Žádný grog pro rodiče, zákon zakáže alkohol na dětských dnech. Na fotbale se bude točit jen desítka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 2. 2016 0:11
Ministerstvo zdravotnictví přitvrzuje v boji proti alkoholu a kouření. Zákon, který řeší Sněmovna, zcela zakazuje podávání alkoholu na akcích pro děti. A na jiných, třeba sportovních, událostech se bude zřejmě smět točit jen desetistupňové pivo. Podle původního návrhu přitom byla hranice ještě přísnější, jen 4 % etanolu. To se ale nelíbilo pivovarům ani některým poslancům, protože by se do omezení nevešly ani některé desítky. Ministerstvo proto zřejmě tuto hranici zvedne na 4,3 %.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Půjdete-li v budoucnosti se svým potomkem na dětský den nebo na jakoukoli akci, kde převažují děti, nepočítejte s tím, že si dáte grog nebo svařák. Nově připravovaný zákon, který má omezit požívání alkoholu a kouření, právě takovou změnu přináší - a poslancům se to příliš nelíbí.

"Za celý rok děláme spoustu akcí pro děti. Je ale logické, že tam s nimi chodí i jejich rodiče. Pokud ovšem bude platit takový zákaz pro alkohol, tak tam nikdo z rodičů nebude chodit. Copak si někdo myslí, že tam budou pít jen oslazenou vodu?" ptá se rozhořčeně poslanec ČSSD Jiří Petrů, který byl několik let starostou Valtic.

Není zdaleka jediný, kdo má k zákonu připomínky. Další poslanci poukazují například na to, že podle návrhu ministerstva zdravotnictví by na sportovních akcích platila pro pití piva hranice 4 % etanolu. "Takže si nebude možné dát ani svařené víno, ani grog, ani pivo s více alkoholem? To je fatální úlet," stěžuje si poslanec ODS Petr Bendl a stejně jako další zákonodárci navrhuje, aby tato hranice byla zvýšena.

Nevešla se ani desítka

Z reakce ministerstva zdravotnictví vyplývá, že některé změny v zákoně zřejmě podpoří, jiné ne - například u piva ke změně skutečně dojde. "Procento etanolu zřejmě bude zvýšeno na 4,3 %," avizuje náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová

Tato změna přišla poté, co se ozvali zástupci pivovarů. "Všem jsem vysvětloval, že některé desítky překračují 4 %, takže jejich výrobci by se do této hranice nevešli," sdělil předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. 

Naopak, žádnou změnu ministerstvo nechystá v případě navrhovaného zákazu prodeje či podávání alkoholu na akcích, kde převažují mladiství do osmnácti let.

"Obavy, že rodiče nebudou doprovázet své děti na dětské akce proto, že tam nebudou moci pít alkohol, snad ani nepatří do debaty, kterou je možné brát vážně," rezolutně odmítá kritiku mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová, podle které nelze očekávat, že by ministerstvo učinilo v tomto vstřícný krok. "Není nám známo, proč by měli rodiče požívat alkohol při doprovodu svého dítěte na akce typu dětského dne," dodala mluvčí.

Hlasování bude těsné

Teprve hlasování samotných poslanců o jednotlivých změnách ukáže, v jaké podobě zákon projde a zda vůbec projde. Zpravodaj zákona Jaroslav Krákora z ČSSD si je podle svých slov vědom, že hlasování bude velmi těsné. V takovém případě ale budou zastánci zákona více připraveni vyhovět změnám, které budou prosazovat kritici zákona.

"Pokud budeme chtíti schválení zákona, ústupky budou nezbytné," potvrzuje Krákora.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 13 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy