Žádný grog pro rodiče, zákon zakáže alkohol na dětských dnech. Na fotbale se bude točit jen desítka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 2. 2016 0:11
Ministerstvo zdravotnictví přitvrzuje v boji proti alkoholu a kouření. Zákon, který řeší Sněmovna, zcela zakazuje podávání alkoholu na akcích pro děti. A na jiných, třeba sportovních, událostech se bude zřejmě smět točit jen desetistupňové pivo. Podle původního návrhu přitom byla hranice ještě přísnější, jen 4 % etanolu. To se ale nelíbilo pivovarům ani některým poslancům, protože by se do omezení nevešly ani některé desítky. Ministerstvo proto zřejmě tuto hranici zvedne na 4,3 %.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Půjdete-li v budoucnosti se svým potomkem na dětský den nebo na jakoukoli akci, kde převažují děti, nepočítejte s tím, že si dáte grog nebo svařák. Nově připravovaný zákon, který má omezit požívání alkoholu a kouření, právě takovou změnu přináší - a poslancům se to příliš nelíbí.

"Za celý rok děláme spoustu akcí pro děti. Je ale logické, že tam s nimi chodí i jejich rodiče. Pokud ovšem bude platit takový zákaz pro alkohol, tak tam nikdo z rodičů nebude chodit. Copak si někdo myslí, že tam budou pít jen oslazenou vodu?" ptá se rozhořčeně poslanec ČSSD Jiří Petrů, který byl několik let starostou Valtic.

Není zdaleka jediný, kdo má k zákonu připomínky. Další poslanci poukazují například na to, že podle návrhu ministerstva zdravotnictví by na sportovních akcích platila pro pití piva hranice 4 % etanolu. "Takže si nebude možné dát ani svařené víno, ani grog, ani pivo s více alkoholem? To je fatální úlet," stěžuje si poslanec ODS Petr Bendl a stejně jako další zákonodárci navrhuje, aby tato hranice byla zvýšena.

Nevešla se ani desítka

Z reakce ministerstva zdravotnictví vyplývá, že některé změny v zákoně zřejmě podpoří, jiné ne - například u piva ke změně skutečně dojde. "Procento etanolu zřejmě bude zvýšeno na 4,3 %," avizuje náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová

Tato změna přišla poté, co se ozvali zástupci pivovarů. "Všem jsem vysvětloval, že některé desítky překračují 4 %, takže jejich výrobci by se do této hranice nevešli," sdělil předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. 

Naopak, žádnou změnu ministerstvo nechystá v případě navrhovaného zákazu prodeje či podávání alkoholu na akcích, kde převažují mladiství do osmnácti let.

"Obavy, že rodiče nebudou doprovázet své děti na dětské akce proto, že tam nebudou moci pít alkohol, snad ani nepatří do debaty, kterou je možné brát vážně," rezolutně odmítá kritiku mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová, podle které nelze očekávat, že by ministerstvo učinilo v tomto vstřícný krok. "Není nám známo, proč by měli rodiče požívat alkohol při doprovodu svého dítěte na akce typu dětského dne," dodala mluvčí.

Hlasování bude těsné

Teprve hlasování samotných poslanců o jednotlivých změnách ukáže, v jaké podobě zákon projde a zda vůbec projde. Zpravodaj zákona Jaroslav Krákora z ČSSD si je podle svých slov vědom, že hlasování bude velmi těsné. V takovém případě ale budou zastánci zákona více připraveni vyhovět změnám, které budou prosazovat kritici zákona.

"Pokud budeme chtíti schválení zákona, ústupky budou nezbytné," potvrzuje Krákora.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy