Brno - Jan Dubský, jenž si má odpykat 23 let ve vězení za útok kyselinou na bývalou přítelkyni, podal ústavní stížnost. Jde o poslední mimořádný opravný prostředek. Žena má trvalé následky.
Dubského dovolání v březnu odmítl Nejvyšší soud, podle kterého nepřímé důkazy tvoří ucelený řetězec a vylučují možnost, že by pachatelem byl někdo jiný.
Teď spis prostuduje ústavní soudce zpravodaj David Uhlíř. Ústavní soud o individuálních stížnostech rozhoduje obvykle v řádu měsíců. Průměrná doba se pohybuje kolem půl roku.
Dubský v minulosti vinu popíral. Justice podle něj vycházela jen z účelových domněnek a teorií, které odporují důkazům. Verdikt nad Dubským ovšem zmiňuje pachové stopy z místa činu, svědecké výpovědi i to, že jeho boty byly potřísněny kapičkami kyseliny sírové.
Skutek se stal 18. listopadu 2013. Podle rozsudku Dubský neunesl, že se s ním přítelkyně v srpnu rozešla. Počkal na ni ráno před bytem. Když nasedla do auta, otevřel dveře u řidiče a na překvapenou ženu vylil roztok kyseliny sírové. Tvář mu kryla maska.
Žena útok přežila jen díky náhodě, dobré fyzické kondici a rychlé odborné pomoci. Žíravina nechala na její tváři jizvy, připravila ji o zrak, o oční víčka, lékaři jí museli amputovat ušní lalůček. Vedle toho jí kyselina vážně poleptala zažívací a dýchací ústrojí a kůži na rukou a nohou. Trpěla krutými bolestmi a musela podstoupit mnohaměsíční léčení.