta a cyklostezka, kouření tam proto zatím nezakazujeme. Pro nový akademický rok to však ještě budeme vyhodnocovat, uděláme si inventuru, kde by ještě byl zákaz žádoucí, například před prostorem studentského klubu i na dalších místech," uvedla tisková mluvčí školy Valerie Wágnerová.
Rozladění kuřáků je lidsky pochopitelné. V areálu zemědělské univerzity v pražském Suchdole musí studenti kvůli cigaretě ujít i více než kilometr, stovky metrů je nutné se přemístit i v Ostravě. Na kouření na chodnících plných chodců si stěžují i v Olomouci.
"Předtím se v areálu kouřilo celkem běžně. Jediná možnost pro kuřáky je teď jít mimo areál nebo kouřit ,na tajňačku'. Většina z nás opatření úplně nechápe," míní studentka zemědělské univerzity Lucie G., jež si nepřála zveřejnit celé jméno.
"Předtím jsme měli kuřácký koutek se dvěma lavičkami a stolkem, teď musíme kouřem otravovat lidi na chodníku. Nemáme popelníky ani odpadkový koš. Nezdá se mi, že by to byl pokrok," míní pak studentka žurnalistiky v Olomouci Bára Štěpánová.
Hromadně se kuřácké prohřešky zatím nepokutují. Hned po půlnoci, kdy začal zákon platit, zaznamenali strážníci v Praze několik stížností na kuřáky. V Brně podobný problém nehlásí, stejně tak porušení protikuřáckého paragrafu ještě nezaznamenali v Plzni.