Praha - Patnáctiletí Češi získali první místo v mezinárodním srovnání konzumace alkoholu. Alespoň jednou týdně pije 44 % českých chlapců a 33 % dívek. Vyplývá to z výsledků studie Světové zdravotnické organizace za rok 2010. O varovnou první pozici se Češi dělí s Řeckem.
Zároveň má až 30 % stejně starých Čechů zkušenost s marihuanou a české třináctileté dívky se v kouření tabáku mezinárodně umístily hned na druhé pozici s 10 % kuřaček. Hůře dopadly už jen dívky v Grónsku.
Kolaborativní studie Světové zdravotnické organizace, do které se Česká republika zapojuje od roku 1994, se zúčastnilo asi 230 tisíc dětí ve věku 11 až 15 let napříč 40 zeměmi, z toho 5686 dětí z českých škol.
Ani další výsledky studie, které prezentovalo ministerstvo zdravotnictví, nejsou pro českou mládež zrovna lichotivé. Až tři čtvrtiny dětí nesplňují doporučených 60 minut denní pohybové aktivity a nadváhou nebo obezitou trpí zhruba pětina chlapců a desetina dívek z této skupiny.
Studie sledovala i spokojenost školáků se svou postavou. Ta u dívek s věkem rapidně klesá, v 11 letech je se svým zevnějškem nespokojených 28 % dívek, v 15 už o deset procent více. Také celková životní spokojenost dívek s věkem klesá, u chlapců se nemění.
Mezi dětmi je výrazně více kuřaček než kuřáků
Zdaleka největším problémem pro zdraví české mládeže se ale zdá být konzumace alkoholu a cigaret. Pro návyk na nikotin je podle studie rozhodující adolescentní věk, protože podle dlouhodobých výzkumů až 90 % kuřáků začíná kouřit před dosažením dospělosti. Pravděpodobnost vzniku návyku po 18 letech věku je už jen malá.
Přitom čtvrtina českých patnáctiletých udává, že v posledním týdnu alespoň jednou kouřila.
Zajímavý je i podíl kouřících chlapců a dívek, který podle studie poukazuje na vytrácení tradiční dominance mužů ve skupině adolescentů v Evropě a v Americe. Mezi mládeží kouří v Česku až o 6 % více dívek než chlapců, pravidelnými kuřáky v patnácti letech je pak 18 % patnáctiletých dětí.
Problémem ale stále zůstává i nadváha, a to především u chlapců. Jejich skupina ve všech věkových kategoriích je zde dvakrát až třikrát větší než u dívek. Nezdravé návyky v souvislosti se stravou doplňují nepravidelné snídaně, kdy v patnácti letech pravidelně snídá pouze 46 % chlapců a o čtyři procenta méně dívek.