Na silnicích loni zahynulo 680 lidí, nejméně od roku 1990

ČTK ČTK
1. 1. 2013 15:55
Bylo to o 27 méně než v roce 2011 a o 73 méně než v roce 2010
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Na českých silnicích loni podle předběžných policejních statistik zahynulo 680 lidí. Bylo to o 27 méně než v roce 2011 a o 73 méně než v roce 2010. Loňský rok by se tak mohl stát rokem s nejnižším počtem usmrcených lidí od roku 1990.

V prosinci při dopravních nehodách zemřelo 42 lidí, ve stejném období loňského roku policie zaznamenala 62 mrtvých. Poslední loňská tragická nehoda se stala v pondělí krátce před půlnocí na Náchodsku, zahynul při ní 23letý mladík.

Počet obětí může ještě vzrůst, čísla se totiž aktualizují, když se zohledňují úmrtí, která se prokážou v průběhu vyšetřování.

Z hlediska tragických následků byl loni nejhorším měsícem srpen, který si vyžádal 74 životů, v červnu a v červenci zahynulo 66 lidí. Naopak nejmenší počet mrtvých policejní statistiky zaznamenaly v únoru, kdy přišlo o život 29 lidí. Nejtragičtějším dnem byla neděle 19. srpna s deseti usmrcenými. V sobotu 21. července zemřelo osm lidí, v neděli 24. června a v sobotu 17. listopadu statistiky uvádějí sedm mrtvých. Naopak počet dní, v nichž se nestala žádná smrtelná dopravní nehoda, loni činil 66, o jeden den více než v roce předchozím.

Jedna z nejhorších dopravních nehod se stala v srpnu u Klášterce nad Ohří na Chomutovsku, kde v malém Fordu Fiesta zahynuli čtyři mladí lidé ve věku mezi 17 a 18 lety. Řidič zřejmě při nájezdu z vedlejší silnice nedal přednost dodávce.

Nejhorším dnem posledního měsíce loňského roku byla středa 5. prosince, kdy při dopravních nehodách zemřelo šest lidí. Podle statistiky bylo však v prosinci 11 dní, kdy na silnicích nikdo nezemřel.

Poslední smrtelná loňská dopravní nehoda se stala dvě minuty před začátkem nového roku v Jetřichově na Náchodsku, kde vůz srazil před místní restaurací mladíka, který zde chtěl s přáteli slavit konec roku. Podle policejní mluvčí Lenky Burýškové třiadvacetiletý muž zemřel při převozu do nemocnice. Policie kolem poledne zadržela řidiče, který je podezřelý, že nehodu způsobil.

Těžké zranění loni při nehodách utrpělo 2831 lidí, v prosinci jich bylo 145. Řidiči pod vlivem alkoholu zavinili 4927 nehod, z toho 339 se stalo v prosinci. Na Silvestra policisté zaznamenali celkem pět nehod způsobených podnapilými řidiči.

Nejčastějšími příčinami smrtelných dopravních nehod v roce 2012 bylo nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky a jízda po nesprávné straně vozovky či vjetí do protisměru.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy