Na českých silnicích zahynulo rekordně málo lidí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 1. 2013 11:12
V roce 2012 zahynulo 681 lidí. Přitom ještě v roce 2007 to bylo 1123 osob
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Při nehodách na českých silnicích zahynulo loni 681 lidí. Bylo to o 26 méně než v roce 2011 a číslo je nejnižší od roku 1961, kdy policie zavedla ucelenou statistiku.

Loňskou bilanci představil na úterní tiskové konferenci šéf dopravní policie Leoš Tržil. Tragické následky podle něj výrazně klesají zejména posledních pět let.

Těžké zranění utrpělo loni 2986 lidí, což je o 106 méně než v roce 2011. Nárůst ale podle něj statistika ukázala u počtu nehod, lehce zraněných a u hmotné škody.

Hlavním důvodem vážných nehod je podle Tržila situace, kdy se řidič nevěnuje dostatečně provozu, nepřizpůsobí rychlost stavu vozovky nebo nedodrží bezpečnou vzdálenost mezi vozidly.

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel uvedl, že nejvíce úmrtí se stalo na silnicích mimo dálnice. Příčinou je podle něj mnohdy špatný stav silniční sítě.

Zmínil se také o číslech souvisejících s motorkáři - polovinu jejich nehod prý zaviní ostatní řidiči, když jim například nedají přednost. Ohledně bezpečnosti si mají podle něj dát pozor také cyklisté, protože devět z deseti jejich nehod má za následek zranění hlavy kvůli tomu, že si cyklista nenasadil helmu.

Z hlediska tragických následků byl loni nejhorším měsícem srpen, který si vyžádal 74 životů, v červnu a v červenci zahynulo 66 lidí. Naopak nejmenší počet mrtvých policejní statistiky zaznamenaly v únoru, kdy přišlo o život 29 lidí.

Mezi nejhorší patří dlouhodobě rok 1969, kdy zahynulo 1758 lidí, a rok 1994 s 1473 usmrcenými. Od roku 2007, kdy se stalo obětí nehody 1123 lidí, počet usmrcených klesá.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy