Nejdřív chci data od expertů, řekl Hamáček k uvolnění cestování a zkritizoval Prymulu

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2020 20:46
Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů. Až poté je možné dát veřejnosti jasnou zprávu, napsal ve čtvrtek na Twitteru. Kritizoval protichůdná vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Vláda zakázala Čechům cestovat do zahraničí v polovině března.
První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček
První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček | Foto: Vláda ČR

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je lepší počkat, až se situace uklidní a riziko za hranicemi zmenší. Premiér Andrej Babiš si myslí, že zabývat se teď otevřením hranic je předčasné. Vláda o tom podle něj nejednala.

"K debatě o zmírnění zákazu cestovat: Chci nejprve tvrdá data od expertů, pak můžeme veřejnosti dát jasnou zprávu. Není však možné jednou mluvit o ČR zamčené na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní, proto si z nás někdy lidé dělají legraci," uvedl Hamáček.

Podle Prymuly se diskutuje o zmírnění pravidel pro vycestování v létě do Chorvatska a na Slovensko. V polovině června by se mělo ukázat, jestli uvolnění protikoronavirových pravidel v Česku bylo úspěšné. Potom by mohlo být povoleno cestovat do zemí, kde je epidemiologická situace lepší nebo stejná jako v Česku, řekl ve středu. Babiš ve středu rovněž v ČT řekl, že vláda se možností volného vycestování bude dál zabývat.

Náměstek ministra zdravotnictví koncem března v médiích uvedl, že cestování za hranice může být omezené i v delším horizontu. Dovolená tak letos bude nejspíš v ČR, řekl tehdy. Jeho slova zkritizoval premiér Babiš a řekl, že Prymula nemá děsit lidi.

"Cestování není o jednotlivci. Bavíme se o letadlech a autobusech plných lidí, které by začaly pendlovat přes hranice. Při návratu zpět by byla nutná opatření v letadle, na letišti, v autobusech. Navíc 14 dní v karanténě znamená pracovní neschopnost. Vrátilo by nás to na začátek," uvedl dnes na twitteru Vojtěch. "Určitě je lepší vydržet, až se situace uklidní a riziko se za hranicemi zmenší," dodal.

Měli bychom se soustředit na omezení v Česku, řekl Babiš

Babiš večer v televizi Nova řekl, že by doporučil soustředit se teď na omezení v Česku. "My dneska nemůžeme chodit na dovolenou ani v rámci České republiky," připomněl. Uvedl, že souhlasí s Hamáčkem a členové vlády už dřív museli reagovat na to, co řekl Prymula. "Uvidíme, je to předčasné, začněme u nás doma," shrnul. Doufá, že vládní opatření na území ČR se podaří uvolnit do konce června, dodal.

Zatím vláda zákaz cestování zmírnila jen částečně, když schválila návrh Ústředního krizového štábu, aby od 14. dubna mohli lidé vycestovat v nezbytných případech - třeba kvůli služební cestě či návštěvě příbuzných v cizině.

Usnesení vlády o omezení cestování vychází z krizového zákona, podle kterého lze za nouzového stavu či stavu ohrožení státu na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezit svobodu pohybu a pobytu ve vymezeném prostoru území ohroženého nebo postiženého krizovou situací. Vláda je podle zákona oprávněna například nařídit zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezeném území nebo přijmout opatření k ochraně státních hranic, pobytu cizinců či osob bez státní příslušnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy