Na českých silnicích zahynulo rekordně málo lidí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 1. 2013 11:12
V roce 2012 zahynulo 681 lidí. Přitom ještě v roce 2007 to bylo 1123 osob
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Při nehodách na českých silnicích zahynulo loni 681 lidí. Bylo to o 26 méně než v roce 2011 a číslo je nejnižší od roku 1961, kdy policie zavedla ucelenou statistiku.

Loňskou bilanci představil na úterní tiskové konferenci šéf dopravní policie Leoš Tržil. Tragické následky podle něj výrazně klesají zejména posledních pět let.

Těžké zranění utrpělo loni 2986 lidí, což je o 106 méně než v roce 2011. Nárůst ale podle něj statistika ukázala u počtu nehod, lehce zraněných a u hmotné škody.

Hlavním důvodem vážných nehod je podle Tržila situace, kdy se řidič nevěnuje dostatečně provozu, nepřizpůsobí rychlost stavu vozovky nebo nedodrží bezpečnou vzdálenost mezi vozidly.

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel uvedl, že nejvíce úmrtí se stalo na silnicích mimo dálnice. Příčinou je podle něj mnohdy špatný stav silniční sítě.

Zmínil se také o číslech souvisejících s motorkáři - polovinu jejich nehod prý zaviní ostatní řidiči, když jim například nedají přednost. Ohledně bezpečnosti si mají podle něj dát pozor také cyklisté, protože devět z deseti jejich nehod má za následek zranění hlavy kvůli tomu, že si cyklista nenasadil helmu.

Z hlediska tragických následků byl loni nejhorším měsícem srpen, který si vyžádal 74 životů, v červnu a v červenci zahynulo 66 lidí. Naopak nejmenší počet mrtvých policejní statistiky zaznamenaly v únoru, kdy přišlo o život 29 lidí.

Mezi nejhorší patří dlouhodobě rok 1969, kdy zahynulo 1758 lidí, a rok 1994 s 1473 usmrcenými. Od roku 2007, kdy se stalo obětí nehody 1123 lidí, počet usmrcených klesá.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy