Místo hrdosti na úspěch české firmy hledáte konspirace, píše Liglass. Tvrdí, že peníze má

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
18. 7. 2017 17:54
Firma Liglass Trading CZ usiluje v Kyrgyzstánu o šanci investovat zhruba 11,5 miliardy korun do výstavby vodních elektráren. Za společnost lobboval Hrad i ministerstvo průmyslu a obchodu. Oba úřady však přiznávají, že společnost neznaly. Pochybnosti jsou kolem projektů firmy i toho, zda má peníze na zafinancování pro Kyrgyzstán strategického projektu. Liglass Trading CZ proto vydal tiskové prohlášení, kde chce nejasnosti vyvrátit.
Areál firmy Liglass
Areál firmy Liglass | Foto: Tomáš Tesař

Praha - Za firmu Liglass Trading CZ, která získala v Kyrgyzstánu miliardovou zakázku na vodní elektrárny, se zaručil hradní kancléř Vratislav Mynář i ministerstvo průmyslu a obchodu. Oba úřady však přiznávají, že o firmě nemají bližší informace. Pochybnosti jsou i kolem jejích projektů. Například údajné partnerské firmy, které Liglass Trading uvádí na svých stránkách, společnost vesměs neznají.

Pochybnosti kolem zakázky a jejího financování se pokusil Liglass Trading CZ rozptýlit prohlášením vydaným v úterý. "Zodpovíme všechny otázky," předem avizoval majitel společnost Michael Smelík.

Ten v prohlášení celou záležitost označuje za mediální aféru. "Především vyjadřujeme údiv a trochu i smutek nad tím, že místo hrdosti nad skutečností, že česká firma byla úspěšná v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení, jsou hledány a naznačovány konspirativní teze, které mohou firmu a celý projekt poškodit. A to především proto, že tato velká a prestižní zakázka může přinést velký rozvoj bilaterálních obchodních vztahů a může otevřít dveře dalším českým investorům v regionu," píše firma.

Uvádí rovněž to, že důvěřuje podnikatelskému prostředí v Kyrgyzstánu a jeho politické reprezentaci, jakož i tomu, že budou všechny závazky splněny. "Proto (firma Liglass Trading) usilovala o získání této prestižní zakázky a investovala do přípravy výběrového řízení velkou energii a značné finanční částky. Toto přesvědčení a důvěra pravděpodobně chyběly některým jiným podnikatelským subjektům, ať už státním, nebo soukromým, které se do výběrového řízení nepřihlásily a teď se snaží situaci zvrátit," tvrdí Liglass Trading v dokumentu, který má server Aktuálně.cz k dispozici.

Firma následně ve dvou desítkách bodů odpovídá na některé otázky, které společnosti novináři jak v Česku, tak v Kyrgyzstánu kladli. Například odmítla, že by byla personálně či jinak propojena se společností Liglass. Ta je v insolvenci a věřitelé po ní požadují stovky milionů korun. Firma má ovšem s Liglass Trading společné sídlo a figurovali v ní stejní lidé včetně Michaela Smelíka.

Společnost Liglass Trading také v prohlášení zdůrazňuje, že příprava projektu běží. "Firma již zpracovala technickou dokumentaci studie proveditelnosti (TEO) na všechny vysoutěžené vodní elektrárny a v tuto chvíli již pracuje na TEO u hydroelektráren Vrchní Narynské kaskády," píše Liglass Trading.

Za partnery projektu označila společnosti Green Capital a Pantheon, které uváděla i na smazaných stránkách. "U energetických projektů z obnovitelných zdrojů mají bohaté zkušenosti," píše Smelík v prohlášení. Stejně tak Liglass Trading trvá na tom, že mají dostatek financí na realizaci miliardového projektu.

Prohlášení společnosti Liglass Trading CZ k nejasnostem kolem zakázky v Kyrgyzstánu.
Prohlášení společnosti Liglass Trading CZ k nejasnostem kolem zakázky v Kyrgyzstánu. | Foto: Aktuálně.cz
Prohlášení společnosti Liglass Trading CZ k nejasnostem kolem zakázky v Kyrgyzstánu.
Prohlášení společnosti Liglass Trading CZ k nejasnostem kolem zakázky v Kyrgyzstánu. | Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy