Žádný grog pro rodiče, zákon zakáže alkohol na dětských dnech. Na fotbale se bude točit jen desítka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 2. 2016 0:11
Ministerstvo zdravotnictví přitvrzuje v boji proti alkoholu a kouření. Zákon, který řeší Sněmovna, zcela zakazuje podávání alkoholu na akcích pro děti. A na jiných, třeba sportovních, událostech se bude zřejmě smět točit jen desetistupňové pivo. Podle původního návrhu přitom byla hranice ještě přísnější, jen 4 % etanolu. To se ale nelíbilo pivovarům ani některým poslancům, protože by se do omezení nevešly ani některé desítky. Ministerstvo proto zřejmě tuto hranici zvedne na 4,3 %.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Půjdete-li v budoucnosti se svým potomkem na dětský den nebo na jakoukoli akci, kde převažují děti, nepočítejte s tím, že si dáte grog nebo svařák. Nově připravovaný zákon, který má omezit požívání alkoholu a kouření, právě takovou změnu přináší - a poslancům se to příliš nelíbí.

"Za celý rok děláme spoustu akcí pro děti. Je ale logické, že tam s nimi chodí i jejich rodiče. Pokud ovšem bude platit takový zákaz pro alkohol, tak tam nikdo z rodičů nebude chodit. Copak si někdo myslí, že tam budou pít jen oslazenou vodu?" ptá se rozhořčeně poslanec ČSSD Jiří Petrů, který byl několik let starostou Valtic.

Není zdaleka jediný, kdo má k zákonu připomínky. Další poslanci poukazují například na to, že podle návrhu ministerstva zdravotnictví by na sportovních akcích platila pro pití piva hranice 4 % etanolu. "Takže si nebude možné dát ani svařené víno, ani grog, ani pivo s více alkoholem? To je fatální úlet," stěžuje si poslanec ODS Petr Bendl a stejně jako další zákonodárci navrhuje, aby tato hranice byla zvýšena.

Nevešla se ani desítka

Z reakce ministerstva zdravotnictví vyplývá, že některé změny v zákoně zřejmě podpoří, jiné ne - například u piva ke změně skutečně dojde. "Procento etanolu zřejmě bude zvýšeno na 4,3 %," avizuje náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová

Tato změna přišla poté, co se ozvali zástupci pivovarů. "Všem jsem vysvětloval, že některé desítky překračují 4 %, takže jejich výrobci by se do této hranice nevešli," sdělil předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. 

Naopak, žádnou změnu ministerstvo nechystá v případě navrhovaného zákazu prodeje či podávání alkoholu na akcích, kde převažují mladiství do osmnácti let.

"Obavy, že rodiče nebudou doprovázet své děti na dětské akce proto, že tam nebudou moci pít alkohol, snad ani nepatří do debaty, kterou je možné brát vážně," rezolutně odmítá kritiku mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová, podle které nelze očekávat, že by ministerstvo učinilo v tomto vstřícný krok. "Není nám známo, proč by měli rodiče požívat alkohol při doprovodu svého dítěte na akce typu dětského dne," dodala mluvčí.

Hlasování bude těsné

Teprve hlasování samotných poslanců o jednotlivých změnách ukáže, v jaké podobě zákon projde a zda vůbec projde. Zpravodaj zákona Jaroslav Krákora z ČSSD si je podle svých slov vědom, že hlasování bude velmi těsné. V takovém případě ale budou zastánci zákona více připraveni vyhovět změnám, které budou prosazovat kritici zákona.

"Pokud budeme chtíti schválení zákona, ústupky budou nezbytné," potvrzuje Krákora.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 38 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy