Praha - Klíčový muž protikorupční policie a bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Jan Petržílek byl spolu s exposlancem Vítem Bártou zadržen před necelým měsícem. Dodnes však neměl přístup k vyšetřovacímu spisu ani k usnesení o zahájení trestního stíhání, stěžuje si jeho obhájce Lukáš Trojan.
Podle policie Petržílek Bártovi zprostředkoval odposlechy BIS, na kterých byly zachyceny hovory lobbisty Romana Janouška a dalších lidí.
O probíhajícím vyšetřování v kauze píše deník Insider. Podle jeho zdrojů viděl Petržílek odůvodnění, proč byl zadržen, jen na několik okamžiků ve chvíli, kdy byl zatýkán. Ve vazbě už k němu přístup nemá, protože celý případ je veden v utajovaném režimu.
V obdobné situaci jsou také obhájci obou obviněných. S informacemi v kauze mohou pracovat jen v takzvané „režimové místnosti", která je v budově státního zastupitelství. „Zacházení s těmi dokumenty má svá pravidla. Obhajoba je tím velmi ztížena. A vůbec celý procesní systém," řekl k tomu Bártův obhájce Oldřich Chudoba. „To se však týká i protistrany (obžaloby - pozn. red.)," dodal.
Advokát Trojan vzhledem k situaci požadoval, aby byl obviněný důstojník do „režimové místnosti" eskortován a mohl se tak s textem usnesení seznámit, žádost však byla zamítnuta.
V tajném režimu
Podle informací Inisderu požádal kvůli utajování případu také státní zástupce inspekci BIS, aby kauzu alespoň částečně odtajnila. Nelze to však ověřit, protože ani BIS ani žalobci nechtějí případ komentovat.
"Bezpečnostní informační službě nepřísluší se k této věci vyjadřovat," řekl mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert. Bez bližšího komentáře tuto informaci ponechal i dozorující státní zástupce Michal Muravský. „Řízení je vedeno v utajovaném režimu a tomu odpovídají také postupy. Všichni se s tím musíme vypořádat," uvedl žalobce.
Další okolnosti případu odmítl komentovat s odkazem na režim „důvěrné", kterému vyšetřování podléhá.
Dosud neustanovení svědci
Usnesení o vzetí do vazby režimu utajení nepodléhá. V jeho textu je mimo jiné uvedeno, že pokud by Petržílek zůstal na svobodě, mohl by „působit na dosud neustanovené svědky". V závorce je připsáno: „Dle vyjádření státního zástupce budou ustanoveni v řádu dnů".
Přesto podle Petržílkova obhájce Lukáše Trojana nebyli svědci ani po měsíci vyslechnuti. „Nebyl jsem ani informován, že by byli ustanoveni," řekl Insideru Trojan.
Jako druhý důvod Petržílkovy vazby usnesení uvádí, že by „koordinoval svou výpověď se spoluobviněným" (tedy Vítem Bártou - pozn. red.). Bárta i Petržílek již byli vyslechnuti.
Nebezpečná kopírka
Vyšetřování úzkostlivě utajované kauzy provázejí také další komplikace. Například žádost jednoho z advokátů o pořizování kopií z materiálů k případu byla zamítnuta s tím, že Městský soud v Praze nemá kopírku, na které by bylo dovoleno s materiály k případu pracovat - není totiž certifikována Národním bezpečnostním úřadem.
„Nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekla Insideru mluvčí soudu Markéta Puci. Že by absence vhodné kopírky byla důvodem znepřístupnění spisu, však odmítla s tím, že spis na soud ještě ani nedorazil. „Spis k případu ještě není na Městském soudu v Praze. Navíc kopírování utajovaných materiálů musí schválit orgán, který tyto materiály utajil," dodala mluvčí.
Podle dostupných informací se obvinění Bárty a Petržílka neopírá o odposlechy, ale pouze o svědectví jediného utajovaného svědka.
Zda se Petržílek dostane v blízké době z vězení, je nejisté. Jeho obhajoba však již podala stížnost proti vzetí do vazby k Městskému soudu v Praze.