Berlín/Praha - Ministr kultury Daniel Herman se o víkendu jako první člen české vlády oficiálně zúčastní výročního sudetoněmeckého sjezdu, sdělila mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Hildegard Schusterová a Hermanův úřad informaci potvrdil. Podle SL přispěje Hermanova přítomnost na sjezdu k dalšímu pokroku ve smiřování mezi sudetskými Němci a Čechy.
"Český premiér Bohuslav Sobotka svému bavorskému protějšku Horstu Seehoferovi, patronovi sudetoněmecké národnostní skupiny, oficiálně sdělil, že česká vláda poprvé v historii pošle ministra na sudetoněmecký sjezd, a sice ministra kultury Daniela Hermana," uvedla Schusterová. Podle ní Herman na sjezdu v neděli přednese zdravici.
Šéf SL Bernd Posselt Hermanovu cestu na sjezd do Norimberku uvítal. "Je to silný signál dobrého pokroku v procesu smíření," uvedl. Poděkoval zároveň české vládě za to, že se zasazuje o dobrou politiku sousedství v evropském duchu.
Každoročního setkání, které se koná vždycky v okruhu svatodušního víkendu, se Herman mnohokrát zúčastnil jako člen Rady Česko-německého diskusního fóra, která vznikla na základě Česko-německé deklarace podepsané v roce 1997. Letos pojede poprvé jako člen české vlády.
Česko-německá otázka zasáhla i mou rodinu
"Vzhledem k tomu, že mám k tomuto tématu velmi blízko, touto problematikou se zabývám přes 30 let na základě zkušeností vlastní rodiny, je ta volba víceméně logická," řekl Herman k tomu, proč bude vládu zastupovat právě on. Na sjezd jede na pozvání bavorského premiéra, protože Bavorsko je patronátní zemí Němců pocházejících z Čech, Moravy a Slezska, doplnil.
Herman je také už v druhém období předsedou české katolické Ackermannovy obce (Ackermann-Gemeinde) sesterské organizace německého sdružení. Otázkou česko-německých vztahů se podle svých slov zabývá na základě vlastní zkušenosti.
"Řada mých příbuzných nepřežila běsnění německého nacionálního socialismu. Jsem tedy obeznámen především velmi dobře s tím, že není možné dávat rovnítko - a to je jádro mého postoje - mezi etnickou a politickou příslušnost. Není možné říkat Němci, když myslíme nacisté, není možné říkat Rusové, když myslíme komunisté nebo bolševici a podobně," říká český ministr.
Už loni zazněla na sudetoněmeckém sjezdu slova zástupce české vlády: vicepremiér Pavel Bělobrádek poslal video se svou zdravicí, kterou sudetští Němci přivítali potleskem.
Vztahy mezi sudetskými Němci a českou vládou se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že SL ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům při poválečném odsunu z Československa zkonfiskován. Na loňském sjezdu také v oficiálních projevech ani jednou nebyly zmíněny takzvané Benešovy dekrety, na jejichž základě byli sudetští Němci zbaveni majetku a občanství.
V minulosti přitom sudetoněmečtí představitelé pravidelně žádali zrušení těchto dokumentů, jež patřily k dekretům, které československý prezident Edvard Beneš vydával za druhé světové války a krátce po ní v době, kdy nefungoval parlament.