Ministr Vojtěch uvedl, že se nyní vedou příslušná jednání s Chorvatskem a se Slovenskem. Zdůraznil však, že rozhodovat na základě nynějších dat by považoval za předčasné.
"Dokážu si to představit u vybraných zemí, ale nikoli tak, jak jsme byli zvyklí před pandemií. To si myslím, že není otázka následujících týdnů a možná ani tohoto léta," řekl Vojtěch o možnosti dovolené v zahraničí.
Klasická turistika by se podle něj mohla uvolnit do zemí, které jsou mírně rizikové. Bezrizikový z hlediska nákazy podle něj nyní není žádný stát.
Pro rozhodnutí o tom, zda bude možné cestovat za hranice, bude podle Vojtěcha vývoj pandemie. "Bude záležet, a myslím, že ostatní státy k tomu přistupují stejně, na aktuální epidemiologické situaci. Dnes nevíme, jestli přijde druhá nebo třetí vlna. Dnes to můžeme nějak plánovat, ale moudřejší budeme na konci května," řekl.
Jednání o možných cestách českých turistů se podle Vojtěcha vedou s Chorvatskem a se Slovenskem, jsou do nich zapojena i ministerstva vnitra a zahraničí. Zásadní podle Vojtěcha bude stanovit podmínky pro cestování.
Negativní test na koronavirus i případná karanténa po návratu
Jako pravděpodobné vidí, že se bude od turistů vyžadovat negativní test na koronavirus, otázkou zůstává možná karanténa po návratu. "Pro nás je důležité, abychom zachovali pozitivní trend, který v České republice máme, abychom neriskovali druhou vlnu pandemie," řekl.
Vláda na základě krizového zákona zakázala českým občanům opustit zemi, výjimky platí například pro vycestování kvůli práci, návštěvě rodiny nebo cestě za lékařem. Omezení možnosti cestovat do zahraničí kritizovali někteří právníci i bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (Hlas).
"Nyní se spekuluje o možnosti trávit dovolenou v některých zemích, což je další, více než implicitní konstatování, že někdo bude administrativně direktivně rozhodovat o tom, kam mohou občané eventuálně vycestovat. To je skandální," uvedl na Twitteru. Vládní nařízení podle něj odporuje Listině základních práv a svobod a je disproporční vzhledem k rozsah u epidemie koronaviru v Česku.
Dohody by mohly vzniknout i s Bulharskem nebo s Vietnamem
Cestovní kanceláře neprosazují pro obnovení cestování konkrétní země. Záležet bude především na bezpečnosti, postupovat by se mělo podle vývoje epidemie v jednotlivých destinacích. Zásadní otázkou je zatím otevírání hranic.
Česká republika by podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže mohla s vytipovanými zeměmi uzavřít dvoustranné dohody na výměnu turistů. "Rádi bychom, aby se tím diplomaté, zdravotníci a další odpovědní lidé zaobírali už nyní a připravilo se vše na okamžik, kdy budou hranice průchodné," uvedl v rozhovoru s TTG Czech.
Například se Slovenskem by podle něj mohla dohoda platit od konce června, do poloviny července by se mohl otevřít koridor do Chorvatska. Další dohody by mohly vzniknout s Bulharskem, Thajskem, Vietnamem nebo Maledivami, řekl.
CK Exim Tours nepokládá za spravedlivé prosazování konkrétních zemí. Pro obnovu cestování budou podle jejího obchodního ředitele a tiskového mluvčího Petra Kostky zásadní tři body - otevření hranic, žebříček vývoje epidemie a míra bezpečnosti, která znamená kontroly na letištích a podobné záležitosti.
V nabídce Exim Tours tvoří Chorvatsko podle něj jen malou část. Podle aktuální situace se dá předpokládat, že například do Itálie či Španělska se brzy znovu cestovat nezačne, řekl.
"Pokud bude možnost a bude to ze zdravotního pohledu bezpečné, určitě se na nabídce zájezdů do Chorvatska budeme podílet," uvedl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. Jezdit by se podle něj mohlo začít dle vývoje epidemie také do Bulharska, kde má Alexandria i vlastní hotely. Je tak schopna zajistit fungování a opatření, aby splňovaly veškeré požadavky a nařízení, dodal.
Chorvatsko a Slovensko patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější zahraniční destinace českých turistů. Podle dat Českého statistického úřadu loni do Chorvatska na delší pobyt odjelo 740 tisíc lidí, na Slovensko 697 tisíc turistů. Například do Itálie jich vyjelo 605 tisíc a do Řecka 407 tisíc.