Muž v komentářích na Facebooku posílal prvňáčky do plynu, hrozí mu tři roky vězení

ČTK ČTK
26. 4. 2019 13:04
Teplický okresní soud v pondělí vynese rozsudek v případu nenávistných komentářů pod fotografií teplických prvňáků. Obžalobě čelí několikrát trestaný Vítězslav Kroupa, jenž svůj komentář na sociální síti zveřejnil. Muž se pátečního hlavního líčení nezúčastnil. Hrozí mu až tři roky vězení za tento čin a také za to, že na sociální síti zveřejnil fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem.
Screenshot facebookové stránky, která sdílela fotografii prvňáčků.
Screenshot facebookové stránky, která sdílela fotografii prvňáčků. | Foto: HateFree

Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Pod fotografií se rozvinula diskuse, kterou obžalovaný muž komentoval na Facebooku větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!". Tento komentář podle obžaloby psal kvůli etnickým skupinám (Arabové, Romové) některých ze zobrazených dětí a narážel tak na vyražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.

Za podněcování k nenávisti k etnické skupině a ještě za jiný čin, kdy zveřejnil na sociální síti fotografie například Adolf Hitlera, navrhnul státní zástupce muži odnětí svobody zhruba na dva roky s podmíněným odkladem. Obhájce navrhl Kroupu zprostit obžaloby.

Fotografie dětí zveřejnil před dvěma lety místní Deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Poté se fotka objevila i na sociálních sítích, kde někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky či navrhovali v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, posílat děti do plynu. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.

Obhájce Kroupy Michael Mann svou závěrečnou řeč uvedl citátem z Haškova Švejka, a to údajně proto, aby doložil, že obavy z islámu nejsou v Evropě ničím nový. Po rozboru slov ze známé knihy soudkyně obhájce přerušila s tím, že by se kromě literárního a politického exkurzu měl dostat k podstatě případu.

"Obhajoba má za to, že obžalovaný žádnou nenávist nevyjadřuje, nelze dovodit zvlášť závažný negativní vztah k nějaké rase," uvedl obhájce. Kroupa pracuje jako mechanik v západní Evropě a je podle Manna denně ve styku s černochy, Araby, Turky a nikdy s nimi neměl žádný konflikt.

"Prostě jen napsal komentář k fotce, jak to v tu chvíli cítil, jízlivě, cynicky, sarkasticky," řekl Mann, podle kterého šlo o "kousavou ostrou poznámku, která řeže do masa", nebo chtěl možná jen provokovat. Zveřejnění fotek pak podle Manna nemůže být trestným činem.

Soud vynese rozsudek v nepřítomnosti obžalovaného, který byl čtyřikrát v minulosti odsouzen, i v nepřítomnosti jeho obhájce. Kroupa nepopřel, že se jednání dopustil. Po sdělení obvinění se k věci nevyjádřil. Při podaném vysvětlení uvedl, že si přesně nepamatuje, co psal na svůj profil.

Fotografie dětí zveřejnil místní deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Poté se fotka objevila na sociálních sítích. V komentářích se pak objevily výhružky.

Kvůli komentářům policie obvinila z rasově motivovaného přečinu muže z Frýdecko-Místecka a 26letou ženu z Tachova. Stíhání muže státní zástupce následně ale podmíněně zastavil. Pokud se obviněný během stanovené zkušební doby nedopustí trestného činu ani přestupku, stíhání skončí.

V opačném případě ho budou kriminalisté dále vyšetřovat. Ženě tachovský okresní soud loni v září nepravomocně uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20 tisíc korun. Vítězslav Kroupa je třetím obviněným v případu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy