Mladí poslanci: Radar víza nezruší

24. 2. 2007 0:00
Praha - Dvě nové tváře Poslanecké sněmovny, sociální demokrat Jan Hamáček a Ondřej Liška ze Strany zelených, míří do USA diskutovat o protiraketovém radaru.
Páteřní radar NATO leží opravdu v těsné blízkosti obce.
Páteřní radar NATO leží opravdu v těsné blízkosti obce. | Foto: repro Aktuálně.cz

Aktuálně.cz oslovilo oba poslance a položilo jim čtyři stejné otázky. V odpovědích oba poslanci například uvedli, že rozhodně nelze očekávat, že by umístění radaru v brdských lesích přímo přiblížilo zrušení amerických víz pro občany České republiky.   

"Usilujeme-li o zrušení vízové povinnosti pro naše občany na cestě do USA, měli bychom tak činit ve spolupráci s novými členskými státy EU a rovněž i s EU jako celkem," řekl sociální demokrat Hamáček a Ondřej Liška nezávisle na něm doplnil: "Nemyslím, že by nastal nějaký výrazný posun."

Poslanci také uvedli, že radar podle nich nijak nezvýší bezpečnost České republilky - ta je podle nich už zajištěna členstvím v NATO a v Evropské unii.

Na obě otázky odpovídali poslanci odděleně.  V případě Jana Hamáčka využilo Aktuálně. cz jeho internetového on line rozhovoru na webových stránkách ČSSD, Ondřej Liška odpovídal v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. Oba rozhovory se odehrávaly souběžně, ve stejném čase. 

Co může zaručit českou bezpečnost lépe než americká základna na našem území?

Poslanec za ČSSD Jan Hamáček.
Poslanec za ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Poslanecká sněmovna

Jan Hamáček
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ondřej Liška
Mám za to, že česká bezpečnost je zajištěna tak dobře, jako nikdy v naší historii našim členstvím v EU a NATO. Nesdílím pohled pana Topolánka, že naše země se nachází v mrtvém území mezi Německem a Ruskem. V umístění americké základny nevidím jakýkoliv další přínos k naší bezpečnosti. Ta otázka nestojí, co je to česká bezpečnost. Dneska bezpečnost velmi dobře zajištěnou máme, na základě členství v NATO a EU.

 

 

Máme diskutovat o radarech s Evropskou unií a Ruskem, nebo považujete verdikt o umístění radaru za věc, do které kromě Čechů a Američanů nemá nikdo co mluvit?

Poslanec za ČSSD Jan Hamáček.
Poslanec za ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Poslanecká sněmovna

Jan Hamáček
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ondřej Liška
O tom, zda na našem území bude umístěna radarová stanice se rozhodne v Praze. Nemůžeme však nevidět reakce, které úvahy o umístění tohoto systému ve střední Evropě vyvolávají. Při svém rozhodování bychom měli brát v úvahu, zda budování obrany proti hrozbě, která je nejasná a ne zcela konkrétní, neznamená vytváření nových a závažnějších rizik. Já osobně mám obavu, že jednostranné budování takového systému může mít za následek eskalaci napětí na světové úrovni a může vyvolat další kolo zbrojení. I proto bych preferoval, kdyby se před rozhodnutím o výstavbě systému vedla důkladná diskuse nejen v NATO, ale i s dalšími partnery, například s Ruskem. Neexistuje oddělená bezpečnost, bezpečnost České republiky, USA, Rakouska, Polska, EU, bezpečnost oddělená od Ruska. Je to naše společná bezpečnost, a proto je třeba hledat co nejširší platformu, jak posuzovat hrozby a adekvátní odpovědi. Je to věc, do které máme začlenit co nejširší spektrum našich partnerů, především na úrovni našich dvou nejzákladnějších bezpečnostních pilířů, a to je NATO, která má zvláštní spolupráci s Ruskem a stejně tak EU, která má zvláštní politiku sousedství se zeměmi bývalého Sovětského svazu a s Ruskem také.

 

 

Budete na cestě po USA zkoumat, do jaké míry může český souhlas s radarem přispět ke zrušení víz pro Čechy?

Poslanec za ČSSD Jan Hamáček.
Poslanec za ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Poslanecká sněmovna

Jan Hamáček
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ondřej Liška
Otázka víz podle mého názoru vůbec nesouvisí s tím, zda se rozhodneme připojit k americkému systému protiraketové obrany. V tomto smyslu se už vyjádřili i odpovědní činitelé USA. Usilujeme-li o zrušení vízové povinnosti pro naše občany na cestě do USA, měli bychom tak činit ve spolupráci s novými členskými státy EU a rovněž i s EU jako celkem. Mělo by být v zájmu celé EU, aby pro všechny členské státy platily stejné podmínky. Takovýto postup pokládám za velmi účinný. Neočekávám, že by v tom nastal nějaký výrazný posun. Tato otázka souvisí s radary, ale nepřímo. Linie, po které je vyjednatelné a prosaditelné zrušení víz je jiná, než kudy se ubírá rozhodování o umístění toho protiraketového systému. Tady je potřeba lobbovat především v Senátu u kongresmanů, to jsou ti partneři, kteří by dokázali zrušení víz prosadit.

 

 

Můžete konkrétně říct, proti jakému nepříteli se může radar využít?

Poslanec za ČSSD Jan Hamáček.
Poslanec za ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Poslanecká sněmovna

Jan Hamáček
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ondřej Liška
Proti komu je systém určen, právě není zcela jasné. Předseda vlády mluví o ochraně před "darebáckými státy" nebo teroristickými organizacemi. Přitom je zcela jasné, že nikdo z těchto skupin nemá a pravděpodobně ani mít nebude technologie, které by umožnily vyvinout mezikontinentální balistickou střelu. Takovéto skupiny volí zcela jiné způsoby útoku, proti kterým je navrhovaný systém zcela neúčinný. To je otázka. Poté, co se Severní Korea vzdala jaderného programu výměnou za ropu a poté co posledním článkem té údajné osy zla podle Bushe zůstává Irán, je potřeba se podívat na to, jestli toto pro nás skutečně představuje hrozbu a jestli toto je adekvátní odpověď. Spojené státy dlouhodobě říkají, že tento obranný systém není zamířen proti Rusku, ale proti Iránu a Severní Koreji, a toto je potřeba vzít vážně. Ale myslím si, že jak vlastně vyhodnocení hrozeb a vyhodnocení adekvátnosti odpovědí na tyto hrozby se zaručeně nejlépe odehrává na mnohostranných ujednáních. Ukázalo se, že jednostranný postup Spojených států v Iráku přinesl naopak posílení některých rizik a hrozeb naopak místo toho, aby je eliminoval.

  

 

 

Právě se děje

Další zprávy