Vrácení deseti miliard armádě vláda neprojedná. Metnar se kvůli covidu nezúčastní

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2021 13:55
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se v pondělí ze zdravotních důvodů nepřipojí k jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli sdělil, že pokud se ministr obrany vlády účastnit nebude, vláda neprojedná vrácení deseti miliard korun do rozpočtu ministerstva. Peníze armádě poslanci na žádost komunistů odebrali při schvalování státního rozpočtu.
Ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš
Ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

"S ohledem na aktuální zdravotní stav se pan ministr Metnar v pondělí k jednání vlády nepřipojí," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministr obrany se od minulého týdne léčí kvůli nákaze koronavirem. Koncem týdne uvedl, že chce zásadní záležitosti i přes nemoc vyřizovat z domova. Vláda kvůli pandemii jedná videokonferenčně.

Deset miliard v návrhu rozpočtu na tento rok poslanci v prosinci převedli z armádních nákupů do rozpočtové rezervy, armáda tak může nakládat jen se 75 miliardami. Je to méně než před rokem. Poslanci přesunem vyhověli požadavku komunistů, kteří tím podmiňovali svou podporu státnímu rozpočtu. Podle armády může být ohrožena její modernizace. Představitelé vlády poté obraně slíbili celou částku vrátit nejpozději do konce ledna. Na pondělí je naplánováno poslední řádné lednové zasedání vlády.

Podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je v pondělí poslední termín, kdy lze slib armádě naplnit ještě v lednu. "My s premiérem společně slíbili, že to bude do konce ledna, teď máme poslední termín, věřím, že slib bude naplněn, všichni ministři za sociální demokracii jsou připraveni pro tento přesun hlasovat," uvedl.

Komunisté s navrácením peněz nesouhlasí

Zástupci vlády původně slíbili peníze armádě vrátit již na začátku ledna, což se ale nestalo. Následoval slib částku z rezervy převést do konce ledna. Kabinet od začátku ledna jednal na třech řádných a třech mimořádných schůzích, materiál ale dosud projednán nebyl.

S vrácením peněz do rozpočtu ministerstva obrany nesouhlasí komunisté. Ti budou ve čtvrtek jednat s hnutím ANO. Hodnotit budou naplňování takzvané toleranční dohody, na jejímž základě KSČM menšinový kabinet podporuje.

Metnar v minulosti opakovaně řekl, že pokud by se začalo na armádě šetřit, podal by demisi. Serveru Seznam Zprávy v pátek napsal, že veškerá jeho předchozí vyjádření platí. O tom, zda vláda v pondělí materiál projedná, nechtěl spekulovat.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek v pátek řekl, že úřad má materiál připravený. Pokud by ho vláda odsouhlasila, ministerstvo by do dvou dnů předložilo ministerstvu financí rozpočtové opatření. Úřad by pak měl maximálně měsíc na jeho schválení. Kdyby armáda o peníze přišla, muselo by ministerstvo přeplánovat výdaje. Ohrozilo by to také slib Česka spojencům z NATO vydávat do roku 2024 na obranu dvě procenta HDP.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy