Muž z vedení ČSSD: Vlček by už dnes mohl padnout

Eliška Bártová Eliška Bártová, Kateřina Eliášová
22. 4. 2010 13:11
Sociální demokraté budou mimořádně jednat o osudu předsedy sněmovny Miloslava Vlčka
Žádný strom nerostou do nebe, řekne dnes vedení ČSSD Miloslavu Vlčkovi.
Žádný strom nerostou do nebe, řekne dnes vedení ČSSD Miloslavu Vlčkovi. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Sociální demokraté dnes oficiálně zahajují horkou volební kampaň, ale v Ostravě budou řešit úplně jinou věc - zda a jak se zbavit lídra olomoucké kandidátky Miloslava Vlčka.

"Odpoledne se sejde v Ostravě grémium strany, a tam se musí celá záležitost definitivně vyřešit," řekl Aktuálně.cz nejmenovaný člen grémia, podle něhož je Vlčkův osud vážně nahnutý.

"Když napíšete, že se pod ním velmi vážně houpe židle, bude to přesné," dodal.

Stejnou informaci, že by nejvýše ústavně postavený člen ČSSD - předseda Poslanecké sněmovny Vlček - měl kvůli aféře s půjčkou a s dotací pro harrachovské sportovní centrum padnout, potvrdil Aktuálně.cz i další z vlivných členů sociální demokracie.

Podobně situaci vidí i člen grémia ČSSD, předseda sociálně demokratických senátorů Petr Vícha. "Odhaduji, že ano," řekl Aktuálně.cz Vícha. On sám je na jednání Senátu v Praze a na jednání v Ostravě nebude.

Ještě včera přitom sociální demokraté na tiskové konferenci Vlčka podpořili a celou věc označili za vykonstruovanou.

Třetí muž Česka předával milion v pytlíku

Na Miloslava Vlčka, třetího nejvýše postaveného ústavního činitele v Česku, se v posledních dnech sneslo hned několik problémů najednou.

Nejprve vyšlo najevo, že se aktivně zasazoval o 25milionovou dotaci na sportovní centrum v Harrachově. Posléze ale vyšlo najevo, že peníze s největší pravděpodobností jeho poradce Petr Vrtal použil na stavbu luxusního hotelu.

A ve středu pro změnu Vlček přiznal, že před několika lety porušil zákon proti praní špinavých peněz.

Olomoucký lídr ČSSD totiž podle vlastních slov v roce 2005 předal svému někdejšímu asistentovi Zdeňku Klapkovi více než milion korun hotově, ačkoliv zákon ukládá převádět částky nad 15 tisíc eur (necelých 400 tisíc korun) pouze bankovním převodem.

Vlček se hájí tím, že to nevěděl a že konal v dobré víře.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy